Araba

Araba Satma Taktikleri – Otomobil Nasıl Satılır?

5 Mins read

Arabanızı hızlı ve kolay bir şekilde satmak gibi bir düşünceniz mi var? O halde sizler için hazırladığımız araba satma rehberini okumaya başlayın. Peki araba satarken nelere dikkat etmeli, satış nasıl yapılmalı? İşte bilmeniz gerekenler…

Eskiler hatırlayacaktır… “Araba Pazarı” denince çekilen çileleri, verilen uğraşları. Bilmeyenler için ise biz anlatalım. Geçtiğimiz yıllarda araba pazarı diye tabir edilen yerlere gitmek için günün erken saatlerinde yola çıkılır ve güneş doğmadan yüksek ücretlere varabilen tutarlar karşılığında yer kiralar ve aracınızı burada sergilerdiniz. Gün içerisinde çok sayıda kişi arabanızı inceler ancak satma olasılığı biraz düşük olurdu. Ya şanslı gününüzde olmalısınız ya da pazardaki araçlara göre fiyatınızın biraz düşük olması gerekirdi. Ancak günümüz şartlarında artık araba pazarı diye bir kavram kalmadı desek yeridir. Günümüz teknolojisi artık o kadar ilerledi ki kamerası bulunan bir cep telefonunuz dahi olsa aracınızı satmak için büyük yol kat etmiş oluyorsunuz. Sanal ortamda yer alan çok sayıda 2.el araba ve ilan sitelerinden sadece birine dahi aracınızı eklemeniz, Türkiye’nin diğer ucundan alıcı bulmanıza olanak sağlıyor. Arabanızı internet üzerinden satmadan önce nelere dikkat etmeniz ve neleri yapmamanız gerektiğine dair içeriğimizi dikkatlice okuyun.

Araba Satma Taktikleri - Otomobil Nasıl Satılır?

Öncelikle aracınıza iyi bakmalısınız. Nasıl ki insanlar doğar, yaşar ve ölür ise arabalar için de benzer durum söz konusudur. Profesyonel bir sürücü olabilir ya da herhangi bir trafik kazası geçirmemiş olabilirsiniz. Fakat arabanızın tamir ve bakımlarını yaptırmaz ve doğru bir şekilde kullanmazsanız onun da ömrü kısa olur. Hatta arabasına iyi bakanlar, bakımlarını zamanında yaptıranlar daha yüksek bedeller karşılığında araçlarını satabilmekte. Peki aracınıza nasıl bakmalı, nasıl davranmalısınız?

Sürücüleri 3 başlık altında değerlendirebiliriz.

 • İyi şoförler
 • Kötü şoförler
 • Trafik canavarları

Trafik canavarı olarak bahsettiğimiz kişilere hiç değinmek istemiyoruz. İyi ve kötü şoförlerde bahsedecek olursak aralarında çok ufak farklılıklar var. Ani bir şekilde sürat artırma, ani fren yapma, arabayı devrinde kullanmama, ikaz ve uyarı işaretlerine aldırış etmeden otomobilleri arızalı bir şekilde kullanmaya devam etme gibi davranışlarda bulunan kişileri kötü şoför olarak nitelendirebiliriz. Bahsetmiş olduğumuz bu davranışların yanında trafik kazalarına neden olan ihmalkar davranışlar da yok değil. TÜİK yani Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan bir araştırmaya göre gerçekleşen trafik kazalarının %90 gibi yüksek bir kısmı sürücülerden kaynaklanan hatalardan meydana geliyor. Sebebini yalnızca aşırı hız olarak düşünmemek lazım. Şöyle ki;

 • Takip mesafesini korumama
 • Geçiş üstünlüğünü ihlal etme
 • Ana yol üzerinde yolcu indirme veya kapı açma gibi durumlar
 • Geçiş kurallarına uyum göstermeme

Trafik kazalarının temelinde yer alan faktörlerin başında yer alıyor. Trafik kazaları aracınızın değerini düşürse de önemli can kayıplarına ve sağlık sorunlarına de neden olabiliyor. Peki arabanıza zarar veren ve değerini düşüren hatalar neler?

 • Üretici firmanın önerdiği devir değerlerinde arabayı kullanmaya özen gösterin.
 • Düzenli bir şekilde aracınızın temizliğini yapmalısınız. Uzun süre kalan lekeler ya da izler kalıcı bir hale gelebiliyor. Dolayısı ile aracınızın değeri düşüyor.
 • Kalitesiz ya da uygun olmayan yakıtları kullanmayın. Yine üretici firma tarafından belirtilen yakıt türünü mutlaka kullanın. Farklı bir yol izlemek aracınızın motor ömrünün kısalmasına neden olur.
 • Kaputun alt kısmı, camlar, motor, konsol bölümlerinin de temizliklerini ihmal etmemelisiniz.

