Araba

İkinci El Araç Almak

3 Mins read

İkinci el araç almak isteyenlerin sayısı son yıllarda düzenli olarak artış gösteriyor. 2018 yılının ilk çeyreğinde sıfır araç satışlarında %16 oranında bir düşüş yaşanırken ikinci el araç satışında %9’luk bir artış yaşanmış durumda. Bu da piyasanın ne kadar hareketli olduğunun en önemli ispatıdır. 2017’nin ikinci yarısında ikinci el araç satışı 3.1 milyon olarak gerçekleşirken, 2018’in ilk altı ayında bu rakam 3.4 milyon olarak gerçekleşmiştir. Bu rakamların oluşmasında döviz kurunda yaşanan dalgalanmaların önemli bir etkisi olduğu aşikardır. Çünkü bu nedenle özellikle yurt dışından gelen araçların fiyatlarına sürekli olarak zam gelmektedir.
İkinci El Araç
Konuda uzman olan kişiler tarafından yapılan açıklamalarda hurda indiriminin dahi bu artışlar yüzünden etkisiz kaldığını ve belirli bir düzen oturana kadar sıfır araç satışlarında yükselme beklenilmemesi gerektiği aktarılıyor. Euro/TL paritesinde ilk 7 aylık dönemde artış oranının %21 civarında yaşandığı ve bu da araçlara zam olarak yansıdığını görebilirsiniz. Yani 100 bin TL değerinde ki sıfır bir aracın 7 ay sonraki değeri 120 bin TL’yi bulmaktadır. 10 bin TL değerinde ki hurda indiriminin bu nedenden dolayı büyük bir artış etkisi yaratmadığı görülebiliyor.

İkinci el araç almanın en önemli mantığı olarak sıfır bir araca 100 bin TL’nin üzerinde bir rakam vermek yerine 3-4 yaşlarında olan aynı model araca 60 ile 80 bin TL arasında sahip olunabilmesidir. Hatası olmayan ve kilometresi fazla yüksek olmayan bu araçları almanın o nedenle insanlara daha mantıklı geldiği kabul ediliyor. Piyasada ki hareketin yıl sonuna kadar bu şekilde devam etmesi bekleniyor. Tabi bu tür araçlara olan talebin yüksek olması fiyatlarında bir nebze olsun artmasına neden oluyor. Aynı zamanda kötü niyetli insanların bu durumu fırsata çevirmek için birçok insanı tuzaklarına düşürmek için çalıştıklarını söyleyelim. O nedenle ikinci el araba alacaksanız dikkatli hareket etmeli ve güvenmediğiniz insanlardan araba almak yerine ikinci el piyasasını elinde bulunduran sağlam galericilere yönelmenin daha mantıklı olduğu söylemeliyiz.

İkinci el araç almak isteyenlerin geneli galericileri çok fazla tercih etmemektedir. Çünkü piyasanın altında değer ile aldıkları araçları daha yüksek fiyatlara sattıklarından şikayet edilmemektedir. Ancak araçta beklenmedik bir sorun yaşandığından bunu karşılayacak bir muhatap bulunmasını istiyorsanız o insanların doğru kişiler olduğunu belirtmeliyiz. Eğer bu şekilde araç almak istiyorsanız size tavsiyemiz aracınızı bir yetkili servise götürmeniz olacaktır. Son yıllarda sayıları giderek artan oto ekspertiz firmalarının araçlardan gerektiği kadar iyi anlamaması dolayısıyla büyük sorunların es geçilmesi ileri de araç alacakların başının ağrımasına neden oluyor.

Piyasa da ki bu talebin artması büyük firmaların insanlara farklı yollar ile yardımcı olmalarını da beraberinde getirdi. İkinci el araç alım satımının rahat ve güvenilir bir şekilde yapılmasını sağlamak için neredeyse tüm otomobil satıcıları ikinci el satış noktaları oluşturuyor. Eğer bu noktaları tercih etmeyecek ve kendiniz bir araç almak istiyorsanız yanınızda mutlaka işten anlayan birisini götürmenizi tavsiye ederiz. Bu insan yanınızda olsa dahi 50  bin TL’nin üzerinde alacağınız tüm araçlarda yetkili servislerden yardım almayı tercih etmelisiniz. Biraz fiyat farkı oto ekspertize göre olsa da aklınıza hiçbir soru işaretinin kalmamasını istiyorsanız bu noktaya mutlaka dikkat etmelisiniz.

İkinci el araç alım satımında dikkat edilecek bir başka detay ise para alışverişinin ne zaman yapılacağıdır. Bu konuda biraz tecrübeniz varsa pek de takılacak bir detay değildir. Bilmeyenler için para alışverişi araç konusunda bir soru işareti kalmadıktan sonra noter huzurunda gerçekleştirmek en mantıklı tercihtir. Araç satışı için ruhsat ile kimlikler verildikten sonra noter imza attırmadan önce hem alıcıya hem de satıcıya para alış-veriş işleminizi gerçekleştirdiniz mi diye soracaktır. Bu noktada işlem gerçekleştirmek mantıklıdır. Bunun hemen ardından imzalar atılacak ve sorunsuz bir şekilde işlem tamamlanacaktır.

Related posts
Araba

Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır

2 Mins read
Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır Sıfır araç veya ikinci el araç satın alan herkes, mal sahibi olmasının getirisinin yanı sıra gider kalemleri arasında…
Araba

Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?  

2 Mins read
Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?   İster kadın olsun, ister erkek olsun; bir otomobil yani başka bir deyişle araba…
Araba

Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

2 Mins read
Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Araç temizliği yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Otomobil yıkamak ve otomobil yapmak sanıldığından çok özen gerektirir. Araç…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.