Araba

Çekme Belgeli Araç Alım Satımı

2 Mins read

Çekme belgeli araç kavramı; kaza yapmış, eskiyerek hurdaya çıkmış genellikle kullanılmayan araçların iyileştirilerek trafiğe çıkmasını sağlayan genel bir belgedir.

Çekme belgeli araçlar trafiğe kapalı araçlardır. Çekme belgeli araçlara haciz, icra gibi işlemler uygulanmadığından bu arabaları alırken üzerinde haciz veya icrası var mı diye şüphelenme gerektirmez. Ancak istenilen taktirde araç trafiğe dönebilmektedir.

Aracı aktif olarak trafikte kullanmayanlar araçlarına çekme belgesi alabilir; çünkü çekme belgesinin alınması demek araç vergisinden muaf olunma anlamına gelmektedir. Ayrıca çekme belgesi alındıktan sonra aracın hiçbir borcu bulunmadığı kanıtlandığından çekme belgeli araç alım satımı rahatlıkla yapılabilmektedir.

Çekme Belgeleri Nereden ve Nasıl Alınır

Çekme belgeli araçların belgeleri, şoförler ve otomobilciler odasından alınmaktadır. Bunun için gerekli belgeler vesikalık fotoğraf, doldurulmuş müracaat formu, dilekçe yazılması gibi.

Çekme belgesi almadan önce araç plakanız ve araç ruhsatınız yanınıza alındıktan sonra bu belgeler tamamlanıp trafik tescil ve denetleme büro amirliğine giderek çekme belgesi size damga ile teslim edilir.

Çekme belgeli araç alım satımı normal diğer araçlar gibi yapılmaktadır.

Çekme Belgeli Araçların Trafiğe Çıkabilme Durumları

Çekme belgeli araçlar trafiğe çıkmazlar. Çekme belgeli araçların trafiğe çıkması durumunda idari para cezası uygulanır ve ehliyet puanına yansır. Ancak bazı işlemleri gerçekleştirdiklerinde tekrardan trafiğe çıkabilirler. Bu işlemler;

  • Noterlere müracaat ederek aracın kaydının yeniden yapılması.
  • Zorunlu trafik sigortasının yapılması.
  • Araç muayenesini yaptırmak.
  • Araçta bir değişiklik yapıldıysa belirtilmelidir.

Bu işlemleri yaptırdıktan sonra bu belgeleri şoförler odasına götürerek plaka bastırma işlemi yaptırılır. Tüm bu işlemlerden 150-250 TL arası ücret alınır.

Çekme Belgeli Araçların Alım ve Satımı

Çekme belgeli araç alım satımı yapılması diğer araçlar gibi olduğunu söylemiştik. Bunun yanında mutlaka sigorta ve muayene işlemlerinin yapılmış olması gerekmektedir. Muayenesi yapılmayan araçların satışı çok zor olur. Hatta muayenesini yaptırırken egzoz bakımı gibi araç bakım işlemlerini de yaptırmasında fayda olacaktır.

Çekme belgeli aracın alıcı tarafından dikkat etmesi gereken hususlar ise aracın muayenesini kontrol etmek, çekme belgeli araçların tekrardan trafiğe çıkmalarında yapılacak işlemlerin tam olduğunu kontrol etmek ve aracın ömrünün çok kısa olmamasına dikkat etmek gibi maddeler sayılabilir.

Daha sonra çekme belgeli araç alım satımı işlemleri için en son olarak notere gidilir. Noter işlemlerinden ilki araç satış sözleşmesinin hazırlanmasıdır.  Aracın satış işlemleri tamamlandıktan sonra devir işlemlerine geçilir. Devir işlemleri için gerekli belgeler de hazırlanarak aracın devri gerçekleşir.

Peki muayenesi yapılamayan araçların satışı yapılabilir mi diye sorarsak bunun birtakım yöntemleri bulunmaktadır. Araca çekme belgesi alınması durumunda muayenesi olamayan araçların satışı gerçekleşebilir; ancak aracın trafiğe çıkabilmesi için aracı alan kişinin muayenesini yaptırması gerekir. Çünkü muayenesi olmayan araçların trafiğe çıkması idari ceza ile sonuçlanır. Yani satıcı aracın muayenesini yaptırmamış ise alıcıya devredildiğinde alıcı tarafından yapılır.

Related posts
Araba

Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır

2 Mins read
Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır Sıfır araç veya ikinci el araç satın alan herkes, mal sahibi olmasının getirisinin yanı sıra gider kalemleri arasında…
Araba

Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?  

2 Mins read
Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?   İster kadın olsun, ister erkek olsun; bir otomobil yani başka bir deyişle araba…
Araba

Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

2 Mins read
Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Araç temizliği yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Otomobil yıkamak ve otomobil yapmak sanıldığından çok özen gerektirir. Araç…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.