Araba

İkinci El Oto Almak – Satmak

3 Mins read

Ailemize ihtiyaç olarak gördüğümüz eşyalar arasında arabalar günümüzde ilk sırayı almayı başardı. Sadece bir noktadan diğerine en hızlı şekilde ulaşma fırsatı sunmuyor aynı zamanda sağladığı büyük kolaylıklar ile işlerimizi hızlı bir şekilde halletmemize yardımcı oluyor. Bu ihtiyacın karşılanması için insanlar sıfır araçları tercih edecekleri gibi aynı zamanda ikinci el oto fikrine de sıcak bakıyor. Çünkü bu araçların fiyatları daha uygun oluyor ve satışları daha rahat bir şekilde yapılabiliyor. Tabi bu da ortaya geniş bir piyasa çıkarıyor. Ülkemizde şuan 20 milyonun üzerinde motorlu taşıt yollarda bulunuyor. Bunun neredeyse yarıya yakını otomobillerden oluşuyor. Bu da piyasanın ne kadar büyük olduğunu bizlere gösteren önemli bir detaydır.
İkinci El Oto Almak - Satmak
İkinci el oto almak için öncelikle bütçemize uygun bir araç bulmamız gerekiyor. Bu her insan farklı olabilir. Günümüzde bu tür araçların fiyat aralığı 10 bin TL ile 250 bin TL fiyat aralığı arasında geniş bir yelpaze de bulunuyor. Gelir düzeyinize ve ihtiyacınıza göre fiyatı daha belirli bir aralığa sıkıştırarak ulaşmak istediğiniz aracı belirlemeniz mümkündür. Ardından araç hakkında detaylı bir araştırma yaparak kendinize ve ailenize uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz. Yapabileceğiniz en bariz hata sürekli olarak fiyat yükseltmek olacaktır. Bu sizin için iyi gibi dursa da bütçenizi zorlayacağınızdan dolayı yanlış bir adım olacaktır.

Almak istediğiniz marka ve modeli belirledikten sonra internet yardımı ile geniş bir araştırma yapabilirsiniz. Türkiye’nin farklı noktalarında bulunan araçları bu sayede rahatça bulabilirsiniz. Tabi her araç istediğiniz temizlikte olacak diye bir kaide yoktur. O nedenle dikkatli hareket etmeniz gerekiyor. İlk olarak alıcı ile irtibata geçmeniz ve fiyat konusunda pazarlık etmeniz gerekiyor. Piyasa değerinin çok altında araca para isteniyorsa o araçta sorun olabileceğinizi unutmamalısınız. Normal piyasa değerine yakın araçlara bakmanı da fayda var. Ardından araç için anlaşmanızı yapmalı ve birkaç noktaya göstermelisiniz. Bunu ekspertiz olarak düşünebilirsiniz. Tabi bu işlemi de doğru noktalarda yapmanız da fayda var. Satıcının gösterdiği yerde ekspertiz yapmak genel de doğru bir tercih değildir.

Eğer ikinci el oto almak için gittiğiniz şehirde o araca ait bir yetkili servis bulunuyorsa fiyatına bakmadan aracınızı oraya götürmenizde fayda var. Size araç hakkında daha doğru bilgiler verecek ve sorun olmadan araca sahip olmanız da sorun olmayacaktır. Günümüzde oto sanayilerde çok sayıda bulunan oto ekspertizler bu konuda bazen çok yetersiz kalabiliyor. Yetkili servisler bu konuda daha kaliteli ve size güven verecek bilgiler sunacaktır. Tüm bu konularda emin olduktan sonra aracın satış işlemlerine geçiş yapabilirsiniz.

İkinci El Oto Satış İşlemleri

Satış işlemi yapabilmeniz için aracın resmi olarak hiçbir borcunun bulunmaması ve muayenesinin yapılmış olması gerekmektedir. Motorlu taşıtlar vergisi, sigorta, sigorta cezası ve HGS borcunun olmamasına bakılmalıdır. Bunun yanında üzerinde haciz veya farklı bir engelleyici unsur olmamalıdır. Bunlardan emin olmadan kesinlikle herhangi bir ödeme yapmamanız da fayda var. Borcun olmadığına emin olduktan sonra satıcı ile birlikte notere gitmeniz gerekiyor. Araç satışı konusunda yapılan yeni düzenleme ile birlikte satış işleminin ardından yeni ruhsatta noter tarafından çıkartılmaktadır. Buda işlemlerin daha hızlı bir şekilde sonuçlanmasına yardımcı olacaktır.

*İkinci Yeni firma tarafından ihale ile ikinci el oto satışı yapılmakta. Detaylı bilgi talep eden ziyaretçilerimiz https://arabasenetle.net/ikinci-yeni-acik-artirma-ile-2-el-araba adresini ziyaret edebilir.

Noter satış işleminin yapılması için araç ruhsatı ile birlikte alıcı ve satıcının kimlikleri gerekmektedir. Eğer aracın plakası değişmeyecekse işleminiz 5-10 dakika içerisinde tamamlanacaktır. Noter satışı sonlandırmak için imza atmaya çağırdığında ödemenizi gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz. İkinci el oto piyasası içerisinde çok sayıda dolandırıcı olduğu için tüm adımlarda dikkatli olmalı ve eğer araç işlerinden anlamıyorsanız yanınızda araçtan anlayacak birkaç kişiyi mutlaka götürmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Satışı gerçekleştirdikten sonra noter tarafından alıcıya tescile ilişkin geçici belge verilecektir. Bu belge ile 1 ay boyunca gezme hakkınız var. Ancak bu süre dolmadan mutlaka trafik sigortanızı yaptırmanız gerekiyor. Aksi taktirde cezalı olarak sigorta yaptırmak zorunda kalabilirsiniz. Son olarak alacağınız araçta çok büyük bir hasar olup olmadığı hem kaporta hem de motor yönünden incelemeniz gerektiğini unutmamanız gerekiyor.

Related posts
Araba

Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır

2 Mins read
Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır Sıfır araç veya ikinci el araç satın alan herkes, mal sahibi olmasının getirisinin yanı sıra gider kalemleri arasında…
Araba

Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?  

2 Mins read
Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?   İster kadın olsun, ister erkek olsun; bir otomobil yani başka bir deyişle araba…
Araba

Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

2 Mins read
Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Araç temizliği yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Otomobil yıkamak ve otomobil yapmak sanıldığından çok özen gerektirir. Araç…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.