Araba

Düz Vites Arabalarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

2 Mins read

Düz vitesli araçlarda az yakmak için 7 altın kuraldan bahsedeceğiz. İster 2. el araba olsun ister 0 kilometre. İsterseniz senetle araba alın, isterseniz taksitle. Düz vitesli araçlarda az yakmak için sürüş teknikleri nelerdir, aracı nasıl kullanmalıyız?

Düz Vites Arabalarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır

Aracı ne kadar sert ve agresif kullanırsanız o kadar fazla yakacağını unutmayın. Aracın hızlanmasını kademeli olarak gerçekleştirin. Gaz pedalına kademeli olarak yüklenin. Hedeflediğiniz hıza ani bir şekilde ulaşmak aracın yakıt sarfiyatını artıracaktır.

Aracı mümkün olduğu kadar sabit hızlarda kullanmaya gayret edin. Hedeflediğiniz hıza kademeli olarak ulaştınız. Bundan sonra yapılması gereken bu hızda sabit olarak devam etmek. Örnek vermek gerekirse; 80 kilometre hıza ulaştınız. 80 kilometre hızdan 90 kilometre hıza ulaşmak için sizin ekstradan %20 oranında fazladan yakıt harcamanız gerekiyor. Dolayısıyla sabit hızlarda kullanmanız yakıt tasarrufu açısından önemli bir kriter.

Araçlar en fazla yakıtı kalkış ve hızlanma esnasında harcarlar. Dolayısıyla ilk kalkış çok önemlidir. Gaz pedalı ile debriyajı senkronize bir şekilde kullanmamız çok önemli. Ani kalkışlardan kaçınmalıyız. Yine ani kalkışlar kadar ani durmalar ve duraksamalar da yakıt sarfiyatını artıracaktır. Dolayısıyla kademeli durmalar yavaş bir şekilde duraksamak aracın belli bir akışını sağladıktan durmamız yakıt tasarrufu açısından önemli bir kriter.

Düz vitesli araçlarda yakıt tasarrufu için önerdiğimiz bir diğer önemli konu da motor frenini kullanmak. Yani aracı durdurmak için motor frenini kullanmak önemli. Özellikle vitesi küçülterek aracı yavaşlatma moduna girmek önemli. Debriyaja ancak aracın son anlarında durmaya yakın anlarda basmamız önemli bir kriter. Aracın vitesi küçülterek durmamız çok profesyonelce davranış olacaktır.

Yokuş aşağı inerken aracı boşa atmak yapılan en büyük hatalardan bir tanesi. Bu aynı zamanda sürüş güvenliği açısından da tehlikeli bir durum. Bunun yanında boşa atmak herhangi bir yakıt tasarrufu sağlamak yerine yakıtını fazla harcayacaktır. Yokuş aşağı inerken yapmamız gereken mümkün olan en yüksek vitesle aracı kullanmak. Yokuş aşağı inerken gaz vermeyin, aracı kendi akışına göre bırakmaya dikkat edin. Aracı boşa atmayarak vitesle indiğinizde aynı zamanda frenlere ve fren balatalarına da yük vermemiş olursunuz. Bundan dolayı fren balatalarının ömrünü de bu şekilde uzatmış olursunuz.

Gelelim otobanda ve uzun yolda aracın kullanımına. Uzun yolda aracın sabit hızla kullanılması çok önemli. Buna gayret gösterin. Ayrıca mümkün olan en yüksek vites ve en alt devirlerde aracın kullanılması yakıt tasarrufu açısından önemli bir sürüş tekniğidir. Aracı düşük viteslerde yüksek devirlerde kullanmak ortalama %25 civarı yakıt sarfiyatına sebep olacaktır, bunu unutmayın.

Araç kalkış yaptıktan sonra ayağınızı debriyajdan çekmeyi unutmayın. Eğer böyle bir alışkanlığınız varsa yani aracınız debriyajın üzerinde yarım kalıyor ya da debriyaja basılı bir şekilde aracı kullanıyorsanız bu huyunuzdan vazgeçin. Aracınız kalkış yaptıktan sonra debriyaj ile işiniz bitmiş olacak. Artık ayağınızın debriyajda olmaması gerekiyor. Bunu bir alışkanlık haline getirmelisiniz. Çünkü ufak bir baskı ile bile debriyaj üzerinde kalan ayaklar, motorun tam gücünü tekerleklere aktaramamasına ve burada bir güç kaybı olmasına sebep olmakta. Dolayısı ile ayağınızın debriyajın üzerinde olmamasına dikkat etmelisiniz.

Related posts
Araba

Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır

2 Mins read
Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır Sıfır araç veya ikinci el araç satın alan herkes, mal sahibi olmasının getirisinin yanı sıra gider kalemleri arasında…
Araba

Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?  

2 Mins read
Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?   İster kadın olsun, ister erkek olsun; bir otomobil yani başka bir deyişle araba…
Araba

Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

2 Mins read
Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Araç temizliği yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Otomobil yıkamak ve otomobil yapmak sanıldığından çok özen gerektirir. Araç…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.