Araba

Otomobil Almak İçin En Uygun Zaman

3 Mins read

Satılık araçlar, sıfır ve ikinci el şeklinde iki gruba ayrılır. İsterseniz sıfır, isterseniz ikinci el araç almak istiyor olun elbette ki en iyi alışverişi yapmak istersiniz. Tabii ki bunun için de en uygun zamanın hangisi olduğunu bilmek gerekir. Hangi zamanlarda araba almalı, ikinci el araç hangi ayda alınır gibi soruların cevapları dönemsel ve mevsimsel koşullara göre farklılık gösterir. Çünkü bu araçları satın almak için en iyi zaman, bazı parametrelere göre belirlenir. Piyasa değerlerini belirleyen bu parametreler de sahibi tarafından satılan arabalar ile galeri, otomotiv pazarı veya online platformlar üstünden satılan arabalar için etki yaratabiliyor.

Otomobil Almak İçin En Uygun Zaman

Hangi ayda araba almak daha iyi?” sorusu soranlar için araba piyasasının aylara göre hareketlerinden bahsedelim.

  • Hem alış hem de satışta en canlı olan aylar mart, nisan, mayıs aylarıdır.
  • Ocak ve şubat aylarında araç kampanyaları devam ettiğinden hareketli değildir piyasa.
  • Yaz bitişine gelen eylül ayında, araba piyasasında yoğunluk yaşanır ve ekim aylarında bu canlılığın etkileri gözle net bir şekilde görülür.
  • Yıl sonu araç kampanyaları ise kasım-aralık aylarında olur. Fakat yeni araç modellerinin yakın zamanda çıkacak olması ile bu aylar bekleyiş dönemi olarak da adlandırılabilir.

İkinci El Araba Almak İçin En Uygun Zaman

Sıfır araba piyasasında ki kur bazlı değişikliklerden yeni ÖTV zammı benzeri uygulamalara, ikinci el araba piyasasında ki fiyatları belirleyen nedenler çok çeşitli. Örnek olarak 2017 ÖTV zammından ikinci el araçlar etki görmeyeceği için piyasada bir canlılık olacağı aşikâr.

Ek olarak piyasa koşulları günlük ve dönemsel olarak hareketlerden etkileniyor olsa da sizin ne vakit bir araca ihtiyacınızın olduğu da önemlidir.  Uygun fiyatlarla ikinci el araç almak istiyorsanız acele davranışlarda bulunmayın ve ikinci el araç piyasasını dikkatli bir şekilde inceleyin. Fakat acil bir şekilde araca ihtiyacınız varsa piyasa koşullarını incelemede bulunmanız fayda sağlamayabilir. “Acelem yok, en doğru zamanı beklerim.” derseniz ikinci el araç almak için en uygun zamanlara dair yazımızı arabasenetle.net/otomobil-almak-icin-en-uygun-zaman inceleyebilirsiniz.

  • Bayram öncesi zamanlarda genel olarak insanlar en azından bir haftalık bir seyahat planlarlar. Bu sebepten dolayı da araca ihtiyaçları oldukları özel zamanlardır. Bayram öncesinde aile ile memlekete ya da tatile gitmeyi planlayan bir baba, uzunca bir süredir ertelediği aracı almaya karar verir. Bayram ziyaretlerini yeni aracıyla gitmek isteyenlerin, bayram tatiline kendi araçlarıyla gitmek isteyenlerin ve memleketten dönerken yanında bulunduracağı erzakları otobüs veya havayolu ile taşımanın zorluğunu da hesaba katanların ikinci el araba piyasasına saldırdığı dönemlerdir bayram öncesi. Yani ikinci el araç piyasasında fiyatlar talebin artmasıyla yükselir. Bu yüzden de bayram sonrası dönemlerde araba almak için daha müsait zamanlar olduğu belirtebiliriz.
  • İkinci el araba piyasası dönem dönem yürürlüğe giren vergi indirimlerinden de oldukça etkilenir. Bu indirimler sonrası piyasa değerlerine yansımaya başlar. Uygun fiyatlı ikinci el araç almak için bu indirimleri takip edebilirsiniz.
  • Kesin bir sonuç vermeme ihtimali bulunmakla birlikte, yıllar genelinde yapılan istatistikler gösteriyor ki memleketimizde ocak-nisan arası dönem ikinci el araç piyasası biraz daha durgunlaşıyor. Bu ay arasında ikinci el araç almak daha avantajlı görünmektedir.
  • Otomotiv sektörünün uzun yıllar ki deneyimlerine göre, hava şartlarının son derece kötü olduğu dönemlerde ikinci el araba piyasasında bir durgunluk olur. Bu dönemlerde ikinci el araba satışı azaldığından dolayı ve acil satış yapmak isteyen kişilerden uygun fiyatlı araç almak daha da mümkün olmaktadır.

Related posts
Araba

Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır

2 Mins read
Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır Sıfır araç veya ikinci el araç satın alan herkes, mal sahibi olmasının getirisinin yanı sıra gider kalemleri arasında…
Araba

Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?  

2 Mins read
Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?   İster kadın olsun, ister erkek olsun; bir otomobil yani başka bir deyişle araba…
Araba

Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

2 Mins read
Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Araç temizliği yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Otomobil yıkamak ve otomobil yapmak sanıldığından çok özen gerektirir. Araç…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.