HaberTaksitle Araba

Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

2 Mins read

Araba sahibi olmak; hiç şüphesiz, her insanın hayalidir. Ancak, araba satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Arabanın özellikleri, fiyatı, sıfır mı yoksa ikinci el mi oluşu, tekrardan satmaya müsait olup olmadığı, hasar durumu ve daha birçok kriterin araba satın alma kararını etkilediğini söyleyebiliriz. Bu noktada, araba alırken nelere dikkat edilmeli diye düşünenler bu yazıyı okumaya devam edebilirler.

Araba Alırken Nelere Önem Verilmelidir?

Araba araştırması yapmadan önce ihtiyaçlarınızı belirlemelisiniz. Model ve marka araştırması yapmak ikinci plana atılmalıdır. Her şeyden önce, hangi amaçla araba satın almak istediğinize ve arabanızı nerede kullanacağınıza karar vermelisiniz. Kısa mesafede mi yoksa uzun yolda mı araç kullanacağınız belirlemeniz gereken bir husustur. Bunun yanı sıra, iş ağırlıklı kullanacağınız bir araba ile aileniz için satın almayı düşündüğünüz bir araba arasında farklar olacaktır. Buna ek olarak, her arabanın sahip olduğu birtakım konfor elemanları bulunmaktadır. Bu noktada, hangi konfor elemanlarını aracınızda görmek istediğinize karar vermelisiniz.

Araba alırken nelere dikkat edilmeli diye düşünüyorsanız aracınızın hızlı mı, ekonomik mi yoksa güvenilir mi olması gerektiğine karar vermelisiniz. Ayrıca, bu aracı ne kadar süreyle kullanmak istediğiniz önemli bir husustur. Bütçeniz, kısa aralıklarla araç sahibi olmak için yeterli olmayabilir.

Araba Satın Alma Kararını Belirleyen Detaylar

Araba satın almak için ne kadarlık bir bütçe ayırdığınız oldukça önemli bir husustur. Ancak, aracı satın almanızın ardından tüm masraflarınız bitmeyecektir. Tam aksine yepyeni masraflar sizi beklemektedir. Bu noktada, aracın yıllık bakımına, sigortalarına, akaryakıt masraflarına harcamayı düşündüğünüz bütçeyi çok önceden belirlemelisiniz. Bunun yanı sıra, araçların fiyatları; sahip oldukları özelliklere göre belirlenmektedir. Bu bağlamda, ne tür bir araç istediğinize önceden karar verirseniz bütçe planlaması yapmanız daha kolay olacaktır.

Aracın otomatik vites mi yoksa normal vites mi olduğu, dizel mi yoksa benzinli mi olduğu, ne kadarlık bir motor hacmine sahip olduğu, aracın hız limitinin ne kadar olduğu, aracın güvenlik donanımının nasıl olduğu, aracın hangi teknolojik özellikleri barındırdığı, günün birinde aracı satmak istediğinizde piyasasının olup olmadığı gibi hususlar önem taşımaktadır.

Aracın sıfır mı yoksa ikinci el mi olacağı ayrı bir önem taşımaktadır. Bütçeniz uygun olduğu takdirde sıfır araç satın almayı tercih etmelisiniz. Çünkü, bu tür araçlar için kredi almak daha kolaydır. Ayrıca, üretici firmanın garantisi altında olmasından dolayı uzun süre boyunca sorunsuz olarak kullanabilirsiniz.

Related posts
Taksitle Araba

Taksitle Araba Nasıl Alınır?

1 Mins read
Taksitle araba nasıl alınır? Taksitle araba almanın püf noktaları nelerdir? Sizlerde eğer bütçenize uygun araba almak istiyorsanız bu makaleyi takip etmenizde fayda…
Haber

Otomotivde Üretim Yüzde 11 Azaldı

1 Mins read
Otomotiv Sanayii Derneği’nin verilerine göre 2020 yılında toplam araç üretimi 2019 yılına göre yüzde 11 azaldı ve 1.29 milyona düştü. 2021 yılının…
Haber

Samsung Galaxy S21 Serisi Araba Anahtarı Olarak Kullanılabilecek

1 Mins read
Samsung Unpacked etkinliği, çok yakında bize gelen bir dizi parlak yeni teknolojiyi içeriyordu ve Koreli şirket sürücüler için mütevazı araba anahtarını kullanmayı…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.