Araba

Sahibinden İkinci El Araba Almak

3 Mins read

Ekonomik şartlardan dolayı araba alma kararınızı ikinci el arabadan yana kullanacak olabilirsiniz. Ya da aldığınız araca onca para ödedikten sonra değerinin birkaç sene içinde düşecek olması veya herhangi bir parça değişimiyle değer kaybedecek olması sizi ikinci el araçlara yöneltebilir. Ancak kafanızı karıştıran bazı sorular olacaktır. Yazımızda bu soruları ve cevaplarını nasıl bulabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Sahibinden İkinci El Araba Almak

İKİNCİ EL ARABA’NIN DEĞİŞEN PARÇALARI VAR MI?

Sahibinden ikinci el araba almadan önce aracın en önemli parçası olan motorda ya da herhangi bir parçasında sorun olup olmadığını öğrenmelisiniz. Genellikle sahibinden ikinci el arabalar için motor gibi parçalardan kaynaklanan bir sorun olduğu düşünülür. Bu elbette bir ihtimaldir. Ancak tüm ikinci el araçların bir sorunu olduğu için satıldığını düşünmek doğru değildir. Ama satılırken boyasız denilen bir aracın tamamının boyalı olabilmesi de yaşanılmamış bir durum değildir. Bu yüzden aracın değişen parçası ya da bir hasarı var mı öncelikle bunu öğrenmeliyiz. Eğer araç için uzman incelemesi raporu hazırlandıysa, bu rapora bakarak aracın değişen parçası olup olmadığını anlayabilirsiniz. En güvenilir yolu budur.

Çalıntı araçların ikinci el olarak elden çıkarılması da görüldüğünden içinizde böyle bir kuşku da düşebilir. Daha önce böyle bir durum yaşamış olabilirsiniz ya da çevreden duyup kendinize ders çıkarmış da olabilirsiniz. Ancak yukarıda belirttiğimiz her satıcının aracında mekanik bir sorun olmadığı örneği, burada da geçerli. Elbette ki satılan her sahibinden ikinci el araba çalıntı değildir. Bunu da ruhsattaki şase numarasıyla araçtaki şasenin numarasını karşılaştırarak öğrenebilirsiniz.

Araç alma kararınızla birlikte piyasadaki ortalama fiyatlar hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Çünkü alacağınız aracı, değerinden fazla paraya almayı kimse istemez. Ya da size en uygun aracı bulduğunuzu düşünüp, o araç için ederinden fazla ödeme yapabilirsiniz. Bu yüzden satın almadan önce iyi bir araştırma yapmalı, güvenilir yerlerden araçlarla ilgili bilgiler edinmelisiniz. Bu sayede karşılaştırma yaparak hem özellik olarak hem de bütçenize en uygun aracı rahatlıkla bulup karar verebilirsiniz.

Sahibinden ikinci el arabalar satışa çıkarıldığında üzerine kayıtlı ödenmemiş trafik cezaları olabiliyor. Bu durum sizi zorlayacak bir durum değildir. Araç plakasıyla beraber üzerine kayıtlı borç olup olmadığını Emniyet Genel Müdürlüğünün internet sitesinden öğrenebilirsiniz. Böyle bir detayı atladıysanız yine üzülmenize gerek yok. Çünkü devir işlemleri sırasında noter üzerine borç kayıtlı olan araç için işlem yapamayacaktır.

Araçların düzenli kontrollerinin yapılması aracın güvenilirliği sağlamlığı açısından oldukça önemli. Ayrıca muayenelerde aracın kontrolleri tepeden tırnağa yapıldığından, yeni bakıma girmiş bir aracı seçmeniz, o aracın sağlam olduğunun bir kanıtı olacaktır. Ayrıca maliyet olarak da yeni bir bakım masrafına girmemiş olursunuz.

Bakımlı araç, sizi uzun süre götürecek araç demektir. Aracın bakımsız olduğunu motor ve egzozdan gelen rahatsız edici seslerden, motordaki parçalardan, egzozdaki yağ izlerinden anlamanız mümkün. Bakımsız bir aracı almanız sizin için hem tehlikeli hem de masraflı olacaktır.

Aracın daha önce hasar alıp almadığını aracın dış cephesini inceleyerek anlayabilirsiniz. Aracın parçaları arasındaki geçişlere bakarak herhangi bir parça değişikliği var mı, ya da araç boyanmış mı anlayabilirsiniz. Daha önce kaza yapan araçlara bu gibi işlemler uygulanabiliyor.

SAHİBİNDEN İKİNCİ EL ARABA PERT KAYDI VAR MI

Pert denen %70 oranda hasar alan araçlar elden çıkarılmak istendiği için ikinci el olarak satılır. Bu araçları kullanmak riskli ve tehlikelidir. Bu yüzden almak istediğiniz aracın pert kaydı olup olmadığına da bakmalısınız. Bunu 5664’e göndereceğiniz araç plakasıyla öğrenebilirsiniz.

Son olarak aracın kilometresinden bahsedeceğiz. Aracın kilometresi de bize araçla ilgili bilgiler verecektir. Uzun yol yapmış araçlar için yorulmuş, motoru zayıflamış araçlar diyebiliriz. Bu konuda da hileye başvuranlar elbette var. Aracın kilometresini düşürerek aracı size iyi durumda gibi göstermeye çalışabilirler. Bunu anlamanın yolu da araç için çıkartılmış ekspertiz raporuna bakmaktan geçiyor.

Related posts
Araba

Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır

2 Mins read
Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır Sıfır araç veya ikinci el araç satın alan herkes, mal sahibi olmasının getirisinin yanı sıra gider kalemleri arasında…
Araba

Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?  

2 Mins read
Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?   İster kadın olsun, ister erkek olsun; bir otomobil yani başka bir deyişle araba…
Araba

Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

2 Mins read
Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Araç temizliği yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Otomobil yıkamak ve otomobil yapmak sanıldığından çok özen gerektirir. Araç…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.