Araba

Hangi Araba Daha Az Yakar?

2 Mins read

Ülkemizde ki yakıt fiyatları nedeniyle araba alırken bakılan en önemli kriterler arasında ilk sırada yakıt tüketim istatistikleri gelmektedir. Bu konuda araçların tanıtımlarında 100 kilometrede kaç litre yakıt tükettiği tahmini olarak yazılmaktadır. Genellikle o noktada verilen bilgi aracın 90 km/s hızını geçmemesi halinde verilmektedir.

Tabi kullanım sırasında bu durumun yaşanması pek olası olmadığından dolayı bu verilerin gerçeği yansıtmadığını söylemek doğru olacaktır. O nedenle sürücünün kullanımı aracın yakıtının yükselmesine neden olabilir. Küçük motora sahip araçların daha az yaktığı düşünülse de bu aslında motor gücü ve araç ağırlığı ile orantılı bir durumdur.

En Az Yakan Araba Nasıl Tercih Edilir?

Tercihinizi yaparken gelişi güzel bilgiler ve öneriler ile yapmak yerine doğru orantılara bakarak yapmanızda fayda var. Araç ağırlığı yakıt tüketimini önemli oranda etkilemektedir. Her 50 kilo ağırlık eksikliği yakıt tasarrufunu %2 oranında etkilemektedir. O nedenle alacağınız aracın ağırlığı ile motor gücü arasında belirli bir denge olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Benzinli araçlar fiyatların yüksek olması dolayısıyla daha fazla yakıt yaktığı düşünülüyor. Ancak bu aslında bu pompa fiyatlarında ki yükseklikten kaynaklanıyor. İkinci el tercihinde bakımlı dizel veya LPG’li araçları tercih edebilirsiniz. Daha az tüketim ve tasarruf açısından bu noktalara dikkat ederek tercihinizi yapmanızda fayda var.

Yakıt Cimrisi Otomobiller

Alacağınız aracın yakıt tüketimi sizin için önemliyse ülkemizde şartlarında dizel araçları tercih etmeniz gerekiyor. Eğer ikinci el bir araç tercih edecekseniz dizel veya diğer yakıt türleri fark etmeksizin bakımlarının yapıldığından emin olmanızda fayda var.

En az yakıt tüketen araçlar arasında Volkswagen Golf, Passat, Hyundai 1.20, Toyota Corolla, Hyundai Elantra, Citroen C-Elysee, Seat Leon, Kia Cee’d, Audi A3, Maxda Cx 3, Peugeot 508 gibi araçlar yer alıyor. Bilimsel verilere göre bu araçlar ortalama 100 kilometrede 4 litre yakıt tüketiliyor. Ayrıca bir diğer ortak özellikleri arasında dizel olmaları da yer alıyor. En az tüketen araçsa Opel Corsa 1.3 CDTI modeli oluyor. Doğru kullanımda bu araç 100 kilometrede 3.2 litre yakıt tüketmesi ile dikkat çekiyor.

Arabanın Daha Az Yakması Nasıl Sağlanır?

Tercihinizi bu araçlardan birisinden yana kullansanız dahi araç kullanımına dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Yanlış kullanımı verilerin bir anlam ifade etmemesine neden olacağı gibi aynı zamanda cebinizden fazla para çıkmasına neden olacaktır.

Yol duruma göre 90 kilometre ile 120 kilometre arasında gitmeniz gerekiyor. Eskiden bu konuda tek bir limit varken modern araçlarda hız limiti biraz daha yüksek olması sevindirici bir nokta olarak görülüyor. Aracınızda ki fazla ağırlıklardan kurtulmanız gerekiyor. Bu sayede daha fazla yakıt tasarrufu yapabilirsiniz. Şehir içerisinde motor ısınmadan çok fazla gezmemeniz gerekiyor. Çünkü bu nedenle yakıt tüketimi %25 oranında artış gösterebiliyor.

Yüksek hızda seyahat ederken camları açmanız aerodinamiğin bozulacağı için aracın fazla yakıt tüketmesine neden olacaktır. Lastik hava basıncının düşük olması ve sürekli çalıştırılan klimada aracın yakıt tüketiminde artış yaşanmasına neden olacaktır. Bu noktalara dikkat ederek tasarruf yapmanız mümkündür.

Related posts
Araba

Temel Araç Bakım İpuçları

2 Mins read
Bir araba önemli bir kişisel yatırımdır, ancak ister yeni bir araba ister kullanılmış bir araba olsun, bir araba sahibi olmak çok fazla…
Araba

Arabanın Lastik Basıncı Ne Kadar Olmalı?

2 Mins read
Lastik bakımı, güvenlik ve maliyet açısından aracınız için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir. Lastiklerinize bakım yapmanın en kolay yolu hem hızlı hem…
Araba

Egzoz Bakımı Nasıl Yapılır?

2 Mins read
Motor performansını ve verimliliğini düşündüğünüzde, egzoz sistemi muhtemelen listenizde kontrol edilecek son sistemdir. Ancak, aracınızın egzoz sisteminin ihtiyaçlarına dikkat etmeniz son derece…
CORONAVIRUS NEWSLETTER
[mc4wp_form id="17"]

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir