Araba

Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

2 Mins read

Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Araç temizliği yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Otomobil yıkamak ve otomobil yapmak sanıldığından çok özen gerektirir. Araç temizliği, otomobille ilgili olan her şeyde olduğu üzere titizlikle yapılmalıdır. Özenilmeden yapılan temizlik ileri zamanlarda dönüşü olmayan pek çok soruna neden olabilir. Araç temizlerken bazı teknik bilgilerin bilmesi gerekir. Araç temizliği yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Araç temizliği esnasında dikkat edilmesi gerekenleri iki başlıkta toplayabiliriz. Bunlar iç ve dış temizliktir.

Otomobil İçi

Dış temizlik için gerekenler;

  • Öncelikle araç öğlen vaktinde değil de akşama yani güneş ışınlarının daha eğik geldiği zaman yıkamalıyız.
  • Direkt fırça vurularak araç yıkanmamalıdır. Öncelikle üzerinde biriken tozlar su ile temizlenmeli, sonrasında da fırçayla bastırmadan araç düzgünce yıkanabilir.
  • Fırça yardımıyla araç yıkamak aslında doğru değildir. Fırça kullanmak aracın boyası üzerinde bazı deformasyon ve de çizilmelere sebep olabilir. Bunun yerine yumuşak sünger kullanılmalıdır.
  • Araç yıkanılırken kiri hızlı çıkaran ağır materyaller içeren temizlik malzemelerinden kaçınılmalıdır. Bu malzemeler, arabanın boyasına ciddi zarar verebilir. Bulaşık deterjanı gibi araç kirini kısa sürede çıkaran maddeler, esasında kardan daha çok zarar verir. Bu malzemelerin yerine daha özel araçlar için üretilen araç yıkama ürünleri kullanılabilir.
  • Yıkama sıralaması da tavandan aşağı şekilde olmalıdır. Çünkü jantta biriken kir ve bunun için araca zararlı maddeler doğru sıra yapılmadığında araç üzerine zarar verebilir.
  • Durulama sırasında ise daha az tazyikli su kullanılmalıdır. Aksi halde kompresör ile yapılacak su temizleme işlemi aracın boyasında inceltme yapabilir.

İç temizlik yapılırken nelere dikkat edilmelidir?

  • Öncelikle araç paspasları çıkarılıp içerisi güzelce makine yardımı ile çekilir. Tozu alınır.
  • Torpido ve benzeri zeminler kimyasal miktarı az olan temizlik malzemesiyle temizlenir.
  • Mazgal araları ise temizlik bezi veya hafif ıslak bez ile silinir.

Araç Temizliği Nasıl Yapılır?

Araç temizliği yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Araç içi temizlik aslında araç dışından çok daha önemlidir. Çünkü yaşam alanı araç içi olduğundan bu alanın detaylı temizliği çok önemlidir. Gerekirse de kapı kolları ve bunun gibi direkt olarak temas halinde olunan bölümler yalnızca nemli bez ile silinebilir. Aksi durumda kimyasalların bulaştığı zemin sağlığımızı büyük tehlikeye sokabilmektedir.

Related posts
Araba

Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır

2 Mins read
Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır Sıfır araç veya ikinci el araç satın alan herkes, mal sahibi olmasının getirisinin yanı sıra gider kalemleri arasında…
Araba

Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?  

2 Mins read
Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?   İster kadın olsun, ister erkek olsun; bir otomobil yani başka bir deyişle araba…
Araba

En Çok Hangi Renkte Arabalar Tercih Edilmektedir?

2 Mins read
En Çok Hangi Renkte Arabalar Tercih Edilmektedir? En çok hangi renkte arabalar tercih edilmektedir? Araç alırken renk en önemli konudur. Çok beğenip…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir