Araba

2021 ÖTV Ne Kadar Olacak? ÖTV Zammı Gelecek Mi?

2 Mins read

2021 yılına gireceğimiz şu günlerde en çok merak edilen konulardan bir tanesi 2021 Ötv ne kadar olacak? Akabinde ötv zammı gelecek mi konuları gündemi oldukça meşgul ediyor.

Özel Tüketim Vergisi yani ÖTV, belirli mallar ya da ürünlerin üzerinden oransal olarak alınan harcama vergisidir. Bu vergi Avrupa Birliği uyum sürecinde hazırlanmış bir kanundur 2002 yılında kabul edilerek kanun haline gelmiştir. ÖTV’nin KDV’den farkı malın ithal edilmiş olması gerekir ve malın ilk alıcısına teslim edilmesi ile beraber doğar. Bu nedenle ÖTV en çok otomotiv sanayisini ilgilendiren bir meseledir. Ülkemiz otomotiv sanayisinin büyük bir çoğunluğu ithal üründen oluşur. Her sene yapılan ÖTV Zammı nedeni ile de otomotiv piyasasında dengeler değişmektedir.

Uzmanlar pandeminin etkisi ile 2021 yılı itibari ile de ikinci el araç piyasasında yükselişin devam etmesini bekliyor. Buna rağmen uzmanlar bunun nedeninin piyasaya giren yeni sıfır araçların ÖTV zammı yüksek olması nedeni ile daha da yükselişe geçmesidir. En fazla ÖTV zammının ödendiği ülkelerden biri olan Türkiye için ise sıfır araba alımı konusunda düşmüş bu nedenle alıcılar ikinci el araç piyasasına yönelmişlerdir. ÖTV aynı zamanda Türkiye’deki malların üretimi ve kullanımının artışı için arttırılmıştır. Bu nedenle vatandaşların ithal ürün yerine Türkiye’nin ürettiği ürün ve araçları satın alması hedeflenmektedir.

2020 yılının sektörel oranları ve rakamların açıklanması ile 2021 piyasası ve ÖTV zammı da açıklandı. ÖTV Mart 2021 itibari ile düşmesi beklenecek. ÖTV düşmesi ile sıfır araç piyasası da yükselişe geçecek. Mercedes, KİA, Fiat gibi firmalar kredi imkanları sağlayacağını duyurmuşlardır. Bunun nedeni ise yine Covid-19 olarak gösterilmektedir. Aşının bulunması ve uygulanması ile birlikte fabrikalar tekrar üretim yapacak ve sektöre daha fazla araç girişi olacaktır.

Türkiye’de yer alan birçok otomotiv devi ise ÖTV Zammının düşmesinden yararlanarak piyasaya yeni ürünlerini sürecek ve ikinci el araba fiyatları da sıfır araç fiyatlarının piyasadaki hakimiyeti ile düşecektir. Bu durumda 2020 yılı itibari ile ÖTV’nin artışı, enflasyon oranı nedeni ile otomobildeki sıfır araç tüketimi durgun devam edecek ve aşı etkisi ile Mart 2021’den sonraki dönemde üretimin artması ve ÖTV’deki indirimler ile sektördeki firmalar hedefledikleri orana ulaşacaklardır.

Related posts
Araba

Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır

2 Mins read
Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır Sıfır araç veya ikinci el araç satın alan herkes, mal sahibi olmasının getirisinin yanı sıra gider kalemleri arasında…
Araba

Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?  

2 Mins read
Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?   İster kadın olsun, ister erkek olsun; bir otomobil yani başka bir deyişle araba…
Araba

Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

2 Mins read
Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Araç temizliği yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Otomobil yıkamak ve otomobil yapmak sanıldığından çok özen gerektirir. Araç…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.