ArabaFaizsiz ArabaSenetle Araba

Araba Bozdurma İşi Nasıl Yapılır?

2 Mins read

Araba bozdurma, arabanın satılmasına verilen addır. Bazen maddi nedenlerden dolayı bazen ise farklı bir model araç satın alabilmek için kişiler arabalarını satmak isteyebilir. Araba satmak, araba almak kadar zor bir işlemdir.

Aracın kolay satılabilmesi için alıcıya bazı açılardan cazip gelmesi gerekecektir. Aracı bir açıdan cazip bir hale getirerek satışa sunmanız en önemli noktalardan biridir. Bunun yanı sıra aracı nasıl satışa çıkardığınızda satışın hızlanması açısından oldukça önemlidir.

İnternet Üzerinden Araba Bozdurma İşlemi

Özellikle son yıllarda internet ortamında satış yapabilmek oldukça yaygınlaştı. Hemen hemen herkesin ortamında yer alan internet sayesinde aracınızı kısa süre içerisinde satabilmeniz mümkün hale gelecektir.

İnternet üzerinden araba bozdurma yapabilmek için ilk olarak arabanın satışı yapabileceğiniz sitelere giriş yaparak üye olmalısınız. Sonrasında ise yapacağınız işlemleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Görüntü kalitesi oldukça iyi bir telefon üzerinden, aracın her yerinin net görünebileceği bir şekilde birkaç fotoğrafını çekmelisiniz. Aracın temiz olması alıcı üzerinde olumlu etkiler bırakacaktır.
  • Sonrasında araç ile ilgili bir fiyat belirlemesi yapmanız gerekecektir. Eğer aracınızın bakımları sürekli belirli aralıklarla yapılmışsa, aracın kilometresi çok yüksek değilse, araçta kaza ya da değişen parça bulunmuyorsa ortalama değerinin biraz üzerinde fiyat verebilmeniz mümkün olacaktır.
  • Ortalamanın çok üstünde fiyat vermeniz arabanın satışının önünü keseceği gibi, ortalamanın çok altında rakam vermeniz aracın hasarlı olduğu düşüncesini akıllara getirecektir.
  • Aracın kayıtları, servisten aldığınız faturalar hakkında detayları yanınızda bulundurun. Bazı alıcılar bunlar için önemli olabilmektedir.
  • Gerekli sitelere aracın fotoğrafını ekledikten sonra araç ile ilgili detayları, araba bozdurma ile ilgili detayları doğru bir şekilde girin. Açıklama kısmında samimi bir dil kullanmanız alıcının size yönelmesi konusunda olumlu bir etki bırakacaktır. Alıcı için ilan detaylarına mutlaka iletişim bilgilerinizi koyun. İletişim bilgilerinizin doğruluğu ulaşılabilirlik açısından oldukça önemlidir.

Araba Pazarlarında Araba Bozdurma İşlemi

Araba pazarlarında araba satımı, internet üzerinden satım sonrasında artık daha az ilgi görse de hala büyük bir kesim araç alımında araba pazarlarına başvurmaktadır. Araba pazarlarında aracı direkt olarak görerek inceleme fırsatı bulabilmek, alıcılar için genellikle daha risksiz bulunmaktadır.

Bu nedenle araba bozdurma için karar verdiğinizde, aracınızı mutlaka araba pazarlarına da götürmelisiniz. Araba pazarında arabanızı satabilmek için yapmanız gerekenler ise;

  • İlk olarak daha yoğun olan araba pazarlarını tercih etmelisiniz.
  • Sonrasında arabayı pazara götürmeden önce gerekli bakımı yaptırdığınızdan ve aracın içini dışını yıkadığınızdan emin olmalısınız.
  • Öncesinde araç ile ilgili kayıtları ve servisten alınan faturaları yanınızda bulundurmanız alıcı üzerinde güven oluşturabilmeniz açısından oldukça önemlidir.
  • Araç için aracın güncel fiyatına, kilometre sayısına, değişen parçasına, kaza varlığına ve aracın durumuna göre bir fiyat belirlemelisiniz. Genelde pazarda pazarlık payı olacağı için araca bir miktar pazarlık payı koyabilirsiniz.
  • Aracı satın almayı düşünen kişileri ekspertize götürmek güven oluşturacağı için, sizin ya da alıcının belirlediği bir bilirkişiye aracı götürebilirsiniz.

Related posts
Senetle Araba

Araba Alacaklara Alternatifler! (Senetle Araba, Eminevim Araba, Fuzul Oto)

4 Mins read
Araba sahibi olmak veya mevcut var olan arabanızı değiştirmek istiyor olabilirsiniz. Öncelikli olarak araba satın almanın bir yatırım aracı olmadığını bilmeniz gerek….
Araba

Temel Araç Bakım İpuçları

2 Mins read
Bir araba önemli bir kişisel yatırımdır, ancak ister yeni bir araba ister kullanılmış bir araba olsun, bir araba sahibi olmak çok fazla…
Faizsiz Araba

Faizsiz Araba Nasıl Alınır En Kolay Yöntemler

1 Mins read
Faizsiz kredi ile araba almak için dönemsel olarak firmaları ziyaret etmeniz veya internet sitelerindeki duyuruları takip etmeniz gerekir. Özellikle bankalar bilgilendirme ve…
CORONAVIRUS NEWSLETTER
[mc4wp_form id="17"]

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir