ArabaFaizsiz Araba

Sahibinden Araba Alacaklar Dikkat!

4 Mins read

İkinci el araba piyasası oldukça büyük bir ağa sahip. Sürücüler sahibinden ikinci el araba alırken doğru bir seçim yapmazsa büyük bir pişmanlık yaşıyorlar. Bu pişmanlıkların yaşanmaması adına ikinci el araba alırken bu hatalara düşmeyin dediğimiz maddeleri listeledik. Listedeki hataları yaparsanız pişmanlığınız katlanacak fakat bu hatalara düşmezseniz sağlıklı bir ikinci el araba almış olmanın mutluluğunu yaşayacaksınız.

Araba İhtiyacınızı Belirleyin

İnternet üzerindeki ikinci el araç alım satım platformlarına girdiğinizde sayfalar boyu araba aramamak için öncelikle hangi arabayı alacağınıza karar verin. İhtiyacınıza uygun olan arabaları düşünün ve ilan ararken sınıflandırma yaparak şansınızı deneyin. Yakıt tercihinizi de belirleyin. Konforlu ve seri bir araç istiyor ve yakıta önem vermiyorsanız buna uygun modelleri inceleyin. Böyle bir araç hedefliyorsanız 1.2 motor araç satın almayın. Geniş bir aileniz var ve bagaj ihtiyacınız oluyorsa iki kapılı coupe kasa araba almanız anlamsız olacaktır.

Sahibinden Araba

İlanı İnceleyip Sonra Satıcıyı Arayın

Araba alım satım sitelerinde ilan açılabilmesi için araca dair marka, model, değişen, hasar kaydı, boyalı parçalar, kilometre bilgileri yer almalıdır. Bu bilgiler zaten ilanda karşınıza çıkacak olan bilgilerdir. Şablon yeteri kadar incelenmeden satıcı rahatsız edilmemelidir. Önce şablon hafızaya kaydedilmeli eğer sizin için uygun şartlar içeriyorsa satıcı aranmalıdır. Aksi takdirde her iki tarafın da işlemleri yavaşlar ve boşa vakit kaybederler.

Bütçenizi Aşan İlanlara Takılı Kalmayın

Eğer vaktiniz değerliyse ve gerçekçi bir kişiliğiniz var ise bütçenize uygun olan fiyat aralığını belirleyip bu doğrultuda ilanları sınırlandırabilir yani filtre uygulayabilirsiniz. Zaten ikinci el araç seçmenin zor olduğundan yola çıkarsak bütçenizi aşan ilanlara bakmanın kafanızı iyice karıştıracak bir hamle olduğunu söylememiz gerekiyor. Alamayacağınız araçları listenizden çıkararak kendinize ideal araçlar listesi oluşturun ve bu şekilde araba aramaya devam edin. Ne vaktinizi kaybedin ne de kafanızı karıştırın!

Uzak Şehirlerdeki Arabalar Alınır mı?

Türkiye’nin 81 ilinden ve yüzlerce ilçesinden araçlar ile karşılaşacaksınız. İsterseniz bunu ortadan kaldırabilir sadece kendi şehrinizde bulunan ilanları filtreleyebilirsiniz. Kendi şehrinizde aradığınız kriterlere uygun bir otomobil bulamadıysanız yakın şehirlerden devam edebilirsiniz. Fakat Edirne’de ikame ediyorsanız Ardahan’da bir arabayı incelemeniz çok gerçekçi değildir. Çünkü aracı gidip görme şansınız neredeyse yoktur. Ancak Ardahan’da arabadan anlayan bir yakınınız var ve size yardımcı olabilecek ise bu ilanları inceleyin. Aksi taktirde internet üzerinden görüp beğenilen her araç için kilometrelerce yol gitmeyi göze almanız gerekir.

İlan Sahibine Güvenir Misiniz?

