Haber

Bankalardan Pos Cihazı Nasıl Alınır? Gerekli Belgeleri ve Şartları

3 Mins read

Pos cihazı nedir, ne işe yarar? Bankalardan Pos cihazı nasıl alınır? Pos cihazını herkes alabilir mi? Pos cihazı almak için şartlar nelerdir? diye merak edenler için sizler adına araştırdık ve bu yazıda sizlere yardımcı olacağız. Eğer sizler de Pos cihazı almak ve detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsunuz sizler için hazırlanan bu yazımızı mutlaka okumalısınız!

Pos Cihazı Almak İstiyorum

Pos cihazı elektronik ve iletişim ağı ile çalışan ve kredi kartı ile ödeme alma işlemi yapan akıllı bir makinedir. Alışverişlerde ödeme alma, ödemeyi taksite bölme gibi işlemleri anında yapan, işletmeler için son derece önemli olan Pos cihazları bankalar tarafından verilmektedir. Pos sistemi sayesinde işletmeler, alacağını garanti altına alır ve belirli bir gün sonra veya isterse komisyon karşılığı kredi kartından çekilen tutarı anında hesabına alabilirler. Son derece pratik bir kullanımı olan pos cihazları sayesinde nakit para derdi, para üstü çilesi, yanlış hesap tutma gibi dertler ortadan kalkmıştır.

Pos cihazları bankaların işletmelere sunduğu fırsatlardan biri olarak da değerlendirilmektedir. Çünkü pos cihazları ile kredi kartı alışverişlerinde taksit imkânı da bulunur. Bu şekilde işletmelerin cazipliği ve dolayısıyla satış hacmi de artar. Bu şekilde daha çok müşteriyi çekme şansı bulabilirler. Pos cihazları hangi bankadan olursa olsun, tüm kredi kartları için işlem yapabilmektedir. Buradaki tek fark ise pos cihazı ile kredi kartının aynı bankaya ait olması durumunda taksit imkânının olduğudur. Diğer banka kartları için taksit imkânı olmasa da tek çekim olarak işlem yapılabilmektedir. Pos cihazları online bir işlem yapar ve işlem süresi oldukça kısadır. Ortalama 10 saniye içersinde işlem tamamlanmış olur.

Pos Cihazı Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Bankalardan Pos cihazı almanın belli başlı şartları vardır. Bu şartlar bankaların hepsinde genellikle aynıdır. Pos cihazları alınırken bankaların belirlediği ölçüde pos cihaz ücreti bulunabilmektedir. Bankalardan Pos cihazı alabilmek için yerine getirilmesi gereken şartlar şu şekildedir:

 • Bankalardan Pos cihazı alabilmek için şirket yani işletme olmak gerekir. Pos cihazı kişilere değil, işletmelere verilir.
 • Pos cihazı banka hesabına bağlı olarak işlem görür. Yani Pos cihazı üzerinden alınacak ödemeler, banka hesabına aktarılır. Pos cihazı alınan bankadan hesap açtırılması zorunludur.
 • Aynı işletmeye aynı bankadan ve aynı özellikte ikinci bir Pos cihazı verilmez.
 • Pos cihazı güvenlik ve muhafazası ilgili işletmeye aittir.
 • Pos cihazı ile alınan ödemelerde banka komisyonu uygulaması vardır. Bu uygulama özellikle ödemenin anında hesaba geçirilmesinde olmaktadır.
 • Pos cihazı başvurusunda istenilen belgelerin tam ve eksiksiz olarak teslim edilmesi gerekir. Ayrıca bu belgelerin dolayısıyla bilgilerin gerçek olması son derece önemlidir.

Pos Cihazı Başvurusu Nasıl Olur? Başvuruda Gerekli Belgeler Nelerdir?

Bankalardan Pos cihazı almak isteyen işletme sahipleri banka ile birebir görüşme sağlamalıdır. Bir banka şubesine giderek veya bankaların internet siteleri üzerinden ön başvuru formu doldurmak gerekir. Ön başvuru sonrası banka tarafından istenilen belgeler tamamlanarak teslim edilmelidir. Banka pos cihazı vermek için bu belge ve bilgileri araştırır. Değerlendirmelerde bulunur ve olumlu ya da olumsuz yanı verir. Olumlu yanıt alınması durumunda bankalar pos cihazı için işletmeden bazı belgeler talep eder. Bu belgelere şu şekilde bakalım.

Şahıs firmaları için istenilen belgeler;

  • Vekâletname
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Vergi levhası ve imza sirküleri
  • Oda kayıt belgesi

Ticari Ortaklık şirketler için istenilen belgeler;

 • Ticaret sicil gazetesi
 • Ticaret sicil yetki belgesi
 • Vergi levhası ve imza sirküleri

Bankalardan Pos cihazı almak için bu belgeler tamamlanır ve bankaya teslim edilir. Belge tesliminden kısa bir süre sonra / genellikle bir hafta içinde Pos cihazı kurulumu gerçekleştirilir.

Related posts
Haber

Otomotivde Üretim Yüzde 11 Azaldı

1 Mins read
Otomotiv Sanayii Derneği’nin verilerine göre 2020 yılında toplam araç üretimi 2019 yılına göre yüzde 11 azaldı ve 1.29 milyona düştü. 2021 yılının…
Haber

Samsung Galaxy S21 Serisi Araba Anahtarı Olarak Kullanılabilecek

1 Mins read
Samsung Unpacked etkinliği, çok yakında bize gelen bir dizi parlak yeni teknolojiyi içeriyordu ve Koreli şirket sürücüler için mütevazı araba anahtarını kullanmayı…
Haber

Kış Aylarında Radyatörlere Dikkat Edin

1 Mins read
Kış aylarında motor soğutma sistemlerine ve sıvısına daha dikkat etmeniz gerekir. Araçlara güç veren içten yanmalı motorların soğutma sistemlerinde olan sorunlar, ihmaller…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.