Araba

İkinci El Arabalar Canınızı Sıkmasın

5 Mins read

İkinci el araba alırken yaptığınız bazı hatalar, sizlere ilerleyen zamanlarda son derece sıkıntılı durumlar yaşatabiliyor. Beklentinizin altında bir araç almak, maddi zarar, aracın kısa süre içinde büyük masraflar çıkarması ve dolandırılmak gibi. Sizler için ikinci el araç alımında yapılan büyük hataları listeledik.

Bu Hatalara Dikkat Edin !

İkinci El Arabalar

İlanı İncelemeden Satıcıyı Aramayın!

İkinci el ilanlarda belli başlı sitelerde belirli bir şablon bulunur. Bu alanda aracın ait olduğu marka, model, kilometre bilgisi, aracın yaşı, ilanın verildiği şehir gibi bilgiler bulunmaktadır. İlanı veren satıcı bu bilgilerin hepsini girdikten sonra ilan yayınlanmaya hazır hale gelir ve yayınlanır. Bu şablonlarda genel olarak alt kısımda satıcı kişinin belirtmek istediği detaylar yazar. Örnek olarak “Aracın ilk sahibiyim, model yükseltmek için satıyorum, değişeni yoktur.” gibi şeyler yazarlar. Bu detayları göz gezdirip, araç hakkında bilgi sahibi olmadan satıcıyı aramayın. Hem kendi vaktinize hem de satıcının vaktine yazık.

Bulunduğunuz Şehirden Uzakta Olan Araçlar Ne Kadar Avantajlı?

Bazen tam aradığınız bir marka-model de olan, fakat 4-5 bin TL daha ucuz bir araç görürsünüz. Tek problem siz İstanbul’da yaşıyorsunuz ve bulduğunuz bu araç Elazığ’dadır. 4-5 bin TL daha ucuza araç almak gayet güzel değil mi? Peki bu aracı almak için Elazığ’a gitmek? Yapacağınız yolculuğun maliyeti, aracın beklediğiniz gibi çıkmaması, telefonda konuşulanların dışında çıkacak masraflar, dönüş yaparken araca yansıyacak kilometreler. Tüm bunların stresine girmektense, aracın olduğu ilde bir akrabanız ve ya tanıdığınıza araca bakması için harekete geçmek daha faydalı olacaktır.

İlan Veren Kişiye Güvenmek Zorunda Değilsiniz!

Yaşam standartları yüksek olan ülkelerde en yakınlarına bile ayrıcalık tanımamak o toplumun sevdiği ve takdir ettiği bir davranışken, bizim kültürümüzde bu ters bir davranıştır. Bu yaklaşımımız sıcak ve hoşgörülü bir toplum yaratsa da bazı zamanlarda suistimal ediliyor. Araç alırken de araç sahibi iş yerinden arkadaşımız, komşumuz olunca fazla detaylara inip sorgularken ayıp olacak gibi düşünüyoruz. İşte bu yüzden bazen kötü sonuçlar canımızı yakıyor. Lütfen dostluğu ve işi birbirinden ayırt edelim. Almayı düşündüğünüz araç kim tarafından satılıyorsa satılsın araç hakkında gerekli soruları sorun, araştırma yapın, varsa ekspertiz raporu talep edin, yoksa da ekspertiz yaptırın.

Bütçeyi Aşan İlanlarla Vakit Kaybetmeyin!

İkinci el araç bakılırken sık sık yapılan hatalardan birisi de bütçemizi aşan ilanlarla zaman kaybetmek ve gerçek hedefimize odaklanamamaktır. “Bakmanın ne zararı var yahu?” demeyin. Binlerce ilan içinde zaten kaybolurken ve her gün yeni bir ilan eklenirken seçim yapamamak belirli bir süre sonra hedefinizden sapmanıza, ne alacağınızı unutup en kötü seçimi yapmanıza sebep olabilir. Araç almadan önce bütçenizi belirleyip, o bütçe içerisinde ilanlara bakmanız daha mantıklı olacaktır.

Aldığınız Aracın Muhafazası!

Farz edelim ki şehir merkezinde yaşıyorsunuz ve yaşadığınız evin otoparkı yok. Aracı sıkışık bir trafiğin olduğu yol kenarlarına güç bir şekilde park etmek durumunda kalıyorsunuz. Bu kenarlarda bulunan arabalara tepelerinde uyuyan sokak hayvanları, sürterek geçen çöp toplayıcılar, bitmek bilmeyen inşaatlar da cabası. O kadar uzun süre didik didik aradığınız ve kavuştuğunuz pırıl pırıl siyah renkli aracınıza ödediğiniz ekstra para gözlerinizin önünde eriyor. Bu durumda arabanın motor ve yürüyen aksamına odaklanıp, ufacık sıyrıkları önemsemeyip hatta bunların da sebep olacağı fiyat düşüklüğüne sevinip, metal gri/füme renklerinde bir araç almalısınız.

