Araba

Hasarlı Araçlar Nasıl Alınır? Hasar Kayıtlı Araba Almak

3 Mins read

Otomobiller bizlerin hem hayatını kolaylaştırmak için hem de ulaşımımızı sağlamak için kullandığımız araçlardan bir tanesidir. Tabi bazen istemesek de araçlarımız ile kaza yapma ihtimalimiz olabiliyor. Bu durumda aracımızın sigortası sayesinde mal kaybı ihtimalimiz çok düşük oluyor. Tabi hatanın sizde olmaması ve kaza anında alkollü olmamanız gerekiyor. Sigortalar konu anlamında birçok kapsamı içinde yer alıyor. %70’in üzerinde bir hasara sahipse bu aracın trafiğe çıkmaması ve ödemesinin yapılmasına karar veriliyor. Aracın değerinin üzerinden bu hesaplama yapılıyor. 70 bin TL değerinde bir araç ile kaza yaptınız ve yapım işlemleri için 49 bin TL gitme ihtimali varsa bu araç hasarı nedeniyle trafikten çekiliyor.

Hasarlı araçlar ülkemizde maalesef kötümser tarafından bakıldığından kimsenin yanaşmaya cesaret edemediği bir konu. Bu bağlamda, düzgün şekilde bulduğunuz araçları mutlaka elinizde tutmanız gerekiyor. Sizlere bu konuda bilgilendirici bir metin sunuyoruz.

Hasar Kayıtlı Araçlar

Ancak bu oranın altında olan araçların tamiri yapılarak tekrar trafiğe çıkmasına izin veriliyor. Tabi doğru şekilde tamir edilmesi gerekiyor. Aksi taktirde daha büyük sorunların yaşanmasına neden olabilir. Tabi bu durum araçların üzerinde yeni çıkan kanunla belirtilmektedir. Bunun için aracın tamir işlemlerinin sigorta tarafından yaptırılması gerekiyor. Tramer sorgulaması yaparak aracın bir sorunu olup olmadığını ve ne kadar tamirat yapıldığını öğrenebilirsiniz. 5664 numarasına SMS atarak bunu öğrenme şansınız var. Plaka numaranızı birleşik olarak mesajı atmanız yeterli olacaktır. Şasi numarasını atarsanız daha net bir bilgi edebileceğiniz de ekleyelim.

Hasarlı Araçlar Nasıl Alınır? Hasar Kayıtlı Araba Almak
Tramer bedeli aracın masrafları nedeniyle belirtilen sigorta ödeme miktarıdır. Bu araçlardan şuan için piyasa da çok sayıda bu tipten araç bulunuyor. Bunların talep görmesinin nedeni araç fiyatlarının çok yüksek olmasına bağlayabiliriz. Tabi tüm masraflar bazen gerçeği yansıtmıyor. Sigorta bedelinin ödemesi nedeniyle tüm parçalar kazadan sonra yenileniyor ve hatta bozulmayan parçaların fiyatları bile yüksek yazılabiliyor. Bu da hasar kaydı bedelinin yüksek çıkmasına neden oluyor. Tabi bazen ağır hasar kayıtlı olarak mesaja cevap veriliyor. Bu tür bir mesaj aracın çok ciddi bir kaza geçirdiği anlamına geliyor. Belki de trafikten çekilmesi gerekirken kullanıcı tarafından tamir ettirilerek tekrar trafiğe çıkarılmasına izin verilmiştir.

Hasarlı Araçlar Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Eğer bütçeniz bu türden bir araç almaya uygunsa yapmanız gereken işlemler vardır. Öncelikle tramer sorgulamasını yukarıda belirttiğimiz şekilde yapmanız gerekiyor. Araçta hasar çıktığından emin olduktan sonra aracın alınıp alınmayacağına karar vermeden önce güvendiğiniz bir ustaya götürmeniz de fayda var. Çünkü bu tür araçlarda bazen beklenenin üzerinde ciddi sorunlar olabiliyor. Detaylı bir inceleme yapılmalıdır. Adeta bir doktorun hastasını muayene eder gibi detaylıca incelenmesi gerekiyor. Gerekli onay usta tarafından verildikten sonra ya da yapılan açıklama sizin hoşunuza giderse araç için anlaşmanız mantıklı olacaktır.

Bu tür araçların değeri de normal piyasa değerinin altında olmaktadır. Tabi hasar kaydının boyutuna bakılarak bu durum netleştirilmektedir. 70 bin TL’lik araçta 1000 TL hasar kaydı çok önemli değildir. Ancak 20 bin TL hasar kaydı demek o aracın değerini belki %50’nin altına düşmesine neden olabiliyor. Eğer bu türden bir araç alacaksanız bu detaya dikkat etmeniz gerekiyor. Hasar boyutu yüksek olan araçlarda ciddi tamirat hataları olmaktadır. Sadece dış görünüşü anlamında değil mekanik anlamda ki hatalar ileri de ciddi sorunların yaşanmasına neden olabilir. Bir servise götürmek ya da güvendiğiniz bir ustaya arabayı inceletmeden almamanızı tavsiye ederiz.

Related posts
Araba

Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır

2 Mins read
Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır Sıfır araç veya ikinci el araç satın alan herkes, mal sahibi olmasının getirisinin yanı sıra gider kalemleri arasında…
Araba

Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?  

2 Mins read
Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?   İster kadın olsun, ister erkek olsun; bir otomobil yani başka bir deyişle araba…
Araba

Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

2 Mins read
Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Araç temizliği yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Otomobil yıkamak ve otomobil yapmak sanıldığından çok özen gerektirir. Araç…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.