Haber

Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama

2 Mins read

Kefalet kredisi hesaplama, Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kooperatifi 8 Nisan 2013 tarihinde yayımlanan resmi gazetedeki bakanlar kurulu kararı tarafında şartları gerçekleştirenbütün esnafa 200.000 TL üst limitli kredi vermektedir. 60 ay yani en çok 5 senevadeli olarak verdiği Esnaf Sanatkârlar Odası kredisi 1 ile 12 ay vadeler amacıylasenelik %5 yani aylık %0.41 faiz 12 ile 60 ay vadeler amacıyla ise senelik %6 aylıksa %0.50 oranlarda kredi verilmektedir. Tabloda bütün bu vadelere ve değişik tutarlarda kredi kullanacak olan kolay usul dâhil olmak üzere Ticaret odası üyelerine hesaplamalar yaptık. Yapılan bu hesaplama işlemleri amacıyla ise kaynak olarak meslek odanızdaki bilgiler güncel olarak ele alınmıştır.

Esnaf kefalet kredisi nedir?

Esnaf Kefalet Kredisi, Türk Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği adıyla kooperatife üye olan esnaf ve sanatkârlara hareketlerini devam ettirmek ve ilerletmek amacıyla verilmektedir. Esnaf ve Sanatkârlar Kefalet Kooperatifleri 1163 sayılı kanuna göre çalışmalarına devam etmektedir. Esnaf Kefalet Kredisini alabilmek isteyen bireylerin ikamet ettiği bölgedeki Esnaf ve Sanatkarlar odasına kayıtlı olması gerekmektedir. Şartları ve prosedürleri yerine getiren bireylerin kredisi Halkbank doğrulusunda verilmektedir.

Esnaf Kefalet Kredisi Limiti Ne Kadar?

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği esnafların hareketlerini geliştirebilmeleri amacıyla krediler sağlıyor. Esnaf ve sanatkârların nakit sıkıntısını karşılayabilmek adına kooperatif ideal ödeme ve faiz alternatifi olan esnaf kefalet kredisini veriyor. Bu krediden de yararlanabilmek amacıyla birtakım şartların sağlanması bekleniyor. Esnaf kefalet kredisini bir de üst limitleri bulunuyor. Fakat bu limitler hangi gaye amacıyla kredi çekileceğine göre değişiyor. Esnaf kefalet kredisi amacıyla tespit edilen bu limitler şu şekildedir:

  • İşletme kredisi amacıyla 200 bin TL,
  • Araç alımı amacıyla 500 bin TL,
  • İşyeri alımı amacıyla 500 bin TL,
  • Araç onarımı amacıyla 200 bin TL,
  • İskonto kredisi amacıyla 200 bin TL.

Esnaf Kefalet Kredisi Faiz Oranları

Kredi faiz oranları 2019 senesi ortamında güncellenmiştir. Krediye ait hesaplamalar, kredi limitleri ve müracaat şartları makalemizin devamında detay ve yalnızca bir şekilde aktarılmıştır.2019 senesi ortamında esnafımızı desteklemek adına 350 binesnafımıza yeni senede kredi olanağı tanınacaktır. Toplamda 22 Milyar TL tutarında ki bu krediler, ipotekli ya da kefil ile kullandırılacaktır. Kredi limit dağılımı alttaki gibidir.İşletme giderleri ya da sermayeler amacıyla 200.000 TL’ye kadar kredi olanağı sunulacaktır. (Hesaplama tablosu makale devamında verilmiştir.)İş yeri alımları ve yeni ticari vasıta alımları amacıyla 500.000 TL limitli esnaf ve sanatkâr kredileri verilecektir. (Kredi vadesi taşıt alımları amacıyla 84 ay, yeni işe yeri alımları amacıyla 120 aya kadar vadeli olmaktadır.)

Esnaf Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Esnaflar işlerini büyütmek amacıyla ya da nakit gereksinimi amacıyla kredi gerektiği hallerde daha düşük faiz oranları sunmuş olduğu amacıyla genelde Esnaf ve Kefalet Odaları’na müracaatlar. Esnaf ve Kefalet Odaları’na müracaat ederek esnaf kredisi kullanan şahıs lüzumlu olan finansman gereksinimini karşılar. Esnaf ve Kefalet Odaları’na müracaat yaparak kredi kullanan şahıslar bu kredilerin ödenmemesi gibi hallerde kendilerini nelerin beklediğini çok merak ederler.

Esnaf kredisi, Esnaf ve Kefalet Odaları’nın Halk Bankası ile olan uyuşması yardımıyla başka kredilere nazaran daha düşük faiz oranlarıyla verilir.  Esnaflara ait değişik odalar vardır. Bu odaların anlaştığı finans kuruluşları değişiklik gösterebilir.  Esnaf odasının üye yoğunluğu, çalışma şartları ve ekonomideki yeri ile değişik şartlarda sözleşmeler imzalayabilirler. Banka müşterilere genelde 3, 6 ay ve senelik bir ödeme planı sunar. Kefil yeterli olurken bu hallerde banka teminatta isteyebilir.

Related posts
Haber

Otomotivde Üretim Yüzde 11 Azaldı

1 Mins read
Otomotiv Sanayii Derneği’nin verilerine göre 2020 yılında toplam araç üretimi 2019 yılına göre yüzde 11 azaldı ve 1.29 milyona düştü. 2021 yılının…
Haber

Samsung Galaxy S21 Serisi Araba Anahtarı Olarak Kullanılabilecek

1 Mins read
Samsung Unpacked etkinliği, çok yakında bize gelen bir dizi parlak yeni teknolojiyi içeriyordu ve Koreli şirket sürücüler için mütevazı araba anahtarını kullanmayı…
Haber

Kış Aylarında Radyatörlere Dikkat Edin

1 Mins read
Kış aylarında motor soğutma sistemlerine ve sıvısına daha dikkat etmeniz gerekir. Araçlara güç veren içten yanmalı motorların soğutma sistemlerinde olan sorunlar, ihmaller…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.