ArabaPeşinatsız ArabaTaksitle Araba

Bankalardan Satılık Araçlar

3 Mins read

Bankalardan satılık araçlar ihale yöntemi ile satışa çıkarılmaktadır. Türkiye’de bir çok sayıda menkul ya da gayrimenkul mal borçlunun borcunu ödeyememesi durumunda haciz işlemleri gerçekleştirilmektedir. El konulan mallar icradan satışa çıkarılmaktadır. Bu tarz durumlar özellikle kişilerin araçlarına uygulanmaktadır. Bankalar haciz işlemi başlatmış oldukları ve rehinli  araçları daha çok kendi internet siteleri üzerinden satışa sunmaktadır.

İhalede belirtilen fiyat üzerinden  en çok miktarı veren kişiye araç satılır. Bankadan araç  alma çoğunlukla  ihale usulü yapılmaktadır. Çoğu bankada satış işlemlerini bu şekilde düzenlemektedir. Bireysel ve ticari müşteriler tamamen eşit haklar ile ihaleye katılmaktadır. Bankalardan satılık araçlar sağladığı avantajlar ve satın alınan malın güvenliği konusunda verilen devlet güvencesi ile daha sağlıklı bir yöntem olarak dikkat çekmektedir. Yapılan ihaleler tamamen devlet kontrolü ve güvencesi altında gerçekleştiriliyor.

Satışa çıkartılan araçlar değerinin oldukça altında satılabilmekle beraber alıcıların avantajlı olması kadar satışta dikkat edilmesi gereken hususlar da bulunuyor. Katılmayı planladığınız ihale öncesinde almak istediğiniz  malların vasfı oldukça önemlidir. Bundan dolayı satış öncesinde yapmanız gereken satışa konu olan malların incelenmesi ve tanınması alıcı tarafından  daha doğru bir karar olur. Bankadan araç alma ihaleleri icra dairelerinin ilan panolarında, resmi gazetelerde ve internet sitelerinden durulmaktadır.

Bankalardan Satılık Araçlar  İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

Bankalardan satılık araçlar genellikle internet siteleri üzerinden satılığa çıkartılır. Tüm bankaların ortak olarak ihaleye katılacak olan müşterilerden talep ettikleri tazminat şartı vardır. Kısacası hangi bankanın ihalesine katılacak olursanız olun bankanın sizin ihale katılım talebinizi dikkate alabilmesi için araç bedelinin en az %3 oranını yatırmanızı gerekli kılar. İstenilen bu oran bankalara göre değişiklik gösterebilir.

Teminat bedelini bankaya yatırdıktan sonra ihaleye katılabilmeniz için sizlere internet satış sitesine giriş yapabilmeniz için şifre verir. Bazı bankalar ise şifreye gerek duymadan direk satış bedeli karşılığında internet sitesinde yayında olan icralık araç satışını gerçekleştirir.

Bankalara Göre Satılık İcralık Araçların Listesi

Bankadan araç alma ihale usulü ile satışa çıkan her araç için mutlaka teminat bedeli ister. Bunun yanı sıra bankalara göre ihaleye girme yöntemi değişiklik gösterebiliyor. Kimi banka icradaki malların satışı için ayrı bir isim adı altında bir site oluşturabiliyor. Bir çok bankada kendi resmi istesin de ihale işlemlerini uyguluyor. Bankalara göre icralık araç listesine erişim ve başvurular  farklı şekilde de yapılabilir. Her banka kendi formatına uygun liste hazırlayabilmektedir. Bunun için erişim yolları da farklı olabilir.

Bankalardan Satılık Araçlar İçin Banka Kredisi Kullanılabilir Mi?

Bankalardan satılık araçlar alabilmek için bir çok kişinin merak ettiği sorulardan biri banka kredisi kullanılabilir  mi? Bankalardan satılık araçlar almak için ihtiyaç ya da ikinci el araç kredisinin kullanılabileceğidir. Bu krediyi ister icralık olarak alacağımız araca ait bankadan isterseniz de herhangi bir bankadan kullanabiliyorsunuz. Her banka farklı faiz oranları ile kredi imkanlarını sağlamaktadır.

En uygun faiz oranları ile kredi imkanlarını almak istediğiniz taktirde farklı  bankaları da  araştırabilirsiniz. Kredi için bazı bankalar sizden bazı şartlar isteyebilir. İstenilen şartlara uyum sağlamadığımız takdirde kredi kullanımına izin verilmeyebilir. Bu nedenle sizden herhangi bir şart istemeyen bankalarla görüşmek durumunda kalabilirsiniz.

Özellikle sizden herhangi bir şart isteyen banka krediyi ödeyebilecek durumunuzu ispatlamanızı ister. Aynı zamanda kredi geçmişi sorgulama işleminde not ortalamanız belli bir puan üzerindeyse ve krediyi ödeyebilecek durumunuz ispatlanırsa bankadan araç alma kredi kullanımınız için fazlasıyla yeterli olur.

Related posts
Araba

Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır

2 Mins read
Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır Sıfır araç veya ikinci el araç satın alan herkes, mal sahibi olmasının getirisinin yanı sıra gider kalemleri arasında…
Araba

Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?  

2 Mins read
Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?   İster kadın olsun, ister erkek olsun; bir otomobil yani başka bir deyişle araba…
Araba

Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

2 Mins read
Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Araç temizliği yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Otomobil yıkamak ve otomobil yapmak sanıldığından çok özen gerektirir. Araç…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.