Araba

İkinci El Araç Almanın Püf Noktaları

3 Mins read

Eskiden ikinci el araç almak için hafta sonları her şehrin belirli noktalarında araba pazarları kurulmaktaydı. Günümüzde bu pazarlar kurulsa da artık araç alım satım işleri İnternet üzerinden veya galericilerden yapılmaktadır. İkinci el araç almanın birçok püf noktası olmakla birlikte bu makalede sizlere bir kaç adımda püf noktalarını anlatacağız.

İkinci El Araç Almanın Püf Noktaları

Bütçe Hesaplaması

Öncelikle almak istediğiniz aracı veya bütçenizi belirlemek durumundasınız. Corolla almak istiyorsanız Sahibinden.com üzerinden Corolla fiyatlarına bakıp hangi model alacağınıza karar verebileceğiniz gibi 50.000 TL paranız olması durumunda ise hangi aracı alacağınıza karar vermelisiniz. Araç aldıktan sonra ekstra masrafların olabileceğini asla unutmayın. Sigorta masrafı, noter masrafı, teker değişimi, ön takım değişimi ve muayene ücreti gibi ücretler sizin karşınıza çıkacak ücretlerden sadece bazılarıdır. Bu ücretler kesin olmamakla birlikte %70 karşınıza çıkmaktadır. Diğer yandan, aracı kredi ile mi senet ile mi yoksa nakit ile mi alacağınıza karar vermelisiniz. Nakit araç alışında para nakit olduğu için karşı tarafla pazarlık konusunda eliniz güçlü olacaktır.

Model ve Araç Seçimi

Bütçenin belirlenmesi durumunda araç seçimi yapmak zorundasınız. Genellikle kararsız bir kişi olabilirsiniz fakat araba alırken kesin karar vermek zorundasınız. Bir aracı aldıktan 1 hafta sonra pişman olmanız durumunda geri dönüşün olmayacağını bilmelisiniz. Bu yüzden almak istediğiniz araca iyi karar verin. Yine ihtiyacınıza göre araç almak zorundasınız. Örneğin trafiğin yoğun olduğu bir yerde yaşıyorsanız vitesli araç almanız gerekmektedir. Yine her gün 100 km’lik bir yol yapmanız durumunda ise Dizel araç almalısınız.

Aracın Gerçek Değeri

Bu konu ikinci el araba alırken çok önemlidir. Aynı model, aynı yaşta aynı kilometrelerde olan iki araç arasında 3.000 TL fiyat farkı olabilir. Bu yüzden alacağınız araca karar verdikten sonra araçları sürekli olarak mukayese etmeli ve karşılaştırmalısınız. 50.000 TL değerinde ki bir araca 55.000 TL vermek hem moralinizi bozacak hem de emeğinize yazık olacaktır. Bu konuda bilen birisinden yardım alabilirsiniz. Çevrenizde illa ki arabadan anlayan birileri olacaktır. Yine ucuz olan araçlara hemen yönelmeyin çünkü bu araçların kazaları veya çeşitli sıkıntıları olabilir. Genellikle sıkıntı araçlar ucuza satılır.

Aracın Sahibi ile İrtibata Geçme

İkinci el araç alırken en önemli durumlardan birisi karşı taraf ile iyi bir ilişki kurmaktır. Karşı tarafın huyuna suyuna gitmeniz durumunda ve iyi bir iletişim kurulması halinde ve karşı taraf bu işin ticaretini yapmıyorsa aracı alırken iyi bir indirim yaptırabilirsiniz. Yine karşı tarafın aracı neden sattığını ve aracın varsa ekspertiz raporunu kesinlikle talep edin. Aracın kazalarını, muayenesinin olup olmadığını ve motor bakımlarının ne zaman yapıldığı gibi bilgileri talep edin. Aracı görmeye sakın akşam karanlığında gitmeyin ve yanınızda mutlaka birini bulundurun. Sizin göremediğiniz kusurları arkadaşınız fark edebilir. Diğer yandan, akşam karanlığı aracın boya ve kaporta noktasında ki birçok sıkıntısını gizleyecektir.

Araç Kontrolü Nasıl Yapılır?

Aracı kontrol ederken yanınızda bir uzman götürmeniz durumunda kontrolü ona bırakın fakat böyle birisi tanımıyorsanız aracı sizin kontrol etmeniz gerekmektedir. Öncelikle araca uzaktan alıcı gözü ile bakın, kazalı araçlar uzaktan kötü gözükmektedirler. Kazasız araçlar ise deyim ile anlatmak gerekirse “Ok Gibi” gözükmektedir. Lastikleri kesinlikle kontrol edin, aşınmışsa bu size 1.500 TL gibi bir masrafa sebep olacaktır. Yine aracın motorunu açın ve çalıştırın. Sesi dinlemeye çalışın, motor ustası olmasanız da daha önce araba kullanmış biri iseniz sesten az çok aracı anlayabilirsiniz. Yağ ve su kontrolü kesinlikle yapın. Bunların ikisinin de eksik olması durumunda ya araç sahibi araca iyi bakmıyordur ya da araç yağ eksiltiyordur. İki durumda sizin açınızdan kötüdür. Her ne kadar bunları anlatsak da araç alırken dikkat etmeniz gereken birçok şey daha vardır. Bu yüzden aracı tanıdıktan almanızı veya araç alırken yanınızda bir uzman olmasını şiddetle tavsiye ediyoruz.

Related posts
Araba

Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır

2 Mins read
Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır Sıfır araç veya ikinci el araç satın alan herkes, mal sahibi olmasının getirisinin yanı sıra gider kalemleri arasında…
Araba

Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?  

2 Mins read
Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?   İster kadın olsun, ister erkek olsun; bir otomobil yani başka bir deyişle araba…
Araba

Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

2 Mins read
Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Araç temizliği yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Otomobil yıkamak ve otomobil yapmak sanıldığından çok özen gerektirir. Araç…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.