ArabaFaizsiz ArabaSenetle Araba

Araba Bozdurma İşi Nasıl Yapılır?

2 Mins read

Araba bozdurma, arabanın satılmasına verilen addır. Bazen maddi nedenlerden dolayı bazen ise farklı bir model araç satın alabilmek için kişiler arabalarını satmak isteyebilir. Araba satmak, araba almak kadar zor bir işlemdir.

Aracın kolay satılabilmesi için alıcıya bazı açılardan cazip gelmesi gerekecektir. Aracı bir açıdan cazip bir hale getirerek satışa sunmanız en önemli noktalardan biridir. Bunun yanı sıra aracı nasıl satışa çıkardığınızda satışın hızlanması açısından oldukça önemlidir.

İnternet Üzerinden Araba Bozdurma İşlemi

Özellikle son yıllarda internet ortamında satış yapabilmek oldukça yaygınlaştı. Hemen hemen herkesin ortamında yer alan internet sayesinde aracınızı kısa süre içerisinde satabilmeniz mümkün hale gelecektir.

İnternet üzerinden araba bozdurma yapabilmek için ilk olarak arabanın satışı yapabileceğiniz sitelere giriş yaparak üye olmalısınız. Sonrasında ise yapacağınız işlemleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Görüntü kalitesi oldukça iyi bir telefon üzerinden, aracın her yerinin net görünebileceği bir şekilde birkaç fotoğrafını çekmelisiniz. Aracın temiz olması alıcı üzerinde olumlu etkiler bırakacaktır.
  • Sonrasında araç ile ilgili bir fiyat belirlemesi yapmanız gerekecektir. Eğer aracınızın bakımları sürekli belirli aralıklarla yapılmışsa, aracın kilometresi çok yüksek değilse, araçta kaza ya da değişen parça bulunmuyorsa ortalama değerinin biraz üzerinde fiyat verebilmeniz mümkün olacaktır.
  • Ortalamanın çok üstünde fiyat vermeniz arabanın satışının önünü keseceği gibi, ortalamanın çok altında rakam vermeniz aracın hasarlı olduğu düşüncesini akıllara getirecektir.
  • Aracın kayıtları, servisten aldığınız faturalar hakkında detayları yanınızda bulundurun. Bazı alıcılar bunlar için önemli olabilmektedir.
  • Gerekli sitelere aracın fotoğrafını ekledikten sonra araç ile ilgili detayları, araba bozdurma ile ilgili detayları doğru bir şekilde girin. Açıklama kısmında samimi bir dil kullanmanız alıcının size yönelmesi konusunda olumlu bir etki bırakacaktır. Alıcı için ilan detaylarına mutlaka iletişim bilgilerinizi koyun. İletişim bilgilerinizin doğruluğu ulaşılabilirlik açısından oldukça önemlidir.

Araba Pazarlarında Araba Bozdurma İşlemi

Araba pazarlarında araba satımı, internet üzerinden satım sonrasında artık daha az ilgi görse de hala büyük bir kesim araç alımında araba pazarlarına başvurmaktadır. Araba pazarlarında aracı direkt olarak görerek inceleme fırsatı bulabilmek, alıcılar için genellikle daha risksiz bulunmaktadır.

Bu nedenle araba bozdurma için karar verdiğinizde, aracınızı mutlaka araba pazarlarına da götürmelisiniz. Araba pazarında arabanızı satabilmek için yapmanız gerekenler ise;

  • İlk olarak daha yoğun olan araba pazarlarını tercih etmelisiniz.
  • Sonrasında arabayı pazara götürmeden önce gerekli bakımı yaptırdığınızdan ve aracın içini dışını yıkadığınızdan emin olmalısınız.
  • Öncesinde araç ile ilgili kayıtları ve servisten alınan faturaları yanınızda bulundurmanız alıcı üzerinde güven oluşturabilmeniz açısından oldukça önemlidir.
  • Araç için aracın güncel fiyatına, kilometre sayısına, değişen parçasına, kaza varlığına ve aracın durumuna göre bir fiyat belirlemelisiniz. Genelde pazarda pazarlık payı olacağı için araca bir miktar pazarlık payı koyabilirsiniz.
  • Aracı satın almayı düşünen kişileri ekspertize götürmek güven oluşturacağı için, sizin ya da alıcının belirlediği bir bilirkişiye aracı götürebilirsiniz.

Related posts
Araba

Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır

2 Mins read
Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır Sıfır araç veya ikinci el araç satın alan herkes, mal sahibi olmasının getirisinin yanı sıra gider kalemleri arasında…
Araba

Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?  

2 Mins read
Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?   İster kadın olsun, ister erkek olsun; bir otomobil yani başka bir deyişle araba…
Araba

Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

2 Mins read
Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Araç temizliği yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Otomobil yıkamak ve otomobil yapmak sanıldığından çok özen gerektirir. Araç…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.