Araba

2. El Otomobil Almak

3 Mins read

Araba sektöründe geniş bir alanda insanlar araç alım ve satım işlemlerini gerçekleştiriyor. İnternetin hayatımıza girmesi ile artık ulaşılabilecek nokta daha fazla olduğu için bu da otomatik olarak satışları etkiliyor. 2 el otomobil piyasası bu nedenlerden dolayı çok yüksek rakamlara çıkabiliyor. Hem satış rakamları hem de araçların fiyatları düzenli olarak yükseliyor. Piyasayı çok yakından takip eden kişiler tarafından resmi verilere bakılarak yapılan açıklamalarda 2017 yılının ikinci altı aylık bölümüne oranlar 2018’in ilk 6 ayında %16 oranında ikinci el satışı artış göstermiştir. 3.1 milyon olan satış rakamı son dönemde 3.4 milyon seviyesinin de üzerine çıkmayı başardı.
2. El Otomobil Almak
2. el otomobil satışlarının bu yükseliş eğrisini sürdüreceği ve artışın devam edeceği tahmin ediliyor. Bu durum yaşanmasında sıfır otomobil satışlarının düşmesini gösterebiliriz. Euro/TL kurunda yaşanan dalgalanmalar nedeniyle sıfır otomobil fiyatları sürekli olarak artış gösteriyor. Bu da yüksek bedellere arama almak istemeyen kişilerin yönlerini ikinci ele çevirmelerine neden oluyor. Tabi bunda ki en önemli etkilerden birisi 2 ile 5 yaşında olan araçların düşük kilometre ile sıfır fiyatının 20 ile 30 bin TL altında bir rakama alınmasının da etkisi var. Piyasa bu etkilerinde yardımıyla son yıllarda sürekli olarak artış göstermeye devam ediyor. Hurda yasası dahi sıfır satışlarında yaşanan kur dalgalanmaları nedeniyle yükseliş göstermeyi başaramadı.

Yukarıda saymış olduğumuz nedenlerden dolayı sıfır satışlarının düşmesi ile talebin artış gösterdiği 2 el otomobil piyasasında artışların devam edeceği için eğer araba alacaksanız elinizi çabuk tutmanızda fayda var. Genelde araç almak isteyenler ilk olarak şehirlerinde bulunan galericiler sitelerini ziyaret ediyorlar. Çünkü ne olursa olsun bu piyasanın kalbi oralarda artıyor. Alım ve satımın en çok olduğu bu noktalarda hem araç fiyatlarını öğrenmek hem de alacağınız araba hakkında bilgiye ulaşmak için buralara gitmeniz gerekiyor. İnternet bu konuda çok önemli bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Daha fazla araca bakma şansınız olsa dahi karşınızda muhatap alacağınız insanların ne kadar güvenli olduğunu bilmediğinizden dolayı dikkatli hareket etmenizde fayda var.

2. el otomobil alacaksanız ilk olarak gitmeniz gereken yer tanıdığınız bir oto alım satımcının yanı olmasıdır. Tabi ona güveniyorsanız. Piyasa hakkında ondan bilgi aldıktan sonra daha rahat bir şekilde araç arayabilirsiniz. İnternet üzerinden özellikle yaşadığınız noktadan farklı bir yere gitmek istiyorsanız yanınıza mutlaka araba konusunda deneyimi olan birisini almayı unutmamalısınız. Aracınızı ekspertize götürecekseniz bunu satıcının size işaret ettiği nokta olmamasına dikkat edin. Genelde bu şekilde iki taraf arasında anlaşma yapılarak araçta bir sorun olmadığı şeklinde geri dönüş olabiliyor. Bu da ilerde daha büyük sorunlar ile karşılaşmanıza neden olabiliyor. Eğer mümkünse aracı yetkili servise götürmenizi tavsiye ederiz.

Sıfır araç satışlarının artışını sağlamak isteyen üreticiler Eylül ayından başlamak üzere yıl sonuna kadar devam edecek çok sayıda farklı kampanya ile dengenin sağlanması amaçlanıyor. Ancak kur oranları sabitlenmediği sürece bu konuda ellerinden çok da bir şey gelmeyecek gibi duruyor. Sıfır satışlarda önemli derecede düşüş yaşandığı için eğer yıl sonuna ellerinde araç kalmamasını istiyorlarsa kapsamı daha geniş çalışmalar yapacaklarını tahmin etmek zor değildir. Sıfır veya 2. el otomobil almak arasında kararsızsanız bu kampanyaların açıklanmasını beklemenizi tavsiye ederiz. Bu sayede ikinci el fiyatına sıfır araç sahibi olmanız mümkün olacaktır.

2. el otomobil almak isteyenlerin mutlaka dikkat etmeleri gereken noktalar olacaktır. Ülkemizde dizel araçlar daha pahalı olduğu için 100 bin km’nin altında dizel araç bulursanız hemen almanızı tavsiye ederiz. Benzinli araçlarda yüksek kilometre çok ender rastlanan bir durumdur. Aracın ağır bir kaza geçirip geçirmediğini kontrol edin veya ettirin. Eğer çok canınızı sıkacak ve ağır hasar kaydının oluşmadığı kazalar mevcutsa kararınızı değiştirmenize gerek yok. Bakmanız gereken son nokta olarak mekanik aksamı söylemeliyiz. Basit sorunlar nedeniyle dahi olsa motorda ciddi masraflar çıkabilmektedir. Piyasada kötü niyetli insanların sayısının fazla olduğunu da ekleyerek size tavsiyemiz eğer ilk defa araç alıyorsanız yanınızda mutlaka bu işte tecrübesi olan birisinin olmasına dikkat etmeniz olacaktır.

Related posts
Araba

Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır

2 Mins read
Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır Sıfır araç veya ikinci el araç satın alan herkes, mal sahibi olmasının getirisinin yanı sıra gider kalemleri arasında…
Araba

Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?  

2 Mins read
Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?   İster kadın olsun, ister erkek olsun; bir otomobil yani başka bir deyişle araba…
Araba

Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

2 Mins read
Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Araç temizliği yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Otomobil yıkamak ve otomobil yapmak sanıldığından çok özen gerektirir. Araç…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.