İlan sahibi tanıdığınız bir kişi çıkarsa ne olacak? Sadece ilan olarak değil internet dışında bulduğumuz arabaların sahibi komşumuz, arkadaşımız, akrabamız olabilir. Bu tür durumlarda arabayı alıp sanayiye götürmek, eksper raporu çıkartmak gibi işlemler pek yapılmıyor. Ayıp olacak korkusu ile alacağınız arabayı doğru dürüst incelemiyorsunuz. Böyle bir hataya düşmeyin ve alacağınız arabayı yıllarca sanayilerde yatırmayın. Biz doğulu bir toplum olduğumuz için bu tarz davranışları pek hoş karşılamıyor ya da kendimize yakıştıramıyoruz. Ama ne olursa olsun arabayı kendiniz için alıyorsunuz ve arabanın sahibi ne kadar güvenilir olsa bile arabayı test etmek ve değerlendirmek sizin de en doğal hakkınızdır.

En Ucuz İlanlara Bakmak

Hangi arabayı ve modelini alacağınıza karar verdiğinizde fiyat araştırması yapmaya başlayın. Fakat fiyat araştırırken en ucuz ilanlara bakıp kendinizi kandırmayın. Bu tarz araçlarda genelde karşılaşılan durum ağır hasar kaydı çıkması ya da aracın tamamen boyalı çıkması oluyor. Araştırmakta olduğunuz arabaya ait en yüksek fiyatlı olan ilanı da inceleyin. Bu şekilde en ucuz ile en pahalı ilana sahip arabaları kıyaslama şansı bulursunuz. Bu kıyaslama sayesinde fiyat ortalamasını bulduğunuz ilanlarda araba hakkında daha fazla kritere sahip olarak değerlendirme yapabilirsiniz.

Satıcının Mesleğiyle İlgilenmeyin!

İlanlarda çok sık karşılaştığımız başında; doktordan temiz, savcıdan araba, bayan öğretmenden temiz araba gibi slogan vari ilanlar gelir. Bu ilanlardan sizi ilgilendiren tek şey arabanın özellikleri, temiz olması, boyasız olması olabilir. İlan sahibinin öğretmen, doktor, hakim, savcı, memur, işçi olması sizi asla ilgilendirmez. Bu yanılgıya düşmeyin. Savcı arabası olunca arabanın tertemiz olması, güvenilir olması, kazasız olması sonucunun çıkmasını beklemek çok büyük bir hatadır. Arabayla ilgilenin, sahibinin mesleğiyle ilgilenmeyin!

Kapora Vermeyin

İnternet satışlarında birçok dolandırıcının cirit attığı aşikardır. Böyle bir ağda kime güvenip de kapora vereceğinizi tekrar düşünün. Kapora talep edenler için ön yargıyla yaklaşmanız gerekmez fakat direk lafı direk kaporaya getirenlerden şüphe etseniz iyi olur. Aracı beğendiyseniz ve satın almaya karar verdiyseniz akabinde ilan sahibine ulaşıyor iseniz duygularınızı saklayın. Araç hakkında bilgiler almak için aradığınızı düşündürün. “Sakın kimseye vermeyin, ben yarın geliyorum!” gibi bir yaklaşım ile dolandırıcıların ekmeğine yağ sürmeyin. Çünkü böyle bir çıkış yaptığınız anda kapora talep edilecek ve siz de yatırmak zorunda kalacaksınız.

Related posts
Araba

Temel Araç Bakım İpuçları

2 Mins read
Bir araba önemli bir kişisel yatırımdır, ancak ister yeni bir araba ister kullanılmış bir araba olsun, bir araba sahibi olmak çok fazla…
Faizsiz Araba

Faizsiz Araba Nasıl Alınır En Kolay Yöntemler

1 Mins read
Faizsiz kredi ile araba almak için dönemsel olarak firmaları ziyaret etmeniz veya internet sitelerindeki duyuruları takip etmeniz gerekir. Özellikle bankalar bilgilendirme ve…
Araba

Arabanın Lastik Basıncı Ne Kadar Olmalı?

2 Mins read
Lastik bakımı, güvenlik ve maliyet açısından aracınız için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir. Lastiklerinize bakım yapmanın en kolay yolu hem hızlı hem…
CORONAVIRUS NEWSLETTER
[mc4wp_form id="17"]

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir