Araba

İlk Defa Araba Sahibi Olacaklar İçin Püf Noktaları

4 Mins read

İlk defa alınacak olan araba aynı zamanda yaşanacak ilk heyecanı ifade ediyor. Kaç yılında doğduğunuz, arabanın markasının ne olduğu çok da önem arz etmiyor. Önemli olan nokta bu tutkuyu yaşayabilmek ve hayalini kurduğunuz arabanın sahibi olabilmek. İlk defa araba alacaksanız dikkat etmeniz gereken birkaç husus bulunuyor. Önem sırasına koymak gerekirse yakıt tüketimi ve yasal süreç listenin başında yer alıyor.

İlk Defa Araba Sahibi Olacaklar İçin Püf Noktaları

BENZİNLİ Mİ DİZEL Mİ?

Dizel ve benzinli arabalar uzun zamanlardan bu yana kullanıldığından daha çok tercih edilen özellikler oluyor. Seçim yaparken arabayı ne kadar kullanacağınızı belirlemeniz önemli. Çünkü yaşadığınız yerde trafik yok ve arabayı haftada sadece birkaç kez kullanmayı düşünüyorsanız benzinli arabalar sizin için doğru bir tercih olacaktır. Ama İstanbul gibi kalabalığın ve trafiğin günün neredeyse her anında yoğun olduğu bir şehirde yaşıyorsanız, arabanızı da sıklıkla kullanacaksanız dizel arabalar sizin için doğru bir tercih olacaktır.

Çok kullanılmıyor olsa da teknolojinin gelişmesiyle birlikte hibrit ve elektrikli arabalar da günümüzde kullanılmaya başlandı. Hibrit arabalar; benzinin yanı sıra fosil yakıtlar ile çalışabilen, içten yanma özelliğine sahip araçlara deniyor. Elektrikli arabalar ise; yalnızca elektrik enerjisi ile kullanılabiliyor. Hibrit otomobillerin tercih edilmelerinde ise distribütörler veya doğrudan markalar tarafından getirilmiş olmalarını önemli etken olarak söyleyebiliriz. Ayrıca yetkili servislerden teknik hizmetleri de bulunuyor.

MANUEL Mİ OTOMATİK VİTES Mİ?

21. yüzyılla birlikte üretimlerine başlanan otomatik vitesli arabalar ile manuel vitesli arabalar arasında ki yakıt tüketimi farkları önemli seviyelerdeydi. Fakat teknolojinin hızla gelişmesi bu konuda çok büyük ekonomik farkların oluşmasını önledi. Bazı araçların otomatik vites olmasına rağmen daha az yaktığını bile söyleyebiliriz. Peki ilk defa araba alacaklar düz mü yoksa otomatik vites araba mı almalı? Tecrübe ve deneyimin az olduğunu düşünürsek özellikle trafiğin yoğun olduğu zamanlarda fazladan pedal kullanmak ve sürekli vites değiştirmek yorucu ve zahmetli bir hal alabiliyor. Konfor ve kolaylık açısından ilk kez araba sahibi olacakların tercihlerini otomatik vitesten yana kullanmalarının doğru bir tercih olacağını söyleyebiliriz.

KASA TİPİ

Araba ilanlarında sıkça görürüz, “4 kapılı”, “5 kapılı” gibi seçenekler yer alır. Bagaj bölümü ile kabinin ayrı olarak kullanıldığı araçlara “Sedan arabalar” denmekte. Diğer bir tip olan “Hatchback” kabin kısmından bagaja erişimin olduğu modellere verilen isim. Bundan dolayı bu modeller “5 kapılı” olarak ifade ediliyor. Ayrıca Hatchback araçlar diğer kasa tiplerine nazaran daha ufak boyutlara sahip olduğu için park sırasında zorluk çıkarmıyor ve daha çok tercih ediliyor.

KAMPANYALARA ALDANMAYIN!

Otomobil firmaları çoğu zaman bir kampanya gerçekleştirdiğinde “Başlayan Fiyatlarla” ve benzeri söylemler ile ya da taksitli araba seçenekleriyle alıcıları etkilemeye çalışıyor. Nitekim de çoğu zaman ucuz fiyat algısı yaratıldığından insanlar etkileniyor ve doğrudan firmaların yolunu tutuyor. Ancak gittiğinizde heyecanınıza yenik düşmezseniz görüyorsunuz ki işin asıl rengi bu şekilde değil. Siz otomatik ve dizel bir arabaya bu fiyatla sahip olabileceğinizi düşünürken, karşılaştığınız tablo çok farklı oluyor. Kampanyalardan kullanılan fiyatlar çoğu zaman bahse konu model ya da aracın en düşük donanıma sahip, benzinli ve manuel vites paketleri için geçerli oluyor. İstediğiniz özelliklerde araçların fiyatları ise ciddi derecede yüksek oluyor.

İKİNCİ EL Mİ YOKSA 0 KİLOMETRE ARABA MI?

İlk defa araba sahibi olacaklara genellikle hurda diye tabir edebileceğimiz yaşlı ya da ikinci el arabalar öneriliyor. Fakat bunun çok doğru bir öneri olduğunu söylememiz pek mümkün değil. İlk kez de araba alacak olsanız ya da alacağınız son araba da olsa yaşının 10’dan fazla olmamasına dikkat etmelisiniz. Maddi durumunuz iyi ve arabayı da uzun süre kullanacağınızı düşünüyorsanız 0 kilometre bir araba almak doğru tercih olabilir. Arabanın ilk sahipleri genellikle diğer satıcılara göre araçlarını daha kolay ve çabuk satmakta.

YASAL SÜREÇLER

Belki de bir araba alırken en çok dikkat edilmesi gereken nokta yasal süreç ile ilgili olanlar. Noter tarafından gerçekleştirilen işlemler sırasında arabayı 0 kilometre ya da resmi distribütörlerden almanız size kolaylık sağlayacaktır. Vereceğiniz vekalet ile tüm işlemler siz olmadan halledilir size ise sadece gidip arabayı almak kalır. Aracı galeriden ya da ikinci el olarak sahibinden alacaksanız yasal süreci sizin takip etmeniz gerekecek. Zarara uğramamanız için noter tarafında ilgili işlemleri gerçekleştirirken ödemeyi banka yoluyla ve mümkünse blokeli bir şekilde gerçekleştirmeye dikkat edin. Devir işlemlerinin ardından yapılması gereken bir diğer işlem ise trafik sigortası. Trafik sigortaları her araca zorunludur ve yapılmaması durumunda cezaya tabidir. Kasko ise; yapılması zorunlu olmasa da aracınızda karşılaşabileceğiniz sorunlarda sizi büyük dertten kurtarabilir.

Related posts
Araba

Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır

2 Mins read
Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır Sıfır araç veya ikinci el araç satın alan herkes, mal sahibi olmasının getirisinin yanı sıra gider kalemleri arasında…
Araba

Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?  

2 Mins read
Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?   İster kadın olsun, ister erkek olsun; bir otomobil yani başka bir deyişle araba…
Araba

Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

2 Mins read
Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Araç temizliği yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Otomobil yıkamak ve otomobil yapmak sanıldığından çok özen gerektirir. Araç…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.