Araba

2. El Araba Almak – En Uygun Tercih

3 Mins read

Bir otomobil sahibi olmak için 2. el araba almaya karar verdiyseniz, ilk işiniz alacağının arabanın modeline karar vermek olmalı. Verdiğiniz kararın size en uygun olduğundan emin olmalısınız. Otomobil sahibi olmak için sahibinden 2. el arabaları tercih eden alıcılar genellikle araştırma yapmıyor ve aracını aldıktan sonra oldukça can sıkıcı sorunlar yaşıyorlar. Aracınızı aldıktan sonra sıkıntı yaşamamak için, satın alımdan önce titiz bir araştırma yapmalısınız. Kriterlerinizi oluştururken, satın alacağınız araç için ne kadar parayı gözden çıkarabileceğinizi belirlemelisiniz. Sonrasında istediğiniz modelin, ortalama fiyatlarını araştırıp, ayırdığınız bütçeye uygun olup olmadığına bakmalısınız. Eğer bütçenizi aşıyorsa, giderlerinizden kısmalısınız.

2. El Araba

Bütçe ayarlama ve size uygun aracı bulduktan sonra, araç hakkındaki detaylı incelemelere geçebilirsiniz. Birçok dolandırıcının çalıntı araçları, ortalamanın altında fiyata satabildiğinden aracın çalıntı olmadığından emin olmalısınız. Bunu anlamanın yolu araca ait ruhsattaki motor ve şase numarasıyla, araçtaki numaraların eşleşip eşleşmediğine bakmaktır. Ancak bununda kesin bir yöntem olduğunu söyleyemeyiz çünkü usta dolandırıcılar bu farklılığı kimi zaman örtebiliyor. Bu yüzden seçtiğiniz aracın ekspertiz yani uzman incelemesi raporu olmasına dikkat edin.

SAHİBİNDEN 2. EL ARABA ALACAKLARA TAVSİYELER

Aracı sadece ilandan incelemeniz de doğru olmayacaktır. Aracı yakından görmeniz, çizik-pas gibi kusurlarını incelemeniz önemli. Aracın boyalı olup olmadığını da bu şekilde anlayabilirsiniz. Aracı incelerken ön ve arkadan karşılaştırırsanız, aracın daha önce kaza yapıp yapmadığını da anlayabilirsiniz. Çünkü ön ve arkada bir orantısızlık olacaktır. Dış görünümde bir kusur yoksa ya da bu kusurlar sizin için pek önemli değilse sonraki adımınız arabayı çalışırken incelemek olmalı. Yani araçla test sürüşüne çıkmalısınız. Aracın çalışırken bir sorunu varsa, ancak bu şekilde anlayabilirsiniz. Test sürüşünde, araçtan anlayan birinin yanınızda bulunması sizin kaçırdığınız şeyleri fark etmesi açısından gerekli olacaktır. Baktığınız araç direksiyon destek sistemli ise, tekerlekler direksiyonu çevirdiğiniz anda hareket etmelidir. Eğer tekerleklerin yön değiştirmesi 3-4 saniye sonra oluyorsa, direksiyon destek sisteminde mutlaka bir sorun vardır. Aracı kullanırken pedalları da incelemeyi unutmayın. Çünkü araç uzun yol yaptıysa, gaz pedalı deforme olmuştur. Test sürüşünde motorun sesine de dikkat etmelisiniz. Motordan gelen ses çoksa, tamir edilmesi gerektirdiğini gösterir. Bu da ekstra bir maliyet ya da tamir edilmemesi durumunda size sonraları sorun çıkarabilir. Egzozdan çıkan dumana da bakmalısınız. Rengi gir ya da renksiz ise bir problem yoktur. Ancak siyah veya maviyse yine bir problem söz konusu demektir. Bir başka önemli konu arabanın süspansiyonu. Aracı salladığınız zaman birkaç kez sallanıp duruyorsa, süspansiyonda problem yok anlamına geliyor. Süspansiyonda sorun olup olmadığını anlamanın diğer bir yolu araca uzaktan bakarken yamuk olup olmamasıdır. Eğer yamuksa yine süspansiyonda bir problem var diyebiliriz. Sahibinden satılık araba almayı düşünüyorsanız www.arabasenetle.net/sahibinden-satilik-araba/ makalemize göz atmanızı şiddetle öneriyoruz.

Test sürüşü ve süspansiyon kontrollerinden sonra, aracın sabıkalı olup olmadığına bakın. Yani araca, trafik cezası kesilmiş ancak ödenmemiş olabilir. Bu durum oldukça karşılaşılan bir durumdur. Önemli miktarda ceza kesilen sürücüler, arabayı satarak cezadan kurtulmaya çalışabiliyorlar. İnternet üzerinden plakayı sorgulatarak, araç üzerinde bir ceza kaydı var mı diye bakabilirsiniz.

Otomobili alırken rot balans ayarlarını yaptırmadan almayın. Bozuk parçalar rot balans ayarında bozukluk yaratır. Tüm incelemelerinizde sonra, bu aracı almaya eminseniz, satıcıyla pazarlık yapın. 2. el araba olduğundan, pazarlık payı olacaktır.

Related posts
Araba

Temel Araç Bakım İpuçları

2 Mins read
Bir araba önemli bir kişisel yatırımdır, ancak ister yeni bir araba ister kullanılmış bir araba olsun, bir araba sahibi olmak çok fazla…
Araba

Arabanın Lastik Basıncı Ne Kadar Olmalı?

2 Mins read
Lastik bakımı, güvenlik ve maliyet açısından aracınız için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir. Lastiklerinize bakım yapmanın en kolay yolu hem hızlı hem…
Araba

Egzoz Bakımı Nasıl Yapılır?

2 Mins read
Motor performansını ve verimliliğini düşündüğünüzde, egzoz sistemi muhtemelen listenizde kontrol edilecek son sistemdir. Ancak, aracınızın egzoz sisteminin ihtiyaçlarına dikkat etmeniz son derece…
CORONAVIRUS NEWSLETTER
[mc4wp_form id="17"]

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir