Senetle Araba

Peşinatsız Senetle Araba Almak İstiyorum

2 Mins read

Herhangi bir peşin ödeme yapmadan bir eşya ya da araba almak çok da doğru bir işlem olarak görülmemektedir. Bu satıcı açısından da büyük bir risk taşımakta alıcının da borcunun katlanmasına neden olmaktadır. O nedenle çok tercih edilen yöntemlerden bir tanesi değildir. Bu konuda tavsiye edilen birçok detay olsa da ekonomik olarak durumu yetersiz olan birçok alıcı bu yöntemi tercih ediyor. Son yıllarda giderek daha fazla talep gören senetle araba almak istiyorum durumu içerisinde bu hizmette sunuluyor. Tabi yukarıda belirttiğimiz gibi oranlar çok büyük rakamlara çıkabildiği için dikkatli olmak gerekiyor.
Peşinatsız Senetle Araba Almak İstiyorum
Hiçbir peşinat ödemeden araç almak istiyorsanız öncelikle bilmeniz gereken borcunuzun tamamının üzerine önemli oranda bir vade farkı koyulacağıdır. Size tavsiyemiz bunu yaparken kendinizin güvendiği bir satıcı ile anlaşmanız olacaktır. Çünkü genelde bu şekilde araç satışı yapan firmalar normal taşıt kredisi faiz oranının üzerine %2 daha ekleme yapıyor. Tabi önden belirli bir kısım peşin olarak ödenirse tabi bu oran çok büyük bir yük olarak karşınıza çıkmıyor. Ayrıca satıcı ile daha rahat pazarlık etme şansınız var. Diyelim ki 50 bin TL değerinde olan aracın %40’ını peşin ödeyecek geri kalan kısmı ise senetle olacak şekilde almak istiyorsanız pazarlık etme ihtimaliniz çok yüksek oluyor.

Ancak hiç peşin ödeme yapmazsanız ve 36 ay vadeli bir şekilde araç satın almak istiyorsanız bu limitinizi biraz daha yükseltmeniz anlamına geliyor. O nedenle dikkatli hareket etmeniz gerekiyor. Çünkü karşı taraf ile pazarlık edebileceğiniz hiçbir detay elinizde olmayacaktır. Çünkü hiç para vermeyeceğiniz birisinden mal alırken elinizde herhangi bir koz olmayacağı için o ne derse kabul etmek zorundasınız. O nedenle size tavsiyemiz bu şekilde araç almak istiyorsanız tanıdığınız bir galericiye uğramanız olacaktır. Sektörde yeni açılan büyük firmalarda bu şekilde araç satışı yapsalar da mutlaka karşı taraftan bir ön peşinat talep ediliyor. Tabi bu araç fiyatına göre farklı oranlarda olabiliyor. Ancak genelde %10’un altında bir ödeme kabul edilmiyor. Eğer bunu ödeme şansınız varsa geriye kalan borç daha uygun olarak karşınıza gelecektir.

Borcunuzun tamamı için senet yaparak araç alacaksanız galericiler sizden bazı belgelere imza atmanızı isteyecektir. Öncelikle tüm borcun yazdığı bir senet sizden alınacaktır. Ayrıca aracın borcu tamamen bitene kadar farklı birisine satılmasını engellemek için araç satışına rehin koyacaklarına emin olmalısınız. Bu sayede aracı ihtiyacını karşılamak yerine satarak parayı kullanmak isteyen dolandırıcılara satmanın da önüne geçmeyi amaçlıyor. Son işlem olarak her ay için senet yapılacaktır. Borç ödendikçe senet alıcıya verilecek ve o senedin borcundan kurtulmanız sağlanacaktır.

Size bu konuda tavsiyemiz ana bir senet yaptırmamanız olacaktır. Çünkü bu yöntem nedeniyle eğer borcunuzu ödeyemezseniz satıcı sizi borcunu tahsil etmek için avukata verecektir. Bu durumda ana senet ödediğiniz diğer borçları yok sayacak ve tüm borcun sizden tahsil edilmesini isteyecektir. O nedenle bir senet yerine her ay için ayrıca senet yapmak daha mantıklı olacaktır. Borcunuz tamamlandığında senetlerde bitmiş olacaktır. Borcunuzu ödeyemezseniz sadece o ay ki senet için borçlanmış olacaksınız. Ancak galericilerin genelinin buna razı gelmeyeceklerini sanmıyoruz. Çünkü onlarda kendi alacaklarını garanti altına almak isteyeceklerinden buna çok fazla dikkat etmektedir.

Related posts
Senetle Araba

Araba Alacaklara Alternatifler! (Senetle Araba, Eminevim Araba, Fuzul Oto)

4 Mins read
Araba sahibi olmak veya mevcut var olan arabanızı değiştirmek istiyor olabilirsiniz. Öncelikli olarak araba satın almanın bir yatırım aracı olmadığını bilmeniz gerek….
Senetle Araba

İzmir Peşinatsız Senetle Araba Satan Yerler

1 Mins read
İzmir’de sıfır peşinatlı senetle araç almak isteyen kişiler, bankadan kredi çekmeden araç sahibi olabilirler. Kredi notu düşük olup kredi çekemeyenler, peşinatsız ve…
ArabaSenetle ArabaTaksitle Araba

Senetle Araba Almanın Kolaylıkları

2 Mins read
Taksitle araba almak otomotiv piyasasını canlandırarak araçların satılması için çok tercih edilen bir yöntemdir. Özellikle büyükşehirlerde yaşayan insanların ulaşım ve alışverişleri için…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.