Araba

2020 Otomobil Dünyasını Nasıl Etkileyecek?

2 Mins read

2020 otomobil dünyasına büyük umutlar ile beklediği bir yıl olarak dikkat çekiyor. 2018’de yaşanan kriz 2019 yılında piyasanın daralmasına neden oluyor. Yıl sonuna yapılan kampanyaların artması, devlet desteği ile düşük oranlı taşıt kredileri ile piyasa biraz toparlanmış olsa da unutulmak istenen bir yıl geride bırakıldı. Bu yıl ile birlikte satışların tekrar yükselmesine, yeni modellerin piyasaya sürülmesi ve yeni bir 10 yılın baştan başlamasına start vereceğiz.

İkinci El Satış Oranı Artacak

Sıfır araçların çok yüksek rakamlara çıktığı günümüzde 2020 yılında galeriler üzerinden ikinci el satışlarında artış yaşanacağı tahmin ediliyor. Bunda işlemlerin çok kolay olmasının yanı sıra her bütçeye uygun bir ikinci el arabanın olmasını gösterebiliriz. Ayrıca bankalar tarafından sağlanan uygun kredi oranları bu satışları yakından etkileyeceği tahmin ediliyor. Tahmin edilen noktalardan birisi de araç kredisi için birçok banka ve şirketin yeni yıl ile birlikte kampanyalar düzenleyeceği tahmin ediliyor.

Kaçak Araç Ticareti Önlenmeye Çalışılacak

Sektörün uzun süredir talep ettiği özellikle sahibinden araba satıyorum adına vergi vermeden satış yapan insanları engellemek için yönetmeliklerin çıkarılacağı tahmin ediliyor. Geçmiş yıllarda bu konuda değişiklikler olsa da insanları engellemek adına bu işin yapılamadığı görülmüştü. Ancak yeni çıkarılacak yasalar ve bunların katı bir şekilde uygulanması ile kayıtsız satışların büyük oranda önüne geçilmesi tahmin ediliyor.

Oto Ekspertiz Kullanımı Artacak

İkinci el araç satışında yaşanan olacak beklenti ile birlikte etkileyeceği özel sektörlerde olacak. Bunların başında son yıllarda yıldızı parlayan oto ekspertiz hizmeti servisleridir. Bu servislerin kullanımı gelecek yıldan itibaren daha da artması bekleniyor. Tabi bu noktada kurumsallaşmayı tamamlayan firmaların piyasada söz sahibi olması tahmin ediliyor.

Yakıt Çeşitliliği Artacak

Geleceğin araçlarının elektrikli olması tahmin ediliyor. Ülkemizde bu konuda yavaş yavaş kıpırdanmalar olmakla birlikte yeterli düzeyde olmadığı tahmin ediliyor. Bu sayının artması için şart noktalarının sayısının artması gerektiği tahmin ediliyor. Ayrıca ek olarak birçok firmanın sunmadığı LPG’li araç seçeneği bu yılda daha çok sunulacak gibi duruyor.

Sıfır Araç Satışında Artış Yaşanmayacak

Beklenenin aksine gelecek yıl bu yıldan daha fazla sıfır araç satışı yaşanacak olmakla birlikte beklenen düzeyin çok uzağında kalacağı tahmin ediliyor. Sıfır araç satışının artması için birçok araç kampanyası sunacak olsa da ekonomik nedenlerden ötürü bu durumun yaşanmayacağı tahmin ediliyor. Ayrıca sıfır araç satışı arasında SUV araçların satışının artması bekleniyor. Çok yüksek olmasa da diğer araçlara göre artışın olması bekleniyor.

Şirketler Filolarını Yenileyecek

Büyük şirketler genellikle dizel araçlara sahip filolar  ile çalışıyor. Bunun temel nedeni tabi ki yakıt fiyatlarının yüksek olması diyebiliriz. 2020 yılında alınacak kararla dizel araç üretiminin azaltılması bekleniyor. Bu fırsatı değerlendirmek isteyen filo sahipleri bu yıl ile birlikte son kez araçlarını dizel araçlarla yenilemesi bekleniyor. Geçici olsa da piyasada bir hareketlenme olması bu işlemle sağlanacak gibi duruyor.

Related posts
Araba

Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır

2 Mins read
Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır Sıfır araç veya ikinci el araç satın alan herkes, mal sahibi olmasının getirisinin yanı sıra gider kalemleri arasında…
Araba

Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?  

2 Mins read
Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?   İster kadın olsun, ister erkek olsun; bir otomobil yani başka bir deyişle araba…
Araba

Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

2 Mins read
Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Araç temizliği yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Otomobil yıkamak ve otomobil yapmak sanıldığından çok özen gerektirir. Araç…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.