ArabaPeşinatsız ArabaTaksitle Araba

Bankalardan Satılık Araçlar

3 Mins read

Bankalardan satılık araçlar ihale yöntemi ile satışa çıkarılmaktadır. Türkiye’de bir çok sayıda menkul ya da gayrimenkul mal borçlunun borcunu ödeyememesi durumunda haciz işlemleri gerçekleştirilmektedir. El konulan mallar icradan satışa çıkarılmaktadır. Bu tarz durumlar özellikle kişilerin araçlarına uygulanmaktadır. Bankalar haciz işlemi başlatmış oldukları ve rehinli  araçları daha çok kendi internet siteleri üzerinden satışa sunmaktadır.

İhalede belirtilen fiyat üzerinden  en çok miktarı veren kişiye araç satılır. Bankadan araç  alma çoğunlukla  ihale usulü yapılmaktadır. Çoğu bankada satış işlemlerini bu şekilde düzenlemektedir. Bireysel ve ticari müşteriler tamamen eşit haklar ile ihaleye katılmaktadır. Bankalardan satılık araçlar sağladığı avantajlar ve satın alınan malın güvenliği konusunda verilen devlet güvencesi ile daha sağlıklı bir yöntem olarak dikkat çekmektedir. Yapılan ihaleler tamamen devlet kontrolü ve güvencesi altında gerçekleştiriliyor.

Satışa çıkartılan araçlar değerinin oldukça altında satılabilmekle beraber alıcıların avantajlı olması kadar satışta dikkat edilmesi gereken hususlar da bulunuyor. Katılmayı planladığınız ihale öncesinde almak istediğiniz  malların vasfı oldukça önemlidir. Bundan dolayı satış öncesinde yapmanız gereken satışa konu olan malların incelenmesi ve tanınması alıcı tarafından  daha doğru bir karar olur. Bankadan araç alma ihaleleri icra dairelerinin ilan panolarında, resmi gazetelerde ve internet sitelerinden durulmaktadır.

Bankalardan Satılık Araçlar  İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

Bankalardan satılık araçlar genellikle internet siteleri üzerinden satılığa çıkartılır. Tüm bankaların ortak olarak ihaleye katılacak olan müşterilerden talep ettikleri tazminat şartı vardır. Kısacası hangi bankanın ihalesine katılacak olursanız olun bankanın sizin ihale katılım talebinizi dikkate alabilmesi için araç bedelinin en az %3 oranını yatırmanızı gerekli kılar. İstenilen bu oran bankalara göre değişiklik gösterebilir.

Teminat bedelini bankaya yatırdıktan sonra ihaleye katılabilmeniz için sizlere internet satış sitesine giriş yapabilmeniz için şifre verir. Bazı bankalar ise şifreye gerek duymadan direk satış bedeli karşılığında internet sitesinde yayında olan icralık araç satışını gerçekleştirir.

Bankalara Göre Satılık İcralık Araçların Listesi

Bankadan araç alma ihale usulü ile satışa çıkan her araç için mutlaka teminat bedeli ister. Bunun yanı sıra bankalara göre ihaleye girme yöntemi değişiklik gösterebiliyor. Kimi banka icradaki malların satışı için ayrı bir isim adı altında bir site oluşturabiliyor. Bir çok bankada kendi resmi istesin de ihale işlemlerini uyguluyor. Bankalara göre icralık araç listesine erişim ve başvurular  farklı şekilde de yapılabilir. Her banka kendi formatına uygun liste hazırlayabilmektedir. Bunun için erişim yolları da farklı olabilir.

Bankalardan Satılık Araçlar İçin Banka Kredisi Kullanılabilir Mi?

Bankalardan satılık araçlar alabilmek için bir çok kişinin merak ettiği sorulardan biri banka kredisi kullanılabilir  mi? Bankalardan satılık araçlar almak için ihtiyaç ya da ikinci el araç kredisinin kullanılabileceğidir. Bu krediyi ister icralık olarak alacağımız araca ait bankadan isterseniz de herhangi bir bankadan kullanabiliyorsunuz. Her banka farklı faiz oranları ile kredi imkanlarını sağlamaktadır.

En uygun faiz oranları ile kredi imkanlarını almak istediğiniz taktirde farklı  bankaları da  araştırabilirsiniz. Kredi için bazı bankalar sizden bazı şartlar isteyebilir. İstenilen şartlara uyum sağlamadığımız takdirde kredi kullanımına izin verilmeyebilir. Bu nedenle sizden herhangi bir şart istemeyen bankalarla görüşmek durumunda kalabilirsiniz.

Özellikle sizden herhangi bir şart isteyen banka krediyi ödeyebilecek durumunuzu ispatlamanızı ister. Aynı zamanda kredi geçmişi sorgulama işleminde not ortalamanız belli bir puan üzerindeyse ve krediyi ödeyebilecek durumunuz ispatlanırsa bankadan araç alma kredi kullanımınız için fazlasıyla yeterli olur.

Related posts
Taksitle Araba

Taksitle Araba Nasıl Alınır?

1 Mins read
Taksitle araba nasıl alınır? Taksitle araba almanın püf noktaları nelerdir? Sizlerde eğer bütçenize uygun araba almak istiyorsanız bu makaleyi takip etmenizde fayda…
Araba

Temel Araç Bakım İpuçları

2 Mins read
Bir araba önemli bir kişisel yatırımdır, ancak ister yeni bir araba ister kullanılmış bir araba olsun, bir araba sahibi olmak çok fazla…
Araba

Arabanın Lastik Basıncı Ne Kadar Olmalı?

2 Mins read
Lastik bakımı, güvenlik ve maliyet açısından aracınız için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir. Lastiklerinize bakım yapmanın en kolay yolu hem hızlı hem…
CORONAVIRUS NEWSLETTER
[mc4wp_form id="17"]

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir