Araba

İkinci El Otomobil Almak

3 Mins read

İkinci el otomobil alıp satmak günümüzde yapılan çok sayıda düzenleme çok kolay bir hale geldi. Bundan yaklaşık 20 yıl önce bir araç satın almak için yüksek miktarda ruhsat masrafı yapmanız gerekiyordu. Günümüzde bu rakam oldukça düşük durumdadır. Ayrıca çok sayıda kurum gezmek gerekiyordu. Noter’de satış gerçekleştikten sonra trafik tescile gitmeniz ardından da yeni plakanızı almanız gerekiyordu. Son olarak da sigorta işleminizi yaptırarak işlemlerinizi tamamlıyordunuz. Ancak günümüzde bu işi sadece noter içerisinde halledebiliyorsunuz. Eğer plaka da değişiklik yapmayacaksınız satış işleminin ardından ruhsatınız noter yetkilisi tarafından size verilecektir. Bunun ardından tek yapmanız gereken sigortanızı yaptırmak olacaktır.
İkinci El Otomobil Almak
İşlemlerin bu kadar hızlandırılmasına neden olan durum ise otomobil alım satımının ülkemizde sıklıkla yapılmasıdır. Noterlerin en çok yaptıkları işlemler arasında araç satışı ilk sırada yer almaktadır. Bunu trafik tescilden çıkarmak işlemlerin 15 dakika gibi bir sürede tamamlanmasına yardımcı oluyor. Ayrıca işlemlerin cüzi sayılabilecek bir bedelle yapılması da büyük bir artı sağlıyor. Eski dönemde araç satışı gerçekleşse para alışverişi tamamlansa dahi insanlar satış işlemini bir türlü yapmıyordu. Birçok ruhsat sahibi bu nedenle büyük sıkıntı yaşıyordu. Çünkü bedel çok yüksekti ve insanlar bunu büyük bir yük olarak görüyordu. Ancak şuan için hem hızlı hem de daha uygun bir fiyat ile araç alım satmak çok kolay bir hale geldi.

İkinci el otomobil alım satımının çok yüksek rakamlara yükselmesi nedeniyle devlet bu konuda bazı önlemler almak zorunda kaldı. Artık bir yıl içerisinde aynı kişi iki ve üzerinde araç alım satımı gerçekleştirirse vergiye tabi tutulacaktır. Bu işi resmi bir şekilde yapan kişilerin zarar çekmemesi ve önüne gelen herkesin araç alım satımı işi yapmasını engellemek için alınan bir önlem olmasına rağmen bu yasağı delen çok sayıda insan bulunuyor. Bu durum piyasanın aslında ne kadar işlediğinin de büyük bir işaretidir. Araç alım satımı işi olmayan insanların dahi bu işten para kazanabilmek amacıyla işlem yaptığının en büyük işaretidir.

Tabi piyasanın bu kadar hızlı olması da bazı tehlikeleri beraberinde getiriyor. İnsanları kandırmak isteyen ve bu işten para kazanmak isteyen çok sayıda dolandırıcı bulunuyor. Bu dolandırıcılar farklı yöntemler kullanarak çalışıyor. Bu yöntemler saymakla bitmez ancak araç alırken kendinizi belirli bir plan çerçevesinde hareket etmek doğru olacaktır. Mutlaka yanınızda tanıdığınız birisini araç alırken götürün. Uzak diyarlardan araç alırken karşınızda ki kişinin yönlendirdiği noktalara aracınızı götürmemeye dikkat etmeniz de fayda var. Çünkü genelde organize bir şekilde çalışıyorlar bu da daha sonra çıkacak sorunlardan haberdar olmadan aracınızı satın almaya neden oluyor.

Satış işlemini tamamlayana kadar kaparo dahi göndermemenizi tavsiye ederiz. Kendi araçları dahi olmasa eğer aracı çok isteyen kişiler varsa birçok kişi kaparo dahi göndermek istiyor. Tabi daha sonra o kişilere ulaşmak çok da mümkün olmuyor. Notere gitmeli ve noter tarafından size para alışverişiniz yapabilirsiniz talimatı gelmeden her hangi bir ödeme yapmamalısınız. Çok basit gibi görünse de bu detaylar sizin dolandırılmanıza engel olacaktır. Eğer mümkünse aracın ekspertiz işlemini yeklisi serviste yaptırmanız da fayda var. Çünkü günümüzde oto sanayilerde bulunan ekspertiz işleri yapan kişiler işten genelde anlamıyor. Belirli bir sermaye koyarak önüne gelen herkesin açtığı bu servislerin kaliteli olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Çünkü bir çok işlemi makinalara yaptırıyorlar ve bunların doğruluk oranı genelde hatalı sonuçlar doğuruyor.

İkinci el otomobil satın alırken hasar bilgilerini sorgulamak için araç plakasını yada şasi numarasını 5664’e mutlaka mesaj atın. Gelen sonuç size karar vermenizde yardımcı olacaktır. Araç km sorgulama işlemi için PTT tarafından sunulan akıllı telefonlara indirilebilen HGS uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu uygulamanın sağladığı hizmetler arasında araç km sorgulama bölümü var. Küçük bir ücret ödeyerek aracın en son muayeneye girdiği km’yi rahatlıkla sorgulayabilir ve güncel km ile benzerliğini kontrol edebilirsiniz.

İkinci El Otomobil almadan önce dikkat etmeniz gereken noktalar nelerdir merak ediyorsanız BU LİNKE tıklayarak gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Related posts
Araba

Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır

2 Mins read
Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır Sıfır araç veya ikinci el araç satın alan herkes, mal sahibi olmasının getirisinin yanı sıra gider kalemleri arasında…
Araba

Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?  

2 Mins read
Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?   İster kadın olsun, ister erkek olsun; bir otomobil yani başka bir deyişle araba…
Araba

Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

2 Mins read
Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Araç temizliği yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Otomobil yıkamak ve otomobil yapmak sanıldığından çok özen gerektirir. Araç…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.