Araba

Araç Muayene – Tüvtürk Randevu Nasıl Alınır?

4 Mins read

Araç muayene randevusu almak, araba sahibi olan kişilerin en çok merak ettiği ve araştırdığı konuların başlarında geliyor. Gün içerisinde zamanınızın çoğunu trafikte geçiriyor, maddi ve manevi olarak zararlı duruma düşmemek istiyorsanız aracınızın muayenesini zamanında ve eksiksiz bir şekilde tamamlamanız önemli. Peki bunun için gerekli olan araç muayene TÜVTÜRK randevu nasıl alınır?

Araç muayene randevusu alacak olan sürücülerin, ilk olarak TÜVTÜRK resmi web sitesi olan tuvturk.com.tr adresinden randevu bölümü ile ilgili alanları eksiksiz olarak doldurması gerekiyor. Sürücüler araçlarıyla ilgili olan plaka bilgisi, ruhsata ait seri no ve şehir ile ilgili kısımları doldurduktan sonra müsaitlik durumuna göre diledikleri tarihe araç muayene randevusu alabilecek. Randevu işlemini tamamladıktan sonra tarih ile ilgili değişiklik işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Araç Muayene – Tüvtürk Randevu Nasıl Alınır

TÜVTÜRK’TEN RANDEVU ÜCRETİ UYARISI!

Araç muayene randevularının ücretsiz olarak alındığını belirten TÜVTÜRK yetkilileri, ücret talep eden kişileri dikkate almamaları gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyor. Yapılan açıklamaya göre;

“Son zamanlarda çağrı merkezimize gelen şikayetlerde, araç sahiplerinin internetteki reklamlar ve tanıtıcı metinler ile bazı sitelere yönlendikleri ve bu siteler aracılığıyla aldıkları araç muayene randevularının karşılığında da ücret ödedikleri belirlenmiştir. Araç muayene randevuları www.tuvturk.com.tr internet sitemizden ve 0 850 222 88 88 numaralı çağrı merkezimizden bugüne kadar ücretsiz olarak verilmekte olup, bundan sonra ücretsiz olarak verilmeye devam edilecektir.

Bunun dışında hiçbir internet sitesi ile bağımız veya işbirliğimiz bulunmamaktadır. Araç sahiplerini bu internet siteleri ile ilgili uyarmak ve randevularını internet sitemiz ve çağrı merkezimizden ücretsiz alabileceklerini hatırlatmak isteriz.”

ARAÇ MUAYENE GEREKLİ EVRAKLAR NELER?

  • Ruhsat
  • Trafik Sigortası
  • Vekalet Durumu

*LPG ve CNG’li araçların tanklarının üstünde bulunan etiketin okunaklı olmasına dikkat edin.

Muayene için randevu alacağınız aracın ruhsatını yanınızda bulundurmanız gerekmekte. Eğer satış ya da devir yapılmış bir aracı muayeneye getiriyorsanız ve henüz yenisi düzenlenmemiş ise noterden almış olduğunuz “EK-44 Araç Tesciline İlişkin Geçici Belge” ile işlem gerçekleştirebilirsiniz. Ancak geçerlilik tarihinin dolmamış olmasına dikkat edin.

ÜCRETSİZ RANDEVU

Aracınıza ait muayene vakti geldi ise tuvturk.com.tr adresinden ya da 0 850 222 88 88 telefon numarasından ücretsiz olarak tüvtürk randevu alabilme şansına sahipsiniz. Muayeneye gelmeden önce aracınıza ait trafik cezası, MTV ya da köprü borçlarınız varsa mutlaka kontrolünü gerçekleştirin. İstasyonlarda borcu olan araçların işlemleri gerçekleştirilmemektedir. Aynı zamanda trafik sigortanızın olup olmadığına dikkat edin eğer yoksa yaptırın. TC Kimlik numaranızın yer aldığı kimlik ve araca ait ruhsatı getirmeyi unutmayın. Muayeneye getireceğiniz araç eğer size ait değil ise aynı takvim ayı içinde 1 kez olmak üzere ek bir belge olmadan da muayeneye sokabilirsiniz. Aynı ay içerisinde daha önce başka bir aracı muayeneye getirdiyseniz bu kez vekalet getirmek durumunda kalırsınız.

