Araba

Otomatik Vites Araba (Tavsiyeler)

3 Mins read

Otomatik vites araba almak günümüzde yoğun trafikten sıkılan ve sürekli dur kalk yapmak zorunda olan birçok sürücü tarafından tercih ediliyor. Rahat kullanımı ve beklenmedik anlara hazırlıklı olan yapıları ile otomatik vites arabalar günümüzde hızlı bir şekilde gelişmeye devam ederek yollarda manuel olan araçlar ile rekabette bir adım ilerlemeye devam ediyor. Otomatik araçların sayılabilecek çok sayıda avantajı vardır. Bunları detaylı bir şekilde aktarmadan önce bu vites türünün hayatımıza ne zaman girdiği hakkında kısa bir tarih bilgisi verelim. Daha sonra bu tür şanzımana sahip araçlar hakkında bilmeniz gerekenlere değinelim.
Otomatik Vites Araba
Otomatik vites araba almadan önce tarihini bilmek bu konuda size genel kültür kazandıracaktır. İlk olarak Hollanda merkezli DAF firması tarafından 1958 yılında üretilmiştir. Belirli bir süre kullanımı devam ettikten sonra tüm hakları ile birlikte VOLVO firması tarafından satın alınmıştır. İlk kullanımından kısa bir süre sonra tüm otomobil üreticileri tarafından üretilen araçlara eklenmeye başlanmış ve müşterilerine farklı bir şanzıman seçeneği olarak sunulmuştur. Otomatik şanzıman genelde iki tip olarak üretilmektedir. Tam otomatik ve yarı otomatik olarak isimlendirilen bu şanzımanlarda küçük farklılıklar vardır.

Tam ve Yarı Otomatik Vites Arasında ki Farklar

Otomatik vites araba alacaklara bu konuya dikkat etmeleri gerektiğini unutmamaları söyleyelim. Çünkü bu iki sistem arasında küçük farklar olsa da bu farklar büyük önem taşımaktadır. Otomobil firmaları sıklıkla yarı otomatik vites araçların üretimini tercih etmektedir. Bunun nedeni üretiminin daha uygun bir maliyet ile yapılmasıdır. Bu iki sistem temelde aynı olsa da yarı otomatik araçlarda manuel geçiş bölümü de bulunmaktadır. Tam otomatik araçlarda geçiş daha fazla robot tarafından yapıldığı için daha yüksek maliyete sahiptir.

Unutulmaması gereken detaylardan birisi de yarı otomatik vites seçeneğinde geçişler daha net hissedilirken tam otomatiklerde vites geçişleri neredeyse hiç hissedilmez. Bu tür şanzımana sahip olan araçlarda en çok dikkat edilen özelliğin bu olduğunu hepimiz biliyoruz. Otomatik vitesi tercih edenlerin önceliği genellikle bu tür şanzımanların yokuşlarda geri kaçırmamasının neredeyse garanti olmasıdır. Bu tür bir araç alacaksanız yönelmeniz gereken markaların Alman, Amerika ve Japon olmasına dikkat etmelisiniz. Toyota, BMW ve Ford buna örnek olarak gösterilebilir.

Otomatik vites araba alacakların bilmesi gerekenlerden birisi de vites topuzunun altında yer alan harflerin ne anlam ifade ettiğidir. Temelde bazı harfler hem yarı hem de tam otomatik araçlarda yer almaktadır. Ancak genelde 4 adet harf yer almaktadır. Bunlar N, D, P ve R harfleridir. Markalar yarı otomatik araçlarda S veya A gibi farklı harfler kullanabiliyor. Şimdi bu harflerin ne anlam ifade ettiklerine bakalım.

Genelde araç çalışır hala gelmeden vites topuzu “P” harfinin hizasında yer almaktadır. Aracın park halinde olduğunu ifade etmek için bu harf tercih edilmiştir. İleri gitmek için vitesi “D” seçeneğine almanız gerekiyor. Bu İngilizce Drive sözcüğünün baş harfidir. Yani sürüş anlamına gelmektedir. Aracınız da bir sorun olduğunda vites sistemini boşa almak için “N” hizasına vites topuzunu getirmelisiniz. “Neutral” kelimesinin Türkçesi boşa almak için kullanılmaktadır. Son olarak da “R” harfine bakalım. Bu harfin anlamını tahmin etmek zor değildir. “Reserve” kelimesinin kısaltması olarak yazılır. Türkçesi geri gitmek anlamındadır. Bu 4 harf tüm otomatik sistem araçlarda yer almaktadır. Bazı firmalar ufak değişikler yapabilmektedir.

Otomatik vites araba alacaklara tavsiyemiz çok kullanılanları almamaları yönünde olacaktır. Ne kadar kaliteli olursa olsun sorun çıkması daha olağan bir durum olacaktır. Araç kilometresi ne olursa olsun mutlaka oto ekspertizlerinden şanzıman sistemine dikkatli bakmalarını rica etmenizde fayda var. Eğer sorun olmadığı söyleniyorsa rahatlıkla alabilirsiniz. Son olarak da bu tür araçların çok sayıda kullanım avantajı olduğunu belirtelim. Yüksek nüfusa sahip olan şehirlerde yoğun trafikte geçirilecek olan uzun saatlerden bunalmak ve ayaklarınızın yorulmasını istemiyorsanız tercih edebilirsiniz. Uzun yollarda gene rahat bir sürüş ve ani vites geçişlerinde sağladığı yardımdan dolayı tercih edilmektedir. Bu tür sisteme sahip araçların çok az dezavantajı vardır. Dezavantaj olarak sayabileceğimiz durum arıza ve bakım maliyetlerinin düz vites araçlara nazaran daha yüksek olmasıdır.

Related posts
Araba

Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır

2 Mins read
Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır Sıfır araç veya ikinci el araç satın alan herkes, mal sahibi olmasının getirisinin yanı sıra gider kalemleri arasında…
Araba

Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?  

2 Mins read
Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?   İster kadın olsun, ister erkek olsun; bir otomobil yani başka bir deyişle araba…
Araba

Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

2 Mins read
Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Araç temizliği yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Otomobil yıkamak ve otomobil yapmak sanıldığından çok özen gerektirir. Araç…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.