Senetle Araba

İkinci El Senetle Araba Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir

3 Mins read

İkinci el araba alırken dikkatli olunması gereken fazlaca unsur vardır. Aksi halde, aracı gerçek değerinin üstünde satın alıp, aldığınız araçtan memnun kalmayıp zarar edebilirsiniz. Bizler de sizlere, senetle araba satın aldığınızda zor durumda kalmamanız ve çok daha iyi bir tercih yapmanız için bir makale hazırlayarak yardımcı olmaya çalışacağız.

İşte dikkatli olmanız gereken bazı şeyler:

İkinci El Senetle Araba Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Aracın piyasa değerini öğrenin.

Satıcı kişi ile irtibat kurmadan önce, bulduğunuz aracın piyasa değerleri hakkında araştırma yapın. Yaptığınız araştırma ile diğer araçların aynı yaşta ve aynı model olmasına dikkat edin. Daha sonrasında satıcı ile görüşmenizde, fiyat dengelemesini daha iyi yapabileceksiniz.

Çıkacak olan ekstra harcamaları göz önünde bulundurun. Bütçe hesabınızı ona göre yapın.

Bütçe hesabı yaparken aracın satın alma işlemleri esnasında vergiler, sigortalar, devir işlemleri ve ekstra çıkacak olan birçok masraf olduğunu unutmayın. Bu masraflar seçtiğiniz arabanın markası, modeli ve yılına göre değişkenlik gösterir.

 Sizin için doğru araç olduğundan emin olun.

Bütçenizi oluşturduktan sonra size en uygun olan aracı seçtiğinizden emin olun. Aracın sizin için ne gibi artıları olduğu, neden istediğinizi kendinize sorun.

Örnek olarak; İş için mi kullanacaksınız? Aile için mi kullanacaksınız? Sürekli uzun yol mu yapacaksınız? Güvenli bir araç mı istiyorsunuz? Ya da az yakıt tüketen bir araba mı? Vites seçiminiz otomatik mi, manuel mi?

Arabanın donanımına, estetiğine ve kullanışlılık durumlarına göre karşılaştırmalar yapın.

Satıcı ile iletişim kurun

 Satıcı arandığında temel olarak şu soruları sorun:

  • Aracı satış nedeni.
  • Ne kadar süredir aracı kullanıyorlar?
  • Aracın önemli bir kazası var mı? Hasar durumu nedir, hasarı var mıdır?
  • Genel olarak aracın durumu nasıl?
  • Motor ne durumda?

Son yapılan bakımların ne zaman olduğu ve bakıma alınan parçaların hangileri olduğu.

Arabayı kesinlikle gözünüzle görün. Herhangi bir gözle görülen hasarı var mı bakın. Temel olarak kontrol edin

Arabayı gün ışığının olduğu vakitte kontrol edin. Kapıları, kaportayı ve bagaj kapağını açın. Delikler, paslanma, karoser çizikleri var mı kontrol edin. Araç etrafında tur atın ve tüm parçaların benzer renk olup olmadığını kontrol edin. Radyatör kontrolü yapın. Motora göz gezdirip, yağ çubuğunu çekin ve ucunda ki yağın rengini kontrol edin.

Şasi ve motor numarasına bakın

 Aracın ruhsatında olan şasi ve motor numarasının, aracın ruhsatında ki ile uyuşup uyuşmadığını kontrol edin. Bu numaralar ile araç hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Test sürüşü yapın

Araba hakkında bilgi edinmenin ve aracı tanımanın en iyi yöntemlerinden biri budur. Ancak sadece kısa bir süre arabayı kullanmakla yetinmeyin. Radyoyu, koltukları, ısınma sistemlerini, radyoyu, sıcak ve soğuk ayarlarına kadar kontrolünü sağlayın.

Kesinlikle bir bilir kişiden yardım alın.

 Ufak bir ücret karşılığında aracınızı işinde iyi bir ustaya gösterin. Aracın servis bakımı var ise, ilgili servise giderek servis kayıtlarını talep edin.

Ekspertiz yaptırın.

Öncelikle varsa aracın ekspertiz raporunu talep edin. Tarihi yeni değilse veya yok ise, ekspertiz yaptırmanızı tavsiye ederiz. Herhangi bir sigorta acentesinden plaka-şasi numarasından kaza ve kasko sorgulaması yaptırın.

Pazarlığı iyi yapın

Eğer satıcı pazarlık payı olmadığını söylese bile ufakta olsa pazarlıklara başlayın. Eğer bir kusur bulduysanız satıcıya belirtin ve fiyat indirimi talep edin. Piyasada olan fiyatlardan bahsedebilirsiniz. Planınızı araç için görüşmeye gitmeden belirleyin.

Related posts
Senetle Araba

Araba Alacaklara Alternatifler! (Senetle Araba, Eminevim Araba, Fuzul Oto)

4 Mins read
Araba sahibi olmak veya mevcut var olan arabanızı değiştirmek istiyor olabilirsiniz. Öncelikli olarak araba satın almanın bir yatırım aracı olmadığını bilmeniz gerek….
Senetle Araba

İzmir Peşinatsız Senetle Araba Satan Yerler

1 Mins read
İzmir’de sıfır peşinatlı senetle araç almak isteyen kişiler, bankadan kredi çekmeden araç sahibi olabilirler. Kredi notu düşük olup kredi çekemeyenler, peşinatsız ve…
ArabaSenetle ArabaTaksitle Araba

Senetle Araba Almanın Kolaylıkları

2 Mins read
Taksitle araba almak otomotiv piyasasını canlandırarak araçların satılması için çok tercih edilen bir yöntemdir. Özellikle büyükşehirlerde yaşayan insanların ulaşım ve alışverişleri için…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.