Büyükşehir’lerde bulunan TÜVTÜRK İstasyonları’nda muayene süresi ortalama 2 saat sürmektedir. Uluslararası standartlara sahip Egzoz Emisyon hizmetini tüm istasyonlardan sağlayabilirsiniz. LPG’li araçlarda tank ile regülatörlere ait marka ve seri numaralarının okunaklı olmasına dikkat edin. Farklı bir tank kullanıyorsanız montaj tespit raporunu da yanınızda bulundurun. Ayrıca LPG’nin ruhsata işlenmiş olması gerekmektedir. Muayeneye getirmiş olduğunuz araçta yaptırdığınız değişikliklerin de aynı şekilde ruhsata işlenmiş olması gerekmekte. Eğer yapılmadı ise tadilat muayenesine başvurmalısınız. Araç muayenesi ile ilgili tüm ödemeleri nakit olarak gerçekleştirebilirsiniz.

MUAYENE SIRASINDA YAPILACAKLAR

Aracınızı ilgili alana park ettikten sonra araç kabul işlemlerini gerçekleştirmek için müşteri kabul alanına gitmelisiniz. Araç muayene randevunuz var ise plakanız ile randevu biletini alabilirsiniz. Randevulu ve randevusuz hizmet veren TÜVTÜRK istasyonlarından birisindeyseniz randevu ya da sıra numarası almanız gerekli. Sıra size geldiğinde görevliye araca ait evrakları ve kimliğinizi teslim edin. Aracınıza ait herhangi bir borcunuz var ise muayene işlemleriniz başlatılmayacaktır. Arabanızı teslim etmeden önce emniyet kemerlerini takılı ve görünür bir şekilde bırakmaya özen gösterin. Trafikte güvenliği sağlamak için gerekli olan ekipmanları eksiksiz ve kolayca görülecek şekilde bırakın. TÜVTÜRK araç muayene ücretini ödedikten sonra araçta değerli eşyalarınızı bırakmadığınıza dikkat edin. Aracınızı teslim ettiğiniz kişinin görevli personel olmasına mutlaka dikkat edin! Aracınız ilgili işlemler tamamlandıktan sonra istasyon kanal çıkış kapısından teslim edilecektir. Kayıt sırasında ismi belirtilen kişinin aracı teslim alabileceğini unutmayın. Muayene işleminin tamamlanmasının ardından raporun ve diğer evraklarınızın eksiksiz olmasına dikkat edin. Teknisyen tarafından yapılan açıklamaları dikkatli bir şekilde dinledikten sonra raporda yer alan kilometre bilgisinin kontrolünü sağlayın. Eğer randevudan geçemezseniz 1 ay içerisinde gerekli bakımları gerçekleştirdikten sonra aynı istasyon ya da aynı şehirde ki başka bir TÜVTÜRK randevu istasyonundan ücretsiz olarak araç muayenesini tekrar olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Tüvtürk Randevu işlemleri ve Araç Muayene ücreti ile ilgili sorularınızı ya da merak ettiklerinizi aşağıdaki yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Related posts
Araba

Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır

2 Mins read
Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır Sıfır araç veya ikinci el araç satın alan herkes, mal sahibi olmasının getirisinin yanı sıra gider kalemleri arasında…
Araba

Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?  

2 Mins read
Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?   İster kadın olsun, ister erkek olsun; bir otomobil yani başka bir deyişle araba…
Araba

Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

2 Mins read
Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Araç temizliği yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Otomobil yıkamak ve otomobil yapmak sanıldığından çok özen gerektirir. Araç…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.