Araba

Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır

2 Mins read

Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır

Sıfır araç veya ikinci el araç satın alan herkes, mal sahibi olmasının getirisinin yanı sıra gider kalemleri arasında yer alan araçlardan hangi vergiler alınmaktadır konusunu da merak etmektedir. Araç satın alırken hangi vergiler ödenecek bilinmesi ve hazırlıklı olunması gerekmektedir. Çünkü, bunların bir kısmının alım satım esnasında peşin olarak ödenmesi gerekmektedir.

Araç sahibi olduğumuzda bir de otomatik olarak vergi mükellefi olmaktayız. Bu vergileri tek tek sıralayacak olursak: Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Katma Değer Vergisi (KDV), Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ve Elektrikli Araba Vergisi adıyla aracın cinsine ve ne zaman alındığına bağlı olarak yükümlülüklerimiz arasına girmektedir.

“Hangi vergi ne zaman ödenecek, vergi dışında da yapmak zorunda kaldığımız başka harcamalar var mı?” sorularının cevabı aşağıdaki paragraflarda kısaca anlatılmaktadır.

Mercedes

Aracı Satın Alırken Ödenmesi Gereken Vergiler

Bir bayiden, bir galeriden veya sahibinden herhangi bir araç satın alınırken araçlardan hangi vergiler alınmaktadır? Bu durum, aracın sıfır yada ikinci el olmasına göre değişmektedir. Sıfır bir araç satın alırken fabrika fiyatı üzerine önce ÖTV, fabrika fiyatı ile ÖTV üzerine bir de KDV’yi peşin olarak ödemek durumundasınız. İkinci el araçların alım satımında henüz ÖTV ve KDV alınmamaktadır.

ÖTV, sosyal faydayı esas alan çevreyi ve havayı kirleten ürünlerden alınan bir vergidir. Aracın ilk sahibi öder. Vergi matrahı motor hacmine ve aracın satış fiyatına göre farklı oranlarda belirlenmektedir. Sadece silindir hacmi 2000’nin üzerinde olan satışlarda aracın fiyatına bakılmaz ve %160 ÖTV uygulanır. Hibrit araçlarda da bu durum geçerliyken tamamen elektrikli araçlarda ÖTV %10 ile %25 arasında seyretmektedir.

KDV, tüm araçlarda sabittir. Bu rakam %18’dir ve aracın ÖTV’li fiyatına eklenerek satış fiyatı belirlenmektedir.

Aracın Mülkiyeti Devam Ederken Ödenecek Vergiler

Aracın kullanım mülkiyetini aldıktan sonra da araçlardan hangi vergiler alınmaktadır bilmek zorundayız. Araç vergileri içerisinde her yıl iki defa ödemek zorunda kaldığımız ve aracı alırken de ödediğimiz Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) en bilinenidir.

MTV; trafik kanununa göre trafik şube ve bürolarına kayıtlı ve tescilli kara taşıtları; sivil havacılık müdürlüğüne kayıtlı ve tescilli uçak ve helikopterler ile liman ve belediye siciline kayıtlı ve tescilli deniz taşıtlarının tabi olduğu vergilendirmedir. MTV aracın yaşına ve motor hacmine göre belirlenmektedir.

Elektrikli araçlar ise “Elektrikli araç vergisine” tabidir. Yaş ve motor hacmi burada da geçerlidir. Bu vergi MTV’nden %75 daha düşük alınmaktadır.

Bu arada, aracın özelliğine göre değişen yıllık zorunlu trafik sigortaları ile yılda veya iki yılda bir tekrarlanan araç muayeneleri sizi bekleyen zorunlu harcamalardır.

Related posts
Araba

Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?  

2 Mins read
Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?   İster kadın olsun, ister erkek olsun; bir otomobil yani başka bir deyişle araba…
Araba

Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

2 Mins read
Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Araç temizliği yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Otomobil yıkamak ve otomobil yapmak sanıldığından çok özen gerektirir. Araç…
Araba

En Çok Hangi Renkte Arabalar Tercih Edilmektedir?

2 Mins read
En Çok Hangi Renkte Arabalar Tercih Edilmektedir? En çok hangi renkte arabalar tercih edilmektedir? Araç alırken renk en önemli konudur. Çok beğenip…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir