Haber

Atmden Kesintisiz Nasıl Para Yatırabilirim?

2 Mins read

Bu yazımızdan ATM’den kesintisiz nasıl para yatırabilirim sorusunun cevabını bulabileceksiniz.

ATM, (AutomaticFeller Machine) Türkçe karşılığı bankamatik olan; genellikle para yatırma ve para çekme hizmeti veren otomatik vezne makinesine denir.

Türkiye’de ilk ATM 1967 yılında kurulmuş ve günümüzde bu sayı giderek artarak 70 bine yaklaşmıştır.

ATM Görüntü Ekranında Yer Alan Menüler

ATM’de ilk karşınıza çıkacak olan ekrandaki görüntüde sıfırdan dokuza kadar tuşlar yer almaktadır. Sıfırın sağında ve solunda artı ve eksi tuşu bulunur. Sıfırdan dokuza kadar olan tuşların yan tarafında iptal, düzeltme, yardım ve giriş tuşu bulunmaktadır.

ATM başlangıçtaki ana menüde ise yatırım işlemleri, para transferleri, ödemeler, para çekme, para yatırma, kredi kartı işlemleri ve sonraki sayfa yer almaktadır.

ATM’lere sonradan hızlı para çekme menüsü de eklenmiştir. Bu menü ile hiçbir işlem yapmadan tek tuş ile para transfer işlemlerinizi halledebilirsiniz. Hızlı para çekme işlemi ücreti 50TLdir.

ATM yolu ile para transferleri işlemleri 2 şekilde yapılmaktadır.

  1. Kartsız olarak yapılan para transferleri işlemleri: Kartsız olarak yapılan işlemlerde banka sizden bazı bilgilerinizi istemektedir. Bunlar; telefon numaranız ve kimlik numaranız, hesap sahibi kimlik numarası ve telefon numarası ve hesap bilgileri gibi. İstenilen bilgiler doğru girildikten sonra para haznesine işlem yapmak istediğiniz para miktarını koyarak; dekontunuzu alabilirsiniz.
  2. Kart ile yapılan para transferleri işlemleri: Kart giriş haznesine kartınızı yerleştirerek şifrenizi girip birkaç adımda para transferi işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer transferler aynı bankalar üzerinden yapılıyorsa ise buna havale, farklı bankalar üzerinden yapılıyorsa EFT(Elektronik fon transferleri) denir.

Havale olarak yapılan işlemler aynı gün yatarken EFT işlemleri her gün yapılabilir ama aktarımı mesai saatleri içerisinde gerçekleşir.

Peki ATM’den kesintisiz nasıl para yatırabilirim diye soracak olursanız bunun cevabı yukarıda bahsettiğimiz iki çeşit ATM para transferleri işlemlerinden kart ile yapılan para transferleri işlemleridir. Kartsız para yatırma işlemlerinde sistem kimliğinizi tanımamaktadır. Bu yüzden kartsız yapılan para transferleri işlemlerinde işlem ücreti alınmaktadır.

ATM’nin Temel Bileşenleri

ATM, hesap bilgilerini okuyan kart, (bu olay kartın arka kısmındaki siyah bant sayesinde gerçekleşir.) Tuş takımı kullanılarak girilen işlemlerin faaliyetlerini kontrol eden kaypat, sesli bilgiler ile yönlendirme alabileceğiniz speaker, ATM üzerinde işlemleri görmemizi sağlayan görüntü ekranı, para transfer işlemlerini gerçekleştirmek için parayı koyacağınız veya çekebileceğiniz para haznesi gibi bileşenlerden oluşmaktadır.

ATM’ler birçok işlemlerde bizi direk şubeye gitmekten kurtararak zamandan tasarruf etmemizi sağlamaktadır. ATM’den kesintisiz nasıl para yatırabilirim gibi birçok önemli sorunların şubeye gitmeden yapabileceğimiz çözümleri sunmaktadır.

Ayrıca kart şifrenizi değiştirmek isterseniz şubeye gitmeden ATM den veya müşteri temsilcisini arayarak gerçekleştirebilirsiniz.

ATM’lerden para transfer işlemleri nasıl yapılır, ATM’den kesintisiz nasıl para yatırabilirim, ATM üzerinden şifre değiştirilebilir mi gibi birçok sorunun cevabını bu yazımızda verdik.

Related posts
Haber

Otomotivde Üretim Yüzde 11 Azaldı

1 Mins read
Otomotiv Sanayii Derneği’nin verilerine göre 2020 yılında toplam araç üretimi 2019 yılına göre yüzde 11 azaldı ve 1.29 milyona düştü. 2021 yılının…
Haber

Samsung Galaxy S21 Serisi Araba Anahtarı Olarak Kullanılabilecek

1 Mins read
Samsung Unpacked etkinliği, çok yakında bize gelen bir dizi parlak yeni teknolojiyi içeriyordu ve Koreli şirket sürücüler için mütevazı araba anahtarını kullanmayı…
Haber

Kış Aylarında Radyatörlere Dikkat Edin

1 Mins read
Kış aylarında motor soğutma sistemlerine ve sıvısına daha dikkat etmeniz gerekir. Araçlara güç veren içten yanmalı motorların soğutma sistemlerinde olan sorunlar, ihmaller…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.