Araba

2. El Oto Alacaklar

3 Mins read

Otomobil piyasasında son yıllarda hem sıfır araçlarda hem de 2. el oto pazarında düzenli bir fiyat artışı yaşanıyor. Bu artışın farklı nedenleri olduğunu söyleyebiliriz. Araçların yurt dışında döviz ile ithal edilmeleri bunun en önemli nedeni olarak karşımıza çıkıyor. Döviz kurlarında yaşanan sürekli yükseliş yurt dışından gelen birçok ürün gibi otomobillerinde zamlanmasına neden oluyor. Sıfır araç fiyatlarının sürekli yükseliş trendi içerisinde olması ikinci el otolarında fiyatlarının yükselmesine neden oluyor. 2016 yılında sıfırı 100 bin TL civarı alınabilen bir aracın 2018 ortasında fiyatı 135 bin TL’nin üzerine çıkmış durumdadır. Bu da fiyat yükselmesinin en önemli ve büyük nedeni olarak karşımıza çıkıyor.
2. El Oto Alacaklar
2. el oto alacaklar bu nedenle şu anda alacakları araçları aldıktan bir süre sonra belirli bir fark ile kar ederek satabiliyor. Bu durumda geçmişte daha farklı bir şekilde işliyordu. Özellikle bazı markaların araçlarına talep inanılmaz yoğun olarak yaşanıyor. Bunda alman üretimi araçların başı çektiğini söyleyebiliriz. WV, Audi ve diğer alman araçlarına sürekli olarak zam geliyor. Bu durum ülke ekonomimiz açısından iyi olmasa da bu araçların ikinci eline sahip olan kişilerin araçlarından kar ederek satmalarına yardımcı oluyor. Tabi bu grup değil farklı araçlar içinde bu durum geçerli olduğu söyleyelim. Özellikle dünya pazarında yıllardır yer alan ve kendini ispatlamayı başarmış araçlarda bu durum yaşanıyor.

Ülkemizde 2. el oto denildiğinde haftanın belirli günlerinde farklı şehirlerde kurulan oto pazarları akıllara geliyor. Bu pazarlar günümüzde hala varlıklarını sürdürüyor olsa da birçok insan araba almak için ilk olarak internete bakmayı tercih ediyor. Gelişmiş internet aramaları sayesinde aranan tüm otomobiller rahat bir şekilde bulunabiliyor. Edirne’den aracını satışa koyan birisi Giresun’dan müşteri bulmayı başarıyor. Bu da ortaya daha geniş bir pazar çıkmasına neden oluyor. Talebin yüksek olması da fiyatların artmasını etkileyen bir başka etken olarak karşımıza çıkıyor. Çok hızlı fiyat artışı yaşanmasının en büyük zararı ise hali hazırda aracı olmayan ve sürekli olarak araç alışını erteleyenleri etkiliyor.

2. el oto son kur artışları ile birlikte yıl sonuna doğru tekrar bir artış olacağını işaret ediyor. Bunda ülkemizde üretilen araçlarında içinde olacağını söyleyebiliriz. Bildiğiniz gibi bazı büyük otomobil firmalarının ülkemizde araç fabrikaları bulunuyor. Ancak parçalarından bazıları yurt dışından geldiği için otomatik olarak onların da fiyatlarında doğru orantılı olarak artış yaşanıyor. Eğer yakın zamanda araç almak istiyorsanız bu nedenle elinizi çabuk tutmanız gerekiyor. Bu tür piyasa fiyatların yükselmesinin bir başka nedeni olarak sizlere sıfır araç satışının her ay düzenli olarak artış göstermesini de gösterebiliriz. Bu da fiyatların artmasının araç satışına doğrudan bir etki olmamasına neden oluyor.

Çünkü piyasa mantıklı bir şekilde yeni üretilen ürünleri hızlıca tüketmeye devam ettiği için bunun artıkları olarak görebileceğimiz ikinci el otolara da talep artıyor. Arz talep bu seviyede olduğu sürece araçlarda artış yaşanmasının kaçınılmaz olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ülkemiz yollarında 20 milyonun üzerinde motorlu taşıt bulunuyor. Bu taşıtların yarısından fazlasını otomobiller oluşturuyor. Buna rağmen şuan hala piyasa da bir açlık bulunuyor. Bunda bazı araçların kısa ömürlü olması ve sürekli olarak üretilen araçlarda yeni özelliklerin piyasaya çıkmasını gösterebiliriz. İnsanlar her zaman daha yenisine ve iyisine sahip olmak istemelerinden dolayı satışlar da artmış oluyor. Geçmişte araçlarda lüks olarak nitelendirilen bir çok özellik günümüzde standart donanım olarak sunuluyor.

2. el oto pazarının bu kadar geniş olması da pazar içerisinde çok sayıda kötü niyetli insanın olmasına neden oluyor. Kaza geçirmiş araçları tamir ederek sanki hasarı yok gibi satılmasına birçok kez haberler aracılığı ile şahit oluyor. O nedenle ikinci el araba alırken özellikle meblağ olarak yüksek araçlarda ekspertiz işlemlerinizi eğer mümkünse araç markasının yetkili servisinde yaptırmanız da fayda var. Bu da aracın en önemli özelliklerini ve hatalı parçasının bulunup bulunmadığını garanti altına almanıza yardımcı olacaktır. Dikkatli hareket etmek ucuz araç alayım derken büyük bir hata yapmanızın önüne geçecektir. Eğer araçlardan fazla anlamıyorsanız yanınızda araç alırken işten anlayan birisini bulundurmanız da sizin için büyük bir avantaj olacaktır. İkinci el oto almak ve satmak ile ilgili oluşturduğumuz makaleyi incelemek isterseniz arabasenetle.net/ikinci-el-oto-almak-satmak bu linkten ulaşabilirsiniz.

Related posts
Araba

Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır

2 Mins read
Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır Sıfır araç veya ikinci el araç satın alan herkes, mal sahibi olmasının getirisinin yanı sıra gider kalemleri arasında…
Araba

Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?  

2 Mins read
Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?   İster kadın olsun, ister erkek olsun; bir otomobil yani başka bir deyişle araba…
Araba

Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

2 Mins read
Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Araç temizliği yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Otomobil yıkamak ve otomobil yapmak sanıldığından çok özen gerektirir. Araç…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.