Anlamsız Takıntılar

Araç ilanlarına bakan her insanımızda “çok bilmiş”lik vardır. Herkes çiziği var mı, boyası var mı,ilk sahibi misin? Gibi soruların dışına çıkamıyorlar. Bir araçta boya olup olmamasından daha önemli şeyler var. İlk sahibinden araba almak her zaman avantajlı olacak diye umut bağlamayın. Siz araba ihtiyaçlarınızı karşılıyor mu, bütçeye uygun geliyor mu ona bakın.

Kapora Vermeyin!

Tam istediğiniz gibi tertemiz bir araç buldunuz, beğendiniz ve almak için can atıyorsunuz. Aradığınız satıcı “Çok talibi var, size güvenmem için kapora yollayın”dedi. Yollamayın. Bu şekilde Google’da arama yaparsanız dolandırılan insanları göreceksiniz.

İlan Sahibini Sınamak Zor Değil!

Bir araç ilanı için “sahibinden satılık, ilk sahibinden.” gibi yazılar varsa bu satıcının doğru söylediğini anlayıp anlamamak çok zor değil. Satıcıyı arayın ve telefonda marka model bilgisi vermeden “satılık aracınız için aradım, bilgi alabilir miyim”deyin. Bu sayede ilan sahibi eğer gerçekten ilk sahibi ve gerçekten araç sahibiyse size hemen bilgileri ve detayları anlatmaya başlar. Ancak cevabı hangi araç olursa bu kişinin ticaret yaptığını, çok da güvenilir olmadığını anlarsınız. Ufakta olsa yalan yalandır.

Satıcının Mesleğini Boşverin!

Bizim memlekette hakim,doktor,savcı,öğretmen,memur gibi meslek grupları insanlarda bir güven oluşturur. Bu noktadan yola çıkan ikinci el araç dolandırıcıları, ilanlara “savcıdan hasarsız ikinci el” “doktordan tertemiz araç” gibi yazılarla başlıklarını süslerler. Tabii ki bu şekilde verilen gerçek ilanlar da var fakat satıcının mesleği ile bu durumun bir alakası yok. Sizin yapmanız gereken kim olursa olsun aracın durumunu incelemek, ekspertiz yaptırmak. Kimseye hakim,doktor,memur, öğretmen diye güvenmek zorunda olmadığınızın farkına varın.

Aynı  Model Araçlarda Aynı Aksesuarlar Olmayabilir!

Genel olarak yapılan hatalardan birisi de bir marka-modelin içinde bulunduğu aksesuarlar o marka-modele ait bütün araçlarda olduğunu düşünmek. Bu hata genel olarak araçların yeni modelleri hakkında bilgi sahibi olmamanızdan kaynaklanıyor. Sıfır araçlarda sunulan paketleri bilmek bu konuda size daha çok yardımcı olur.

İhtiyacınızı Belirlemeden Araba Aramayın!

Düşündünüz ve ikinci el araç almaya kara verdiniz. İlk olarak siz ne istiyorsunuz, ne lazım ona göre karar verin. Örneğin dört kişilik bir aile iseniz geniş bagajlı bir sedan gerekliyse gidip de çift kapılı ufak bagajlı bir hatchback araç almanız işinize yaramayacaktır. Yüksek araç seviyorsanız SUV ilanlarına bakın. Basık bir hatchback alıp trafikte SUV’ları gördüğünüzde iç çekmeyin. Aracı kendiniz için, işe git-gel yapmak için alacaksanız düşük yakıt tüketimli, ufak bagajlı ve kolay park edilen bir araç bakın.

Related posts
Araba

Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır

2 Mins read
Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır Sıfır araç veya ikinci el araç satın alan herkes, mal sahibi olmasının getirisinin yanı sıra gider kalemleri arasında…
Araba

Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?  

2 Mins read
Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?   İster kadın olsun, ister erkek olsun; bir otomobil yani başka bir deyişle araba…
Araba

Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

2 Mins read
Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Araç temizliği yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Otomobil yıkamak ve otomobil yapmak sanıldığından çok özen gerektirir. Araç…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.