Senetle Araba

2. El Senetle Araba

2 Mins read

Araba satışında genelde üç farklı yöntem izlenmektedir. Bu yöntemler bulunan seçeneklerden birisi de senetle araba satışının gerçekleşmesidir. Diğer iki seçenek banka kredisi ile araba satın almak veya tüm paranın tek bir sefer de ödenerek işlemin tamamlanmasıdır. Son iki seçenek için uygun pozisyonda olanlar için rahatsızlık verecek önemli bir detay bulunmamaktadır. Unutulmaması gereken senetle araba satışı yapma işleminin yeni bir seçenek gibi görünse de uzun yıllardır kullanılan bir seçenek olduğunu eklemeliyiz. Yeni olarak görünmesinin temel nedeni artık büyük firmalarında bu yöntemi tercih ediyor olmalarını göstermek doğru olacaktır.
2. El Senetle Araba
2. el senetle araba satışı geçmişte daha yoğun şekilde uygulanan bir seçenekti. Bu durum daha çok bankaların hayatımıza bu kadar girmediği dönemlerde yaşandığını babalarınıza ve dedelerinize sorarak öğrenebilirsiniz. Bono olarak da bilinen senetler çok uzun vadeler ile satılmaktaydı. Ancak o zaman ki yüksek oranlar nedeniyle arabanın borcu bitmeden büyük ihtimal ile arabanın değeri alınan bedelinin üzerinde çıkmaktaydı. Günümüzde bu durumun yaşanması ekonomik koşullar göz önünde alındığında çok da mümkün olmayacaktır. Bu işlemin hem alıcı hem de satıcı açısından çok sayıda avantajı ve dezavantajı bulunmaktadır. Bu detayları sizler ile paylaşarak tercihinizi bu yönde yapmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken noktalar hakkında sizlere gerekli  bilgileri vermeye çalışacağız.

Alıcılar açısından avantajları arasında istenilen arabayı galericiler sitesine giderek rahatlıkla alma şansınız olduğunu ekleyelim. Ayrıca kredi ile uğraşmanıza da gerek kalmamaktadır. Basit birkaç işlemi gerçekleştirerek hiç paranız olmasa da dahi araba sahibi olabilirsiniz. Dezavantajı olarak görülebilecek nokta ise faiz oranların bankalar tarafından sunulan taşıt kredi faizlerine bakarak çok yüksek olduğunu eklemekte fayda var. Eğer sizde bu yöntem ile ikinci el bir araba almak istiyorsanız güvenilir bir galericiye gitmeniz gerekiyor. Aksi halde daha yüksek oranlar ile ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu durum başlangıçta sorun teşkil etmeyecek gibi dursa da borç uzadıkça borç limiti sizleri zorlayabilir. O nedenle dikkatli bir şekilde hesaplama yaparak tercihinizi gerçekleştirmeniz olacaktır.

Satıcılar açısından en büyük avantajı ise daha yüksek oranlar ile satış gerçekleştirerek kar oranını yükseltebiliyorlar. Tabi bu karın hayata geçmesi için senetle satışın son bulması gerekiyor. Yani senetler tamamlanmadan bu kara ulaşmak mümkün değil. Düzenli ödeme yapan kişilere bu satışı gerçekleştirmek onlar açısından çok önemlidir. Doğru satış için dikkatli davranmaları gerekiyor. Aksi durumda icra yoluna dahi gitseler dahi büyük bir zarar ile yüz yüze gelebilirler. Araç satışı esnasında tüm evraklar tek tek iki tarafça da imzalanmalıdır. Bunun için yapılması gereken her zaman ki işlemleri yapacak bir işlem silsilesini devam ettirmek olacaktır.

2. el senetle araba satan firmalar arasında büyük firmalar da son yıllarda eklenmektedir. Bu nedenle tek tercihin galericiler olmadığını bilmeniz gerekiyor. Ne olursa olsun bu tür satışta hem satıcı taraf hem de alıcı tarafın riski diğer seçeneklere göre daha fazla olmaktadır. O nedenle her anlamda dikkatli olmak çok önemli olacaktır. Senetle araba satan firmaların bu nedenle daha güven veren firmalara araç satmasını istemeleri daha doğru bir tercih olacaktır.

Related posts
Senetle Araba

Araba Alacaklara Alternatifler! (Senetle Araba, Eminevim Araba, Fuzul Oto)

4 Mins read
Araba sahibi olmak veya mevcut var olan arabanızı değiştirmek istiyor olabilirsiniz. Öncelikli olarak araba satın almanın bir yatırım aracı olmadığını bilmeniz gerek….
Senetle Araba

İzmir Peşinatsız Senetle Araba Satan Yerler

1 Mins read
İzmir’de sıfır peşinatlı senetle araç almak isteyen kişiler, bankadan kredi çekmeden araç sahibi olabilirler. Kredi notu düşük olup kredi çekemeyenler, peşinatsız ve…
ArabaSenetle ArabaTaksitle Araba

Senetle Araba Almanın Kolaylıkları

2 Mins read
Taksitle araba almak otomotiv piyasasını canlandırarak araçların satılması için çok tercih edilen bir yöntemdir. Özellikle büyükşehirlerde yaşayan insanların ulaşım ve alışverişleri için…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.