Araba

Araba Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

2 Mins read

Araba alırken dikkat etmeniz gereken birçok faktör vardır. Herkes aracını alırken dolandırılmamak ve araçta hasar olmamasını bekler. Bunun için arabanızı alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği birkaç madde ile bu yazımızda vereceğiz.

Yapılan en büyük dolandırıcılıklardan biri kaparo dolandırıcılığıdır. Bu yöntem için öncelikli olarak dolandırıcılar alınıcının beğeneceği bir ürün satışa çıkarır fakat anlaştığınız kişi yerine notere soyadı farklı olan birisi gelir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda bir sorun ile karşı karşıya olduğunuzun farkına varın. Bir diğer yöntem ise satıcının direkt olarak kaparo istemesidir. Bu kaporayı göndermeden önce satıcınızdan aracın ruhsat ve belgelerini görmeyi istediğinizi söyleyin. Aracın pert bilgisi hemen kayda geçmediği için kayda geçmeden satıcılar alıcılara ürünü sağlam olarak tanıtabilir ve pert araç satabilirler. Dolandırıcıların seçtiği başka bir yöntem ise plakasız araç satmak. Plakasız gördüğünüz hiçbir aracı satın almayın çünkü bu araç bir başkasına ait olabilir, öncelikle aracın gerekli belgelerini incelemeyi unutmayın. Farklı bir yöntem olarak çek sunulabilir. Eğer alıcı kaparo ödeyip ardından çek ile tahsil etmek istediğini sunuyorsa çekin karşılıksız olması halinde bu tahsilatı yapamazsınız. Bu yüzden hem alıcı hem de satıcı için önemli olan güvenin oluşması için tüm belgeleri karşılıklı olarak görmek ve bunların ardından kaparo ödemektir.

Araç Hasar Kaydının Sorgulanması

Aracınızı satın alırken dikkat etmeniz gereken diğer bir noktada aracın hasar kaydı tespitidir. Bu tespiti yapma nedeni aracın daha önce kaza yapmış olup olmadığının sorgulanmasıdır. Bunu yapmanız için gereken E-Devlet’e girerek Emniyet Genel Müdürlüğü aracılığı ile araç sorgulama kısmını seçmenizdir. Bu alanda aracın plakası sorgulatılarak aracın hasarı olup olmadığına bakılabilir. Daha kolay bir diğer yöntem ise SMS yolu ile aracın tüm bilgilerine ulaşabilmenizdir. KAZA yazarak boşluk bırakıp aracın plakasını yazın ve ardından 5664’e mesaj gönderin. Kısa bir süre sonra tarafınıza sms ile aracın tüm bilgileri gelecektir.

Ekspertiz Raporu İle Araç Kontrolü

Araçlardan ne kadar anlıyor olsanız bile bazen araçta değişen parça olup olmadığını ya da boyasının orijinal olup olmadığını anlayamazsınız. Bunun için aracın raporunun çıkarılması gerekir ve bir ekspertize başvurulur. Ekspertiz raporu sayesinde bu bilgiler elinize ulaşır. Bir aracın önemli yeri motorudur. Motorda oluşmuş bir hasar aracınızı uzun yıllar kullanamamanıza neden olacaktır. Bu rapor sayesinde motorun tüm bilgisine ulaşabilirsiniz.

Aracınızı Almadan Önce Test Sürüşü Yapın

Bir aracı almadan önce satıcı ile buluşup araçta sürüş gerçekleştirmeniz test sürüşüdür. Bu sayede aracın sürüşünün rahatlığı, araç içi ekipmanların çalışıp çalışmadığını ve sorun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Aracın her detayına bakarak almanız için test sürüşü önemlidir. Burada çıkacak bozuklukları alıcıya ileterek değişimini sağlayabilir ve bu şekilde satın alabilirsiniz.

Related posts
Araba

Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır

2 Mins read
Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır Sıfır araç veya ikinci el araç satın alan herkes, mal sahibi olmasının getirisinin yanı sıra gider kalemleri arasında…
Araba

Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?  

2 Mins read
Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?   İster kadın olsun, ister erkek olsun; bir otomobil yani başka bir deyişle araba…
Araba

Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

2 Mins read
Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Araç temizliği yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Otomobil yıkamak ve otomobil yapmak sanıldığından çok özen gerektirir. Araç…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.