Araba

Cam Filmi Yasak Mı 2018? Oto Cam Filmi Yasağı Ve Cezası 2019

2 Mins read

Türkiye’nin bir süredir tartıştığı konu, cam filmi yasak mı? Milyonlarca sürücüyü yakından ilgilendiriyor. Ama henüz verilmiş net bir karar yok. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, konu ile ilgili çalışmaların devam ettiğini açıkladı ve ekledi. “Bakanlık olarak görüşümüz Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde yasağın kaldırılması. Ama terör saldırılarında cam filmi uygulanmış araçların etkin bir terör unsuru olarak kullanılması tekrar gözden geçirmemiz gerektiğini gösteriyor.”
Cam Filmi Yasak Mı? Oto Cam Filmi Yasağı Ve Cezası
Aracında cam filmi olan sürücülerin aklında ki ortak soru işareti ise şu: “Aracım muayeneden geçebilecek mi, yoksa geçemeyecek mi?” Bakanlıktan net bir karar verilene kadar araç muayene istasyonlarında cam filmi ister açık, ister koyu renk olsun bu sadece hafif kusur sayılacak. Cam filmi taktırmak ortalama 300 lira. Söktürmek ise 150 liradan başlıyor. Kimi şoförler araçlarını muayeneye getirmeden önce cam filmini söktürüyor. Ama kafaları hala karışık. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile İçişleri ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlıkları ortak bir çalışma yürütüyor. Cam filmi çalışmasının ne zaman sonuçlanacağını ise milyonlar bekliyor.

Cam Filmi Yasağı Son Durum! Yasak mı Serbest mi?

Araba sahiplerinin son zamanlarda en çok merak ettiklerinin başında şüphesiz cam filmi yasak mı sorusu geliyor. Yasaklandı – yasaklanmadı tartışmaları devam ederken, sürücülerin kafası ise karışmış durumda. 1997 yılında yürürlüğe giren yasada ufak tefek düzenlemelerin dışında büyük bir değişiklik olmadı. İşin özeti ve dikkat edilmesi gereken nokta şu: İlgili yasada Arabaların tüm camlarının cam filmi ile kaplanmasının yasak olduğu belirtiliyor. Ön cama, cam filminin yapılması kesinlikle yasak. Diğer camlar için ise belli oranlara bağlı kalma şartı aranıyor. Ön yan cam filmleri için geçirgenlik düzeyinin %70 olması şartı var. Bu da demek oluyor ki ön bölümde oturan kişilerin detaylı bir şekilde görünmesi gerekiyor.

Arka cam ve arka yan camlarda bu oran için biraz daha ayrıcalık tanınabiliyor. İç kısmın görünmesini engellemeyecek oranlarda cam filmi takılması yasak değil. Özet olarak araç içlerinin net bir şekilde görünmesi sağlandığı takdirde herhangi bir yasak ya da cezai durum söz konusu değil.

Cam Filmi Yasağı – Son Dakika

Cam filmi yasağına bu şekilde bir düzenleme getirilmesinin birkaç sebebi bulunmakta. Güvenliğin yanı sıra, trafik kameralarının gerektiğinde görüntü alabilmesi ve tanınabilirlik amacı ile ön camlara cam filmi uygulanması kesinlikle yasak. Bir diğer kural ise araç sürücülerinin 180 derece olmak suretiyle etrafını rahat bir şekilde görebilmesi gerekiyor. Bu sebepten dolayı ön ve ön yan camların ışık geçirgenliğinin ideal seviyelerde olması gerekiyor. Gereken hallerde trafik cezaları için ön camların tamamen açık olması zorunluluğu bulunuyor. Ayrıca diğer kontroller için de araç içinin karşıdan bakıldığında net bir şekilde görünme mecburiyeti bulunuyor.

Related posts
Araba

Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır

2 Mins read
Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır Sıfır araç veya ikinci el araç satın alan herkes, mal sahibi olmasının getirisinin yanı sıra gider kalemleri arasında…
Araba

Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?  

2 Mins read
Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?   İster kadın olsun, ister erkek olsun; bir otomobil yani başka bir deyişle araba…
Araba

Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

2 Mins read
Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Araç temizliği yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Otomobil yıkamak ve otomobil yapmak sanıldığından çok özen gerektirir. Araç…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.