ARAÇ BAKIMI

Sağlık kurumları ve çalışanları insanların kendilerini sadece hasta hissettiği durumlarda değil, normal zamanlarında da kontrole gitmeleri gerektiği konusunda sık sık uyarılarda bulunuyor. Arabalar için de benzer durum söz konusu. Araçlar bazı zamanlar ses ya da farklı durumlar ile sıkıntılarını gösterebiliyor fakat bazı zamanlarda ise göremediğimiz ya da duyamadığımız sıkıntılar olmuyor değil. Bunun için belli aralıklar ile arabanızın bakımı için teknik servisi ziyaret etmeniz önemli. Arabanızı kullanma sıklığınızın yanı sıra yakıt türü bakım sürenizi belirliyor. Benzinli arabalar için her 10-15 bin kilometrede, dizel arabalar için ise her 10 bin kilometrede bakım yapılmasına dikkat etmek gerekiyor. Aracınızı sık kullanmıyor ve bu bahsedilen mesafeleri yapmıyorsanız yılda 1 kere aracınızı bakıma götürmeniz yeterli olacaktır.

ARABANIZIN DEĞERİ NASIL ARTAR?

Arabanızın ömrünü daha uzun tutabilmek ve doğru kullanabilmek için dikkat etmeniz birkaç noktaya değindik. Fakat günümüz teknoloji o kadar hızlı gelişiyor ve değişiyor ki aracınıza kusursuz dahi baksanız bir yerden sonra değerini kaybetmesine neden oluyor. Arabanızı kurallara uygun bir şekilde kullanmış olabilir, teknik servis bakımlarını ihmal etmeden zamanında yaptırmış olabilir, hiçbir kazaya karışmamız olabilir, hatta aracınızın en ufak yerinde bir çizik dahi olmayabilir. Ne yazık ki son çıkan araba modellerinde yer alan park sensörü arabanızda yoksa değeri düşüyor. Bu ve benzeri durumlarda arabanızın değerini yükseltmek istiyorsanız teknik servisler aracılığı ile gerekli eklemeleri yaptırabilirsiniz.

ARABANIZI SATIŞA ÇIKARMADAN ÖNCE DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

Aracınızın genel hatlarının görülebileceği fotoğraflarını çekin. Ayrıca yakın mesafeden kaput ve bagaj kapağı gibi yerlerin de fotoğraflarını mutlaka ilanda bulundurun. Aracınızın içini ise oldukça detaylı bir şekilde göstermeye özen gösterin. Eğer çizik ya da vuruk varsa göstermekten çekinmeyin. Bu konuda ne kadar şeffaf olursanız sizin için o kadar faydalı olacaktır. Aracınızın fotoğrafını çekerken içinde ya da yanında kimsenin olmamasına dikkat edin.

ARABANIZIN FOTOĞRAFINI NASIL ÇEKMELİSİNİZ?

İlan detaylarında aracınızın marka ve model gibi bilgilerini eksiksiz ve doğru bir şekilde iletin. Donanımsal özelliklerini mutlaka belirtin.

Çeşitli sebeplerden dolayı aracınızda hasar yada boya bulunabilir. Bu kısımları eksiksiz olarak açıklayın. Değişmiş parça var mı, boyalı kısım var mı? Varsa neden olduğunu anlatmanız alıcı kişinin aklında soru işaretleri olmasını önleyecektir.

İlanı tamamlamadan önce kendinize şu soruyu sorun. “Ben bu arabayı alsam neyini merak ederdim” Bu sorunun cevabını kendinize verdiğinizde aslında alıcıların da neleri merak edebileceğini bilir ve ilanı buna göre oluşturabilirsiniz. Ayrıca aracınızın bakım geçmişini de ilana eklemeniz fayda sağlayacaktır.

Related posts
Araba

Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır

2 Mins read
Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır Sıfır araç veya ikinci el araç satın alan herkes, mal sahibi olmasının getirisinin yanı sıra gider kalemleri arasında…
Araba

Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?  

2 Mins read
Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?   İster kadın olsun, ister erkek olsun; bir otomobil yani başka bir deyişle araba…
Araba

Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

2 Mins read
Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Araç temizliği yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Otomobil yıkamak ve otomobil yapmak sanıldığından çok özen gerektirir. Araç…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.