Taksitle Araba

Otovadeli.Com – Taksitle 2. El Araba

2 Mins read

Otovadeli.com; kurulduğu 2016 yılından bu yana otomotiv sektöründe ki büyümesine her geçen gün artırmakta olan, Aytel Şirketler Grubu’na bağlı kuruluştur. Kurumsal filo kiralamanın yanı sıra günlük araba kiralama, 0 kilometre ve taksitle ikinci el araba satışı gerçekleştirmektedir. Otovadeli.Com’dan araba nasıl alınır, süreç nasıl işler bilmeniz gerekenler:

Otovadeli.Com - Taksitle 2. El Araba

Otovadeli Alım – Satım İşlemleri

 Noter Öncesi Hazırlıklar;

1- Motorlu Taşıt Vergisi ve Trafik Cezası Kontrolü

Noterden araç alıp satarken aracın trafik cezasının yada vergi borcunun bulunması durumunda araç alınıp satılamaz. Aracın satılabilmesi için öncelikle bu borçların ödenmesi gerekmektedir. Noterler satış işlemi esnasında aracın borç durumu sorgulayabilirler fakat ayrıntılı bilgi karşıya verilmez. Bu yüzden bu sorgulamaları Gelir İdaresi Başkanlığının sitesinden veya Vergi Dairesinden öğrenebilirsiniz.

2- Araç Muayene Sorgulama

Aracın muayenesinin olup olmaması satışa engel olmasa da bu aracın trafiğe çıkması yasaktır. Bu tarz bir durumda cezai işleme tabi tutulmakla birlikte 1 hafta süre verilmektedir. Bu yüzden araç satılmadan önce kesinlikle TüvTurk sistemi üzerinden sorgulatılmalıdır.

3- Trafik Sigortası Kontrolü

Aynı muayene gibi aracın sigortasının olup olmaması da satışa engel durum teşkil etmemektedir. Diğer yandan, kişi sigorta olmadan aracı trafiğe çıkarması durumunda tüm sorumluluğu üstlenmektedir ve herhangi bir kaza anında sigortasız araç sahibi tüm masrafları üstlenmektedir. Herhangi bir sigorta hizmeti veren kişiye giderek sigorta kontrolü yapabileceğiniz gibi “Zorunlu Trafik Sorgulama” şeklinde arama motorunda bir arama yaparak da sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

4- Adres Kayıt Sorgulama

2010 yılından itibaren araç satış sözleşmesinde kullanılan adres Nüfus Genel Müdürlüğünde ki adres ile aynı olması gerekmektedir. TC Kimlik ile Adres Doğrulama linkini kullanarak adres sorgulaması yapabilirsiniz.

5- Noter Satışı İçin Gerekli Belgeler

  • Tescil Belgesi(Ruhsat)
  • Trafik Belgesi
  • TC Kimlik No
  • Nüfus Cüzdanı ve Ehliyet
  • Vekalet ile işlem yapılması durumunda Noter Tasdikli Vekalet

Noterde ki İşlemler

Yukarıda ki işlemleri yaptıktan sonra ve gerekli belgeleri getirdikten sonra bunlar noter tarafından incelenir. Hata olması halinde noter bu belgeleri size geri vererek eksik belgeleri getirmenizi talep etmektedir. Eksik belge işlem kesinlikle yapılmamaktadır.

Satış Sözleşmesinin Hazırlanması

Bu sözleşme tamamen noter tarafından hazırlanmaktadır. Sözleşme 3 nüshadan oluşmaktadır ve aracın bedeli, kasko bedeli, alıcı ve satıcının adresleri, aracın modeli gibi bilgiler bu sözleşmede yer almaktadır.

Alıcı ile satıcı herhangi bir aksilik olmaması durumunda sözleşmeyi okuyarak imzalar atılır ve tasdik işlemlerine geçilir.

Noterde Araç Satış Sonrası Yapılacaklar

Zorunlu Trafik Sigortası

Alıcı en geç 10 gün içerisinde Trafik sigortasını yaptırmak zorundadır.

Related posts
Taksitle Araba

Taksitle Araba Nasıl Alınır?

1 Mins read
Taksitle araba nasıl alınır? Taksitle araba almanın püf noktaları nelerdir? Sizlerde eğer bütçenize uygun araba almak istiyorsanız bu makaleyi takip etmenizde fayda…
ArabaSenetle ArabaTaksitle Araba

Senetle Araba Almanın Kolaylıkları

2 Mins read
Taksitle araba almak otomotiv piyasasını canlandırarak araçların satılması için çok tercih edilen bir yöntemdir. Özellikle büyükşehirlerde yaşayan insanların ulaşım ve alışverişleri için…
ArabaPeşinatsız ArabaTaksitle Araba

Bankalardan Satılık Araçlar

3 Mins read
Bankalardan satılık araçlar ihale yöntemi ile satışa çıkarılmaktadır. Türkiye’de bir çok sayıda menkul ya da gayrimenkul mal borçlunun borcunu ödeyememesi durumunda haciz…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.