Haber

Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar **2020

3 Mins read

Hayvancılık sektörü oldukça zor ve maliyetlidir. Hayvancılık kredisi veren bankalar ise sizleri bu zorluktan çıkarmayı hedefliyor. Devletin sunduğu imkanlardan yararlanarak **2020 hayvancılık kredisi veren bankalar ile maliyetlerinizi azaltabiliriz. Hayvancılık yapmak amacıyla kredi almak birçok hayvancının sıkça başvurduğu bir yöntemdir. Toplu hayvan alımı, yem alımı, çiftlik kurmak gibi amaçlarla verilen bu krediler, ülkemizde hayvancılığın canlı tutulması ve gelişmesi için oldukça önemli olmuştur. Birçok çiftçimiz hayvancılık faaliyetlerini bu krediler sayesinde sürdürebilmekte ve geçimini sağlamaktadır. Bankalar, hayvancılık kredilerini çeşitli şartlar altında ve çeşitli özelliklerde vermektedir. Yazının devamında hayvancılık kredisi veren başlıca bankalardan ve kredilerin özelliklerinden bahsedilmiştir.

Ziraat Bankası Hayvan Kredisi

Ziraat Bankası, Hayvansal Üretim Kredileri adında çeşitli kredilerle çiftçilere yardımcı olmaktadır. Bu kapsama çeşitli hayvansal üretim konularında faaliyet gösteren gerçek ve tüzel kişiler dahildir. Ziraat Bankası hayvan kredisi, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık (örneğin besi, süt hayvancılığı, damızlık hayvancılık vb.) arıcılık, kanatlı hayvancılık (örneğin tavuk, ördek, kaz, bıldırcın, devekuşu vb.) gibi konularda yapılan yatırımların finansmanında kullanılabilir.

Ziraat Bankası hayvansal üretim kredisi, İşletme Kredileri ve Yatırım Kredileri olarak ikiye ayrılır. İşletme Kredileri, yem, yakıt, makine bakım ve onarımı, sigorta, kira gibi giderler ile büyük ve küçükbaş hayvan alımlarında kullanılır. Yatırım Kredileri ise ahır ve ağıl yapımı, süt soğutma tankı ve diğer ekipmanların alımı, arıcılık kapsamındaki harcamalar ile işletmenin ihtiyacı doğrultusunda güneş, rüzgar, biyogaz gibi yatırımlar yapmak için kullanılır. Ziraat Bankası, koşulları uygun olanlara ve Bakanlar Kurulu Kararları kapsamına girenlere bu düşük faizli krediyi vermektedir.

Denizbank Hayvancılık Kredisi

Denizbank, hayvancılık faaliyetlerini kredi ile finanse eden bir başka bankadır. Hayvancılıkla uğraşan çiftçiler, Denizbank’a başvurarak projelerini ve girişimlerini finanse edebilirler. Denizbank hayvancılık kredileri amaçları doğrultusunda üçe ayrılmaktadır.

Hayvancılık Ekipmanına Yönelik Krediler; adından da anlaşıldığı gibi süt hayvancılığı yapan işletmelerin genel faaliyet giderlerini düşürmeye yönelik yaptıkları yatırımların finansmanı için kullanılır. Süt sağım sistemleri,

  • soğutma tankı vb. harcamalar bu gruba girer. 60 aya kadar vade imkanı vardır.
  • Süt Hayvanı Alım Kredisi; süt hayvancılığı ile uğraşan işletme ve çiftçilerin damızlık süt sığırı almak için kullanabileceği kredilerdir. Fatura değerinin en çok %75’ine kadar kullanılabilen bu kredi, 60 aya kadar taksitlendirilebilmektedir.
  • Besi Hayvanı Alım Kredisi; besi sığırı almak isteyen işletmeci ve çiftçilerin ihtiyaç duydukları kredidir. 60 aya kadar vade olanağıyla verilen bu kredinin tutarı da fatura değerinin en çok %75’i kadar olmaktadır.

Denizbank hayvancılık kredilerinde esnek ödeme seçenekleri mevcuttur. Ayda bir, 3 ayda bir, 6 ayda bir ve 12 ayda bir ödeme imkanı sayesinde çiftçiler, beklenen gelir tarihlerine göre ödeme planlarını kolayca yapma imkanı bulmaktadır.

Şekerbank Hayvancılık Kredileri

Hayvancılık konusunda çiftçilere kredi vererek yardımcı olan bir diğer banka da Şekerbank’tır. Büyükbaş, küçükbaş besicilik ve süt hayvancılığı alanlarında faaliyet gösteren çiftçiler, Şekerbank’a başvurarak bu alandaki harcamalarını finanse edebilirler. Şekerbank hayvancılık kredileri amacı itibariyle beş çeşittir.

  • Süt Sığırcılığı ve Besicilik Kredisi, süt ve besi sığırı alımı, ahır ve ekipman (süt tankları ve sağım sistemleri vb.) alımına yönelik harcamalar için sunulan bir kredidir. Hayvan alımları 18 aya kadar, diğer amaçlarda 60 aya kadar kredilendirme yapılır. Süt hayvanlarında en az 5 baş, besi hayvanlarında en az 10 baş hayvan alınması gerekir.
  • Küçükbaş Süt Hayvancılığı ve Besicilik Kredisi, küçükbaş hayvancılık için büyükbaş ile benzer koşullar sunan kredidir. 60 aya kadar vade ve yılda bir ödeme olanağı sunan bu kredi, koyunda 50, keçide 25 baş ve üzeri kapasiteye sahip işletmelere kullandırılmaktadır.

Şekerbank’ta bunların yanı sıra tavukçuluk kredisi, su ürünleri kredisi ve arıcılık kredisi gibi hayvancılığa destek vermek amacıyla krediler mevcuttur.

Related posts
Haber

Otomotivde Üretim Yüzde 11 Azaldı

1 Mins read
Otomotiv Sanayii Derneği’nin verilerine göre 2020 yılında toplam araç üretimi 2019 yılına göre yüzde 11 azaldı ve 1.29 milyona düştü. 2021 yılının…
Haber

Samsung Galaxy S21 Serisi Araba Anahtarı Olarak Kullanılabilecek

1 Mins read
Samsung Unpacked etkinliği, çok yakında bize gelen bir dizi parlak yeni teknolojiyi içeriyordu ve Koreli şirket sürücüler için mütevazı araba anahtarını kullanmayı…
Haber

Kış Aylarında Radyatörlere Dikkat Edin

1 Mins read
Kış aylarında motor soğutma sistemlerine ve sıvısına daha dikkat etmeniz gerekir. Araçlara güç veren içten yanmalı motorların soğutma sistemlerinde olan sorunlar, ihmaller…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.