Araba

Hasarlı Oto Nasıl Alınır? Hasarlı Araç Sahibi Olmak

2 Mins read

Hasarlı oto almak isteyen çok sayıda insan var. Bu sayede belki gerçek bedeli ile binemeyecekleri araçlara bu sayede daha uygun bir fiyata binme şansına sahip olabiliyorlar. Tabi piyasa da yüksek hasar kaydı ile satılan çok sayıda araç olsa da bunların daha atlında bedeller ile satılanları da var. Bunlara ulaşabilmeniz için sigorta firmaları ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Çünkü sigorta şirketleri bu araçları sahiplerinden aldıktan sonra biraz kar koyup anlaşmalı olduğu pert firmalarına satıyor. Onlarda tamiratı yaptıktan sonra üzerine kar koyarak araçları piyasaya sürüyor. Yani 10 bin TL’ye alabileceğiniz hasarlı aracı bu işlemlerin ardından 30 bin TL’ye alabiliyorsunuz. Piyasa değerinin 60 bin TL olduğunu unutmadan ekleyelim. Hasarlı oto sektörünün en bilinen firması olarak Enka Pert firmasını söyleyebiliriz.
Hasarlı Oto Nasıl Alınır? Hasarlı Araç Sahibi Olmak

Sigortadan Hasarlı Oto Satın Almak

Araç sigortalarımız bizleri kaza anında büyük bir maddi hasardan koruma konusunda bizlere büyük bir yardım sağlamaktadır. Bu sayede en ufak bir masraf yapmadan aracımızın gerçek bedelini alabiliyoruz. Aracımızı da sigorta şirketleri alıyor. Bu ödeme ancak araç masrafının kendi bedelinin %70’i üzerinde olduğu zamanlarda yaşanıyor. Firmalar bu araçları ekonomiye kazandırmak için üç farklı yol kullanıyor. Bu sayede oto sanayilerde yedek parça kullanımı ya da tekrar tamirat yaparak piyasaya satılması gibi işlemler yapılabiliyor.

Sigorta şirketleri bu araçları tekrar satın alım yapmak isteyen insanlara satarak ödemiş olduğu bedelin bir kısmını kurtarmak istemektedir. Bunun için üç farklı kanal kullanılıyor. Bu kanallardan herhangi bir tanesine dahil olarak aracı satın alma şansınız var. Sovtaj listesi olarak bilinen bu yolların anlamı sigorta şirketin kazalı araçta kazasız kısmın sigorta şirketi tarafından satın alınarak tekrar satılmasını ifade etmektedir. Sovtaj kelimesi ile karşı karşıya gelirseniz bu durum size garip gelmemelidir. Bu tür listeler farklı şekillerde sunulabilir. Eksperlerin listesine dahil olarak, sigorta şirketlerinin listesine dahil olarak ve sigorta şirketinin araç satış ağına kayıt olarak sizde bu listelerde yer alabilirsiniz. Tabi bunların hepsine normal bir vatandaşın dahil olma şansı bulunuyor. Eksperlerin listesine özellikle sadece şirketler dahil olmaktadır. Sigorta şirketin olan listeye dahil olmak içinse bir referansınızın olması gerekiyor. Bunun dışında bir yol kullanarak listeye dahil olma şansınız bulunmuyor.

Normal bir vatandaşın en basit şekilde bu türden araçları alabileceği yol sigorta şirketleri tarafından hazırlanan satış ağlarına dahil olmak olacaktır. Açık arttırma usulü ve teklif usulü olarak satış yapılmaktadır. Bu toplu ağların yanında tüm özel sigorta şirketlerinin bu konuda oluşturdukları kendi ağlarına da dahil olabilirsiniz. Bu ağa kayıt olmak için belirli bir prosedürü yerine getirmek gerekiyor. Ayrıca her sistem belirli bir teminat ödemesinin yapılmasını istemektedir.

Bunlarla birlikte tüm sigorta firmaları ile anlaşan ve geniş bir hasarlı araç kitlesini içerisinde bulunduran pert firmaları vardır. Bu firmalara üye olmak çok zor olmasa da yıllık belirli miktarda bir ödeme yapmanız istenir. Tabi bu bedel karşılığında sizlere çok sayıda konuda kılınızı kıpırdatmadan yardımcı olarak işlemlerinizin kolaylaştırılmasına yardımcı olmaktadırlar. Alternatif olarak da Hasarlı oto pazarı tarafında da araştırmalar yapmanızı öneriyoruz.

Related posts
Araba

Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır

2 Mins read
Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır Sıfır araç veya ikinci el araç satın alan herkes, mal sahibi olmasının getirisinin yanı sıra gider kalemleri arasında…
Araba

Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?  

2 Mins read
Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?   İster kadın olsun, ister erkek olsun; bir otomobil yani başka bir deyişle araba…
Araba

Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

2 Mins read
Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Araç temizliği yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Otomobil yıkamak ve otomobil yapmak sanıldığından çok özen gerektirir. Araç…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.