Araba

Araç Kredisi İçin Gereken Evraklar ve Şartlar

1 Mins read

Araç kredileri, halk arasında taşıt kredileri olarak da bilinir. Hem 2. el hem de yeni araçlar için alınabilmektedir. Ancak bu krediyi yeni araç için kullanmak istiyorsanız, aracınızın rehin olacağını bilmeniz gerekir. Rehinlik süresi, taşıt kredisi bitene kadar devam etmektedir. Çekeceğiniz araç kredisinin faizleri ve geri ödeme miktarları bankaya göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle bankaların verdiği taşıt kredilerini araştırmanız gerekir.

Taşıt Başvurusunda Toplanması Gereken Evraklar Nelerdir?

Araç kredisine başvurmak istiyorsanız, bankanın sizden isteyeceği bazı evraklar vardır. Bu evrakları toparladıktan sonra, banka kredi başvurunuzu değerlendirmeye almaktadır.

  • Öncelikle başvurduğunuz kredi türü ne göre, bankanın verdiği formaları doldurmanız gerekir.
  • Kimlik fotokopisi, pasaport veya ehliyet gibi belgelerin hem fotokopisi hem de aslı hazır bulundurmanız gerekir.
  • Krediye başvuran kişilerin kendilerine ait su, elektrik veya doğalgaz gibi gelir belgelerinin hazırlanması gerekir.
  • Bir çalışansanız son 12 ay için maaş bordosu istenmektedir.
  • Eğer bir emekliyseniz, emekli maaşınız ve kartı gösteren hesap belgesi istenmektedir.
  • Sonrasında satın almak istediğiniz 2. el ise ruhsatı, araç yeni bir araçsa araç faturası hazırlamanız yeterli olacaktır.

araç kredisi başvurusu

2. El Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

2. el araç alacaksanız, dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. İlk olarak alacağınız aracın üzerinde bir ceza olup olmadığını araştırmanız önemlidir. İkinci el olan araçlar için bazı bankalar araç yaş sınırı koymaktadır. Bu genellikle 5 yaş üstü olmayan olarak ifade edilmektedir. Ancak bazı bankalar 10 yaş sınırı koyabilmektedir. Bu nedenle alacağınız aracın yaşı önemlidir.

Almak istediğiniz ikinci el aracınız yetkili serviste kontrol edilmesi, sizin için çok yararlı olacaktır. Aynı şekilde aracın üzerinde hiçbir şekilde OGS cezası, trafik cezası veya vergi borcu gibi cezaların olmaması önemlidir. Eğer cezaları varsa, aracın satışı zorlaşır ve kredi almanızı da zorlaştırabilir.

Related posts
Araba

Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır

2 Mins read
Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır Sıfır araç veya ikinci el araç satın alan herkes, mal sahibi olmasının getirisinin yanı sıra gider kalemleri arasında…
Araba

Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?  

2 Mins read
Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?   İster kadın olsun, ister erkek olsun; bir otomobil yani başka bir deyişle araba…
Araba

Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

2 Mins read
Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Araç temizliği yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Otomobil yıkamak ve otomobil yapmak sanıldığından çok özen gerektirir. Araç…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.