Araba

İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

3 Mins read

İkinci el araba alırken karşılaşılacak birçok dolandırıcılık oluyor. Her yerinde farklı bir hasar bulunan araçlar, hasarsız olarak satılabiliyor. Tramer kaydı bulunan araçlar yapılan küçük oyunlarla bir hasar olmadığını söyleyerek pazarlanıyor. Bütçeniz gereği ikinci el araba almayı düşünüyorsanız dikkat etmeniz gereken çok sayıda detay var. Aşağıda sizlere bu konuda maddeler halinde açıklamalar da bulunacağız. Sizde bu noktalara dikkat ederek ikinci el araba alırken dolandırılmanın önüne geçebilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler;

 • Öncelikle bütçenizi belirlemeniz gerekiyor. 30 bin TL bütçeye sahip bir araç belirlediyseniz etrafınızda ki insanların baskısı ile bu limiti çıkarmayın.
 • Taşıt kredisi başvurusunu araç almadan yapın ve alacağınız aracın bedeline uygun parayı hazırlamaya çalışın.
 • Bulunduğunuz şehirden veya farklı bir yerden araç alacaksanız mutlaka aracı oto ekspertize sokun. Tercih edeceğiniz ekspertiz servisinin satıcın yönlendirmediği olmasına dikkat edin. Çünkü bazen aralarında anlaşma yaparak araç hakkında yanlış bilgi paylaşımı yapılabiliyor.
 • Aracı gözünüzle görmeden satışına onay vermeyin. Sadece resimlerine bakarak araç almak günümüzde çok doğru bir tercih olarak görülmemektedir.
 • Araç kilometre sorgulamasını yaptırın. PTT üzerinden sunulan uygulamalarda araçların son girdiği muayene tarihinde ki kilometreyi o an ki kilometre ile karşılaştırın. Ortalama uygun değilse kilometre düşürüldüğünü düşünebilirsiniz.
 • Tramer sorgulamasını mutlaka yaptırın. Tramer kaydı araç bedelinin %10’unu geçmediği sürece bir sorun teşkil etmeyecektir. 50 bin TL değerinde ki bir araçta 20 bin TL kayıt olması ciddi bir sorun yaşadığı anlamına gelmektedir.
 • Araba almaya giderken eğer ikinci el arabadan anlamıyorsanız yanınızda mutlaka bu işten anlayan birilerini götürmeniz gerekiyor. Bu kişi bir usta olabileceği gibi bu işlerden anlayan bir tanıdığınız da olabiliyor.
 • Aracın ruhsatta yazan şasi ve motor numaraları ile araçta olanları mutlaka karşılaştırın. Ayrıca tramer sorgulamasını sadece plaka üzerinden yapmayın doğru olarak şasi numarasından yapmakta doğru bir adım olacaktır.
 • Yüksek bedele sahip bir markaya ait araç alacaksanız yapmanız gereken servisleri ziyaret etmek olmalıdır. Oto ekspertiz hizmeti alarak bu firmalara ait servislerden ekspertiz hizmeti satın almanız araç hakkında daha çok bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacaktır.
 • İkinci el araçlar için gerekli piyasa araştırmasını yaptın. Online satış sitelerine bakabileceğiniz gibi araç satan galericilerden de bilgi alarak alacağınız aracın bedelin yüksek mi düşük mü olduğunu öğrenebilirsiniz.
 • Araç bedelinden hariç olarak ekstra bazı harcamalar olacağını göz önünde bulundurun. Evinizden 500 kilometre uzakta bir araba alacaksanız depoyu doldurmanız gerekecek, 1000 TL’ye yakın sigorta bedeli ödeyecek ve satış bedelini ödeyeceksiniz. Yani araba bedeline ek olarak yanınızda 2000 TL daha olması gerektiğini unutmayın.
 • Mutlaka sıkı bir pazarlık yapın. Pazarlık esnasında ciddi bir düşüş yaşan satıcılar araca ait bir sorun olduğu için bunu yapabilir bunu unutmayın. Son ana kadar pazarlıktan vazgeçmeyin ancak gereksiz yere de çok zorlamayın.
 • Satış ilanlarına itibaren etmeyin. Özellikle doktordan veya memurdan diye yazılan ilanlar çoğu zaman gerçeği yansıtmıyor. 200 bin TL değerinde memurdan araç satılan ilanlar ile karşılaşmak mümkündür.
 • Sahibinden araç almak günümüzde bazen çok tehlikeli olabiliyor. O nedenle tanımadık biri yerine kurumsal bir galeriden araç almak daha doğru bir tercih olabiliyor.
 • Alacağınız aracın bakımlarının düzenli yapılıp yapılmadığını kontrol edin. Bu kontrolleri yapılan araçlar size masraf açmayacaktır.

Related posts
Araba

Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır

2 Mins read
Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır Sıfır araç veya ikinci el araç satın alan herkes, mal sahibi olmasının getirisinin yanı sıra gider kalemleri arasında…
Araba

Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?  

2 Mins read
Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?   İster kadın olsun, ister erkek olsun; bir otomobil yani başka bir deyişle araba…
Araba

Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

2 Mins read
Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Araç temizliği yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Otomobil yıkamak ve otomobil yapmak sanıldığından çok özen gerektirir. Araç…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.