Haber

Banka Harici Nereden Para Bulabilirim

2 Mins read

Bankalardan kredi çekmek her zaman mümkün olmayabiliyor. Finansal karne notunun düşük olması, gelir maaşının düzenli olmaması, daha önceden bankaya borcu olup; banka sicil kaydının olması gibi durumlarda bankalar kredi vermemektedir. Bu yüzden kişi banka harici nereden para bulabilirim düşüncesine kapılmaktadır. Bunun için kendine çeşitli yöntemler aramaktadır. Bu yöntemler şunlardır;

Banka Dışı Kredi Veren Kurumlar

  1. Kamu kurum ve kuruluşlarından faydalanarak para bulma: nakit paraya ihtiyacı olan ve bankalardan kredi alamayan kişiler; belediyelere, bazı sosyal yardımlaşma kuruluşlarına ve kaymakamlıklara giderek yardım talebinde bulunabilirler. Bu kurumlar kişinin talebinden sonra gerekli araştırmalar yaparak maddi durumlarının inceler. Eğer kişinin yardım alması gerekiyorsa talep olumlu sonuçlanmasından sonra kişiye ilgili kurum ve kuruluşlardan maddi destek sağlanır.
  2. Özel kurumlardan kredi alma: Dernekler, vakıflar, bölgesel yardımlaşma kurumları gibi kuruluşlar bankadan kredi alamayan ve ihtiyacı olan kişilere gerekli araştırmalar yaparak maddi destek sağlarlar.
  3. Finansal şirketler: Bazı şirket kurumları eğer senediniz varsa size kredi verebilirler.
  4. EVKUR alım satım kredisi: Taksitle alacağınız eşyaları nakit olarak satabilirsiniz. Böylelikle acil nakit ihtiyacınız karşılanır.
  5. Faturalı hatlara verilen krediler: GSM operatörleri en az 6 ay kullanılan faturalar üzerinden kredi vermektedir. Bankalardan kredi alamayan vatandaşlar acil nakit ihtiyacını karşılamak için banka harici nerden para bulabilirim diye düşünürler. Kefil gerektirmeyen telefon faturaları üzerinden verilen krediler son zamanlarda en çok tercih edilen yöntemlerdendir.
  6. Tefeciler: Tefeciler, yüksek faiz oranları ile ihtiyacı olanlara el altından borç veren; borç gecikmesi durumunda kişinin başına bela olabilecek kişilere denilmektedir. Nakit ihtiyacı olan kişiler tefecilere son çare olarak giderler.

Banka harici nereden para bulabilirim diye düşünüyor; hiçbir yöntem bulamayıp son çare tefecilere gitmeyi tercih ettiyseniz bunun size birçok dezavantajı olacaktır. Tefeciler çok yüksek faiz oranları ister ve borç geciktiği zaman sizi oldukça sıkıştırırlar. Tefeciden borç almak yerine yakın akraba, eş ve dosttan istemek daha sağlıklı olacaktır. Ya da hızlı para kazanabileceğiniz bazı işlere yönelebilirsiniz. Örneğin; bazı şirket kurumları veya özel sektörde çalışmaya başlayarak avans isteyebilirsiniz. Bu daha sağlıklı olacaktır. Eğer bankalardan kredi alamadıysanız yukarıda belirtildiği gibi eş dosttan borç almak daha güvenilirdir.

Peki Bankalar Neden Kredi Vermezler

Eğer geçmiş dönemde banka kredisi almış ve borcunuzu düzenli ödemediyseniz banka kartınızın puanı düşer. 3 ay ödeme yapılmazsa haciz gelir ve sonrasında kartınız kapanır.

Bu işlemler sonrasında bankalar 5 yıl finansal karnenizin puanından dolayı kredi vermezler.

Ancak bazı bankalar finansal karne notuna hiç bakmadan kredi verebiliyor. Bunlar;

Akbank, Halkbank veya Ziraat bankası gibi bankalar kredi çekemeyenlere senetle kredi veren bazı özel kurumlu bankalar (ziraat hariç devlete aittir.) Borçlarını yapılandırmaları sonucu kredi vermektedir.Banka harici nereden para bulabilirim sorusunun cevaplarının yukarıda yanıtladık sizde bu yazıları değerlendirip istediğiniz işlemi tercih edebilirsiniz.

Related posts
Haber

Otomotivde Üretim Yüzde 11 Azaldı

1 Mins read
Otomotiv Sanayii Derneği’nin verilerine göre 2020 yılında toplam araç üretimi 2019 yılına göre yüzde 11 azaldı ve 1.29 milyona düştü. 2021 yılının…
Haber

Samsung Galaxy S21 Serisi Araba Anahtarı Olarak Kullanılabilecek

1 Mins read
Samsung Unpacked etkinliği, çok yakında bize gelen bir dizi parlak yeni teknolojiyi içeriyordu ve Koreli şirket sürücüler için mütevazı araba anahtarını kullanmayı…
Haber

Kış Aylarında Radyatörlere Dikkat Edin

1 Mins read
Kış aylarında motor soğutma sistemlerine ve sıvısına daha dikkat etmeniz gerekir. Araçlara güç veren içten yanmalı motorların soğutma sistemlerinde olan sorunlar, ihmaller…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.