Araba

Araç Nasıl Daha Az Yakar? Yakıt Tüketimi Nasıl Azaltılır?

1 Mins read

Aracınızın yakıt tüketimini azaltmak mümkün müdür? Birçok araç sahibi, araçlarının daha az yakması için çare ararlar. Aracınızın daha az yakması ve yakıt fiyatlarını azaltmak için ne yapmalıyım gibi sorularınız varsa bu makalede bu sorulara cevap vereceğiz.

Yakıt Tüketimi Nasıl Azaltılır?

Yakıt ücretlerini azaltmak ile yakıt tüketimini azaltmak arasında bir fark vardır. Amacınız yakıt masrafını düşürmek ise otogaz veya elektrikli yakıt gibi uygun fiyatlı yakıt seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca aracınızı seçerken küçük motorlu ve yeni bir model tercih etmeniz aylık yakıt tüketim maliyetlerini azaltacaktır. Ancak mevcut aracınızın yakıt tüketimini azaltmak istiyorsanız bu konuda dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır.

Daha Az Yakmak İçin Bunlara Dikkat Edin!

Aracınızın daha az yakması için yapabileceğiniz bazı yöntemler vardır. Ayrıca bu adımlara dikkat ederseniz yakıt tasarrufu da yapabilirsiniz.

Hızınızı Azaltın!

Yüksek hızla gitmek, her zaman motora daha fazla enerji harcamasını sağlar ve bu da daha fazla yakıt ihtiyacı demektir. Aracınızı ne kadar hızlı kullanırsanız aracınızın yakıt tüketimi o kadar artar. Bu nedenle gereksiz hızlanmalardan kaçının.

Dur-Kalk Yapma Sıklığını Azaltın!

Trafik yoğunluğundan dolayı sürekli dur-kalk yapmak zorundayız. Bu durumlarda her bir fren-gaz alışkanlığı, motorun daha fazla enerji tüketmesine neden olmaktadır.

araç nasıl daha az yakar

Ani Frenden Kaçının!

Elbette bir yere çarpmamak için ani frenler yapmak zorundayız. Ancak bazen yeni başlayan sürücüler, çok fazla ani frenler yapmaktadır. Bu da yakıt tüketiminizi artıran nedenlerinden biridir.

Related posts
Araba

Temel Araç Bakım İpuçları

2 Mins read
Bir araba önemli bir kişisel yatırımdır, ancak ister yeni bir araba ister kullanılmış bir araba olsun, bir araba sahibi olmak çok fazla…
Araba

Arabanın Lastik Basıncı Ne Kadar Olmalı?

2 Mins read
Lastik bakımı, güvenlik ve maliyet açısından aracınız için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir. Lastiklerinize bakım yapmanın en kolay yolu hem hızlı hem…
Araba

Egzoz Bakımı Nasıl Yapılır?

2 Mins read
Motor performansını ve verimliliğini düşündüğünüzde, egzoz sistemi muhtemelen listenizde kontrol edilecek son sistemdir. Ancak, aracınızın egzoz sisteminin ihtiyaçlarına dikkat etmeniz son derece…
CORONAVIRUS NEWSLETTER
[mc4wp_form id="17"]

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.