Araba

Hangi Araba Alınır? Araba Yorumları

2 Mins read

Araba almak insanların ulaşım ihtiyaçlarını karşılaması açısından önemli bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bu durumu karşılamak için kendinize bir ait arabası olmak günümüzde en kolay karşılanabilecek ihtiyaçlardan birisidir. 5 bin TL’den başlayarak milyon liralık arabaları bütçenize göre temin etme şansınız var. Bu kadar geniş bir yelpazede sunuluyor olsa da ülkemizde genelde araba alacaklar 50 bin TL ile 100 bin TL arasında ki sınırları kapsayarak şekilde piyasanın büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Bizde bu yazımızda bu kapsam içerisinde kalacak arabalardan birisin almak isteyenler için yönlendirici bir yazı yazmak istiyoruz.

Hangi Araba Alınır? Araba Yorumları

Araba Fiyatı Belirlemek

İlk yapılması gereken araba tercih etmek değildir. İlk yapılması gereken kendi bütçenizi belirlemek olacaktır. Birçok kişi önce arabayı tercih ediyor ancak bütçesi ile karşılaştırıldığında bu arabanın limitinin çok yüksek olduğunu fark ediyor. Bu durumu yaşamak istemiyorsanız önce bütçe belirlenmelidir. Ardından bu limitler içinde araba arayışına girmelisiniz. Dikkat edilmesi gereken bir başka noktada kesinlikle 5 bin, 10 bin daha kat daha iyisini al yorumları olacaktır. Bu yorumlar sizi yanıltıcıdır ve bütçe olarak zarar görmenize neden olacaktır. O nedenle bütçenizin dışına kolay kolay çıkmanızı tavsiye etmeyiz.

Ülkemizde araba alacaksanız ilk dikkat etmeniz gerekenlerden birisi de ikinci el piyasasının olup olmadığıdır. Maalesef bir araba ne kadar kaliteli olursa olsun eğer ikinci el piyasası yoksa ülkemizde yeterli seviyede değer göremez. Araba alırken sadece ihtiyacımızı karşılamak için değil acil bir durumda satarak nakde çevirmek isteriz. Bu da ortaya bu durumu çıkarmaktadır. FİAT, VW, BMW, Toyota kaliteli markalar arasında sıralanırken bunlar dışında kalanların ikinci el satışı daha yavaş olmaktadır. Özellikle küçük şehirlerde yaşayanlar için bu duruma daha fazla dikkat edilmelidir. İstanbul gibi şehirde bu durum çok önem arz etmez. Ancak gene de tercihinizi ona göre yaptırmanızda fayda var.

Bakılması gereken bir diğer noktada araç yakıtı olacaktır. Herkesin malumunun olacağı gibi yakıt fiyatları ülkemizde çok yüksek rakamlara çıktı. Bu nedenle eğer çok uzun süre yolculuk yapacaksanız tercihinizi dizel araçlardan yana kullanmanız gerekiyor. Tabi bu da beraberinde yüksek fiyat bedelleri getiriyor olacaktır. Ülkemizde benzinli araç ile dizel araç arasında %20 ile %70 arasında fiyat farkları olmaktadır. Bunun en büyük nedeni tahmin edeceğiniz gibi fiyatlar olmaktadır. Eğer ileri de fiyatlar da dengeleme yaşanırsa bu durumun tam tersi olacağına emin olabilirsiniz. Ayrıca benzinli araçların kilometre başına dizel araçlara göre daha fazla yakıt tüketiyor olmasıdır. Sizde araç alırken benzin, dizel ve LPG olmak üzere bu üç yakıttan birisini tercih etmelisiniz. Çok fazla kullanmıyorsanız benzin tercih edilebilir, eğer çok fazla kullanıyorsanız dizel ya da LPG tercih edilmelidir.

Araba yorumları okumak sizi iyi bir şekilde yönlendirmek için faydalı olacaktır. Tabi okuduğunuz yorumun da kalitesine göre bu durum değişecektir. Arabadan anlamayan birisinin yaptığı yorum faydalı olmayacaktır. Çünkü yapacağı yorum çok yüzeysel olacaktır. Yorumlarına güvendiğiniz insanlara bu konuda sorular sorarak bilgi almak doğru kararı vermeniz konusunda size yardım edecektir. Bizde bu yazımızda sizin için doğru kararı vermeyecek olsak da doğru karar için yapmanız gerekenler hakkında bilgi vermeye çalıştık. Sizde sıra ile inceleme yaparak kendiniz için en doğru araç tercihini yaparsınız. Dikkatli ve kazasız bir şekilde sürmeniz dileğiyle.

Related posts
Araba

Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır

2 Mins read
Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır Sıfır araç veya ikinci el araç satın alan herkes, mal sahibi olmasının getirisinin yanı sıra gider kalemleri arasında…
Araba

Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?  

2 Mins read
Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?   İster kadın olsun, ister erkek olsun; bir otomobil yani başka bir deyişle araba…
Araba

Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

2 Mins read
Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Araç temizliği yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Otomobil yıkamak ve otomobil yapmak sanıldığından çok özen gerektirir. Araç…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.