Araba

Araç Kredisi Nedir? En Uygun Taşıt Kredisi Nasıl Çekilir?

3 Mins read

Günümüzde otomobil her evin abartısız zaruri ihtiyacı haline gelmeye başladı. Bu zorunluluk aslında çok kolay bir şekilde açıklanabilir. Acil durumlarda, işe ve eve ulaşımda, basit bir gezintide otomobili olmayanların çok fazla zaman kaybettiği bilinmektedir. Zaman kaybı çeşitli problemlere de yol açmaktadır. İnsanların yetişmesi gereken yerler olduğu zamanlar otobüs saatlerine mecbur kalacaklardır. Haliyle de hiçbir planını dakik olarak hayata geçiremeyeceklerdir.

Araç Kredisi Nedir? En Uygun Taşıt Kredisi Nasıl Çekilir?

Bu yüzden araba sahibi olmak, bunun için de araç kredisi çekmek durumunda kalınabiliyor. Oysa ki otomobil sahipleri anında yola çıkma, gidecekleri yere daha dakik hareket serbestliği ile varabilme imtiyazına sahiptirler. Otobüsler belirli güzargahlar üzerinden gitmek zorundayken araç sahipleri bildikleri ara sokaklardan ulaşımını sürdürebilmektedir. Bu sebeple de otomobil her aileye en az 1 adet ihtiyaç haline gelmiştir. İnsanlar ekonomik durumlarının karşıladığı kadarı ile uygun bir otomobil seçip kapılarının önüne koymaktadır. İmkanı olmayanlar ise çeşitli araç kredilerine başvurarak bu ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Araç kredilerinin birçok aileye katkısı olmuş, otomobil sahibi olmalarının önünü açmıştır. Kredilerin arasında en fazla tercih edilenlerden araç kredisi ile birlikte otomobile olan zaruri ihtiyaç da insanların akıllarında şekillenmiştir. Otomobil kullanımı bir lüks değil ihtiyaç olarak algılanmaya başlanmasında bu yönde verilen kredilerin varlığı göz ardı edilmemelidir.

Araç Kredisi Nedir?

Bireylerin otomobil satın almak için yeterli nakite sahip olmadığı durumlarda alacakları araçlar için nakit ihtiyaçlarını karşılaması ve arabasını buna karşılık ipotek göstermesi taşıt kredisi adı altında yürütülmektedir. Araç kredisi insanların alacakları araba üzerinden kullanabilecekleri, vadeli ödeme seçenekleriyle rahatlayabilecekleri kredi türüdür. Bankalar aracılığı ile temin edilir ve ödeme kolaylıkları sunar. Taşıt kredisi kullanılırken dikkat edilmesi gereken temel özellikler vardır. Bu özellikler doğrultusunda yapılacak olan alışverişlerde hem bireyler hem bankalar işlemlerini daha kolay sonuca ulaştıracaktır. Taşıt kredisi kullanmak için bankalar üzerinde kırmızı kalem olmaması gerekir. Yani daha önceden aldığınız bir krediyi aksatmadan ödemiş olmanız, kredi kartlarınızın gecikmeye ve takibe düşmemesi bankadan alacağınız araç kredisi için olumlu puan oluşturacaktır. Taşıt kredisinde öncelikle olarak bilmeniz gereken bankadan talep edeceğiniz nakite karşılık satın almayı düşündüğünüzü gösterdiğiniz otomobilin en fazla 5 yaşında olması gerekir. 5 yaşını doldurmuş veya daha büyük olan otomobiller için araç kredisi imkanı sunulmamaktadır. Taşıt kredisi kullanarak satın alacağınız araçları araştırırken ilk kriteriniz 5 yaşından küçük olmasına önem vermek olacaktır. Yaş yükseldikçe kredi çıkmasının zor olduğu bilgisi de unutulmamalıdır.

Araç Kredisi Kullanma

Araç kredisi kullanılırken öncelikle bütçenizi düşünmelisiniz. Bütçe planlı olarak hareket etmek adına da ilk olumlu taşıt kredinizi kullanmamalısınız. Çeşitli bankalardan gelecek olan satın almayı düşündüğünüz araç için taşıt kredisi imkanlarına ve tekliflerine açık olmalısınız. Bu sayede bütçenize en uygun şekilde bir kredi kullanmış olursunuz. Bankaların araç kredisi vermek için ön şart olarak sunduğu belli başlı kriterler vardır. Bu kriterler doğrultusunda size en uygun olan seçenek tercih edilmelidir. Otomobil satın alırken otomobil ücretinin tamamını bankaya ödetmeyi düşünüyorsanız yanlış bir yöntem izlemiş olursunuz. Hem faizleri artacak hem de onaylanması daha zorlaşacaktır. 100.000 TL değerinde bir araç için en azından %20 veya %30 civarında bir peşin para vermeniz gerekmektedir. Geriye kalan %80’lik pay için taşıt kredisi kullanılır. Sıfır araba alırken sağlanan taşıt kredileri %80-90 aralığında desteklere sahip iken ikinci el araba alımlarında kullanacağınız krediler %60-70 aralığında destek sunmaktadır. Arabanın yaşına ve değerine göre yüzdelik payı belirlenir. Geriye kalan yüzdesini karşılamak için de birikmiş nakitiniz olması gerekir.

Araç kredisi kullanımında bilmeniz gereken bir diğer husus ise kredinin vadesidir. Geri ödeme planı yaparken 12, 24, 36, 48, 60 gibi ay bazında vade seçenekleri sunulmaktadır. Kendi bütçenizi gözeterek bir vade seçeneği belirlemelisiniz. Gelirlerinizi ve giderlerinizi iyi değerlendirip bu doğrultuda bir vade seçmelisiniz. Çünkü vade sayısı azaldıkça ödenecek tutar artacaktır. Vade sayısının ya da süresinin azalması durumunda avantajınız ise faizlerinin daha düşük olarak hesaplanmasıdır. 12 ayda ödenecek olan bir kredi faizi ile 36 ayda ödenecek faizlerin arasında gözle görülür şekilde farklılıklar olacaktır. Taşıt kredisi için kullanılacak olan vade seçeneklerinden en fazlası 60 aydır. 60 aydan daha fazla ödeme planınız var ve araç kredisi kullanmak istiyorsanız bu yöntem ve plan geçersiz olacaktır. En fazla 60 ay vadeyle araç kredisi kullanabilirsiniz.

Related posts
Araba

Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır

2 Mins read
Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır Sıfır araç veya ikinci el araç satın alan herkes, mal sahibi olmasının getirisinin yanı sıra gider kalemleri arasında…
Araba

Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?  

2 Mins read
Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?   İster kadın olsun, ister erkek olsun; bir otomobil yani başka bir deyişle araba…
Araba

Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

2 Mins read
Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Araç temizliği yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Otomobil yıkamak ve otomobil yapmak sanıldığından çok özen gerektirir. Araç…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.