Araba

Arabanın Lastik Basıncı Ne Kadar Olmalı?

2 Mins read

Lastik bakımı, güvenlik ve maliyet açısından aracınız için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir. Lastiklerinize bakım yapmanın en kolay yolu hem hızlı hem de ucuzdur. Doğru lastik basıncını koruyun.

Yetersiz şişirilmiş lastiklerle araç kullanmak, lastik arızasının en büyük nedenlerinden biridir ve lastiklerinizde yeterli hava bulunmaması birçok sorunu beraberinde getirir. Daha hızlı aşınırlar, kötü işlerler ve yakıt verimliliğini düşürürler. Ek olarak, aşırı şişirilmiş lastikler yol düzensizliklerinden kaynaklanan hasara karşı daha hassastır ve bu aynı zamanda daha sarsıntılı bir sürüş yaratır. Lastiklerinizi aşırı doldurmak, az doldurmak kadar tehlikelidir, bu nedenle aracınız için neyin tavsiye edildiğini bilmeniz önemlidir.

Lastik Basıncı Nasıl Kontrol Edilir?

Lastik basıncını nasıl kontrol edeceğinizi bilmek, güvenliğiniz ve lastiklerinizi iyi çalışır durumda tutmak için çok önemlidir.

Bir Lastik Basınç Göstergesi Kullanın

Bir gösterge seçmeye gelince, genellikle 3 seçeneğiniz vardır;

  • Kalem tipi basınç göstergeleri – Hava basıncını ölçmek için bir manşonun içine ve dışına kayan cetvel benzeri bir çubuğa sahiptir
  • Kadranlı basınç göstergeleri – Saat benzeri bir ibreye sahip numaralı bir kadrana sahiptir
  • Dijital basınç göstergeleri – Sayıları dijital ekranda görüntüleyin

Göstergenin gövdeye eşit ve sıkı bir şekilde bastırıldığından emin olarak basınç göstergesini valf gövdesine yerleştirin. Kalem tipi bir gösterge kullanıyorsanız, kılıftan çıkan çubuk üzerindeki sayıyı okuyun. Kadranlı basınç göstergelerini tek elle bir saat gibi okuyun. Dijital basınç göstergesi ile ekrandaki sayıyı okumanız yeterlidir. Sonraki ölçümlerde hava supap gövdesinden kaçabileceğinden, lastik basıncınızı bir defadan fazla kontrol etmeyin.

araba lastik basıncı ne olmalı

PSI Lastiğini Bulun

Lastiklerinizin tavsiye edilen PSI’sını kullanım kılavuzunda veya sürücü kapısının hemen içindeki bir çıkartmada bulun. Doğru PSI, güvenliğiniz ve otomobilinizin uzun ömürlülüğü için çok önemlidir. Yetersiz şişirilmiş lastikler aşırı ısınabilir ve eşit olmayan şekilde aşınabilir; aşırı şişirilmiş lastikler patlayabilir.

Doğru bir PSI okuması için, lastikler soğukken lastik basıncını kontrol ettiğinizden emin olun. Dış hava sıcaklığı aslında lastik basıncınızı değiştirebilir, bu nedenle lastik performansında bir değişiklik fark ettiğinizde PSI’nızı birkaç haftada bir yeniden kontrol edin. Bu, maksimum güvenliği sağlamaya yardımcı olacaktır. Arabanızı profesyonel bir değerlendirme için güvendiğiniz bir tamirciye götürün.

Doğru Lastik Basıncı Nedir?

Lastiklerinizin bakımı, güvenliğiniz ve aracınızın genel performansı için çok önemli olduğundan, aracınız için hangi lastik basıncının doğru olduğunu bilmek önemlidir. Lastiklerdeki hava basıncı, inç kare başına PSI cinsinden ölçülür; genellikle önerilen basınç 30 ile 35 PSI arasındadır.

Related posts
Araba

Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır

2 Mins read
Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır Sıfır araç veya ikinci el araç satın alan herkes, mal sahibi olmasının getirisinin yanı sıra gider kalemleri arasında…
Araba

Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?  

2 Mins read
Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?   İster kadın olsun, ister erkek olsun; bir otomobil yani başka bir deyişle araba…
Araba

Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

2 Mins read
Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Araç temizliği yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Otomobil yıkamak ve otomobil yapmak sanıldığından çok özen gerektirir. Araç…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.