Haber

Protesto Edilen Senet Ödenmezse Ne Olur

1 Mins read

Günümüzde, insanların en temel ihtiyaçlarının başında nakit para geliyor. İnsanlar yüksek meblağlı nakit ihtiyaçlarını daha çok bankalar üzerinden karşılamaktalar. Bankaların sunduğu krediler sayesinde, vatandaş nakit ihtiyacını büyük ölçüde karşılamaktadır. Ancak bankaların belirlediği faiz oranları, geri ödemeler başladığında vatandaşı zorlamaktadır da.

Bankaların bir başka yüksek meblağlı nakit ihtiyacı karşılama yolu da parayı vatandaşa senet karşılığında sağlamaktan geçiyor.

Bilindiği gibi senetler ispat, teminat ya da ödeme aracı olarak kullanılan yazılı belgelerdir. Bu belgeler, borcun geri ödemesini tıpkı bankalar gibi vadelere bölmekte ve tarihlendirilmektedir. Yine bankalar gibi, senetlerin ödemelerinin geciktirilmesi ya da doğrudan ödenmemesi durumunda kurumun, kendi belirlediği şartlar doğrultusunda işleme koyduğu bir süreç başlar.

Bankalar, verdikleri borçların geri ödenmesini titizlikle gözlemler. Bankalar senedin son ödeme tarihini geçmesini takip eden 2. iş gününün mesai saati sonuna kadar, kişiye süre tanımaktadır. Belirlenen bu süre tamamlandıktan sonra hala ödeme yapılmamışsa, banka senedi protesto eder.

Protesto Edilen Senet Ödenmediği Takdirde…

Protesto edilen senet ödenmediği takdirde, alacaklı tarafın beyanı üzerine noter ya da yetkili noter memuru, alacaklının protestosu üzerine bir belge hazırlayarak bu belgeyi, borcun muhatabının adresinde senede iliştirir. Eğer senet protesto edildiği halde ödenmezse takibe alınır. Senet geç de olsa ödenecektir, fakat bu durum kişinin banka nezdinde değer kaybedeceği bir gerçektir. Senedi protesto edilen kişi, ticari anlamda da değer kaybedecektir.

Bankanın senede eklettirdiği protestoyu kaldırmak için senedinizi ve noter masraflarını ödemeniz gerekmektedir. Banka, protestoya rağmen ödeme yapılmadığında senedinizi icra kurumu aracılığıyla tahsil edecektir.

İstikrar sağlamada ve ticari anlamda değer kaybetmek istemiyorsanız, tüm ödemelerinizi zamanında gerçekleştirmenizde fayda var.

Related posts
Haber

Otomotivde Üretim Yüzde 11 Azaldı

1 Mins read
Otomotiv Sanayii Derneği’nin verilerine göre 2020 yılında toplam araç üretimi 2019 yılına göre yüzde 11 azaldı ve 1.29 milyona düştü. 2021 yılının…
Haber

Samsung Galaxy S21 Serisi Araba Anahtarı Olarak Kullanılabilecek

1 Mins read
Samsung Unpacked etkinliği, çok yakında bize gelen bir dizi parlak yeni teknolojiyi içeriyordu ve Koreli şirket sürücüler için mütevazı araba anahtarını kullanmayı…
Haber

Kış Aylarında Radyatörlere Dikkat Edin

1 Mins read
Kış aylarında motor soğutma sistemlerine ve sıvısına daha dikkat etmeniz gerekir. Araçlara güç veren içten yanmalı motorların soğutma sistemlerinde olan sorunlar, ihmaller…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.