Araba

Araba Satın Alma Rehberi

3 Mins read

0 kilometre ya da ikinci el araba almayı mı düşünüyorsunuz? O halde bu içerikte aklınıza takılan soruların cevaplarını bulacaksınız. Kendinize uygun en uygun aracı almadan önce dikkat etmeniz gereken noktalar yazımızın devamında…

Yıllarca tasarruf yapıp biriktirerek ya da yüksek faiz oranlarını ödemek zorunda kalarak araba alma sürecine girdiniz ama ne alacağınız konusunda kararsız mısınız? Hangi model, hangi marka araç sahibi olacağınıza karar vermek oldukça zor bir durum. Çok sayıda farklı model, onlarca alternatif ve donanım arasından size en uygun olduğunu düşündüğünüz arabayı seçmeniz gerekiyor. Hayalini kurduğunuz arabanın bütçenizi aşmaması, teknik olarak arızasının olmamasının yanı sıra yakıt konusunda az yakmasını isteyebilirsiniz. Ama ilk olarak bu soruya cevap vermeniz gerekiyor: 0 kilometre mi yoksa ikinci el araba mı?

Araba Satın Alma Rehberi

Aslında bu sorunun cevabı biraz da maddi durumunuz ile alakalı. Cebinizi yormayacak şekilde uygun fiyata 0 araba almak yerine tercihinizi kredi kullanarak daha yüksek model ve özelliklere sahip 0 kilometre veya ikinci el araba sahibi olabilirsiniz. 0 kilometre arabaları çoğu zaman titiz ve garantici olarak nitelendirebileceğimiz kişiler ya da aracı uzun süre kullanmayı planlayanlar tercih ediyor. İkinci el arabaları ise farklı farklı deneyimler yaşamak isteyen kişiler tercih ediyor. İki seçeneğin de birbirine göre hem artı yönleri hem eksi yönleri bulunuyor.

0 KİLOMETRE ALACAKSANIZ…

0 kilometre bir araba sahibi olduğunuzda aracın “Bakımları eksiksiz bir şekilde yapıldı mı”, “Teknik sorunu var mı” şeklinde gereksiz düşüncelere kapılmanıza gerek yok. En büyük avantajını bu özelliği olarak gösterebiliriz. 0 kilometre arabaların en olumsuz tarafı fiyat olarak yüksek olmaları. Çoğu zaman ikinci el modelinden 15-20 Bin TL daha yüksek fiyata sahip olduğundan kredi çekmek durumunda kalabiliyorsunuz. Firmalar ise 0 kilometre araba satışlarını cazip bir hale getirebilmek için 0 faiz seçeneği ya da peşin ödemelerde indirim gibi kolaylıklar sağlayabiliyor. Mutlaka 0 kilometre araba alma düşüncesindeyseniz yeni modelini satışa çıkarmaya hazırlanan modellerin yıl sonu indirimlerinden faydalanabilirsiniz. Araç alım satımı sırasında ilgili bayilere vekalet vererek yorulmadan yasal süreci gerçekleştirme şansınız var. Satış işlemlerinin gerçekleşmesinin ardından arabayı aldığınız bayi birkaç gün içerisinde teslim işlemlerini gerçekleştirir.

İKİNCİ EL ARABA ALACAKSANIZ…

Daha önce kullanılmış bir araba alacaksanız bunun önündeki en büyük risk hasar geçmişi ile ilgili olacak. 0 kilometrelere olan fiyat farkından dolayı bu yönde karar vermiş olabilirsiniz. Banka kuruluşları ikinci el arabalar için taşıt kredisi kullandırabiliyor. Alternatif olarak firma bünyesinde taksitle araba satan firmalardan da faydalanabilirsiniz. Bazı model arabaların boş olarak tabir edebileceğimiz 0 kilometre modellerinin yerine daha üst segment ikinci el modellerini alabilirsiniz. Ayrıca mevcut arabanızı değiştirmek istiyorsanız takas yönteminden de faydalanabilirsiniz. Peki ikinci el araba almadan önce hangi noktalara dikkat etmek gerekir?

Ekspertiz raporu: Arabanın sahibine güvenebilir ve söylediklerine inanarak hareket edebilirsiniz. Fakat bir süre sonra arabanın çıkarabileceği sorunlar canınızı sıkabilir. Bundan dolayı ekspertiz raporu bulunan ikinci el arabaları tercih ederseniz sorun yaşama ihtimalinizi minimize etmiş olursunuz. Ekspertiz raporu eğer yoksa satıcıdan bu konuda talepte bulunabilirsiniz. Var ise araca ait tüm sorun ve sıkıntıları görmüş ve kararınızı buna göre vermiş olursunuz.

Araba Pazarları: Eğer sürücülük konusunda deneyimli değilseniz en son tercihiniz araba pazarları olmalı. Çünkü böyle yerlerde çok sayıda alıcı ve satıcı bir araya gelmekte ve satıcılar arasında çok sayıda “al-sat” olarak tabir edebileceğimiz bu işten kar sağlayan kişiler bulunmakta. Bu kişiler genellikle başkaları yerine araba satarak veya düşük fiyatla buldukları arabaları satarak maddi kazanç sağlamaktadır.

Related posts
Araba

Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır

2 Mins read
Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır Sıfır araç veya ikinci el araç satın alan herkes, mal sahibi olmasının getirisinin yanı sıra gider kalemleri arasında…
Araba

Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?  

2 Mins read
Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?   İster kadın olsun, ister erkek olsun; bir otomobil yani başka bir deyişle araba…
Araba

Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

2 Mins read
Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Araç temizliği yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Otomobil yıkamak ve otomobil yapmak sanıldığından çok özen gerektirir. Araç…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.