Araba

Satılık Araba – Araç Alırken En Doğru Tercih

3 Mins read

Otomobil sahibi olmak için ikinci el bir araç almayı düşünüyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken birçok farklı konu var. Bu konuları önemsememeniz ya da dikkate almamanız, satılık araba aldığınızda sizi hem maddi olarak zor duruma düşürebilir hem de aldığınız araçla zorluk yaşamanıza neden olabilir. Bu yazımızda, ikinci el sahibinden satılık araba alırken nelere dikkat etmek gerekir ve neye göre tercih yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz.

Satılık Araba

Satın alma kararınızla beraber muhtemelen ilk işiniz araca bir bütçe ayırmak olacaktır. Ancak araç sahibi olmanın tek maliyeti bu değildir. Satın alma işlemleri sırasında çıkacak ekstra hizmet bedellerine hazırlıklı olmalısınız. Bu masraflar hakkında net bir rakam söylenemez. Çünkü bunlar araç modeli, marka ve aracın kullanılış süresi gibi faktörlere göre değişecektir. Ve kısa bir hatırlatma olarak, araç sahibi olma konusunda tecrübesizseniz, aracın yakıt – bakım gibi düzenli karşılamanız gereken giderleri olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Bütçenizi belirlemek, sizin için en uygun araba seçeneklerinde eleme yapmanıza oldukça yardımcı olacaktır. Nasıl bir araca sahip olmak istediğiniz, aracı ne için kullanacağınız, aracı uzun yollarda mı yoksa kısa mesafelerde mi kullanacaksınız, arabanın ekonomik olması mı, konforlu olması mı yoksa güvenli olması mı sizin için daha önemli, vites türü ne olmalı gibi soruları kendinize sormalısınız. Hatta istediğiniz özellikleri listelerseniz, araç araştırmalarınızda size kolaylık sağlayacak, en uygun aracı bulmanıza yardımcı olacaktır.

İstediğiniz marka – modeli kesinleştirdikten sonra aracın piyasa üzerindeki ortalama fiyatlarını araştırmalısınız. Bu, araca çok para ödeyip zarara uğramanızı engelleyecektir. Ancak aracın fiyatını karşılaştırırken, biçilen değerlerin araç yaşına ya da yapılan km gibi unsurlara göre değiştiğini göz önünde bulundurmalısınız. En ucuz fiyata sahip araç, her zaman sizi en karlı çıkaracak araç olmayabilir.

Artık fiyatıyla da size uyan aracı bulduysanız, satıcı ile irtibata geçebilirsiniz. Satıcı ile konuşmanızda bazı sorular sormanız, araç hakkında daha iyi bilgi almak açısından ve tatmin edici olmasından dolayı işinize yarayacaktır. Araç ne kadar süredir kullanılıyor, araçla kaza yapıldı mı yapıldıysa önemli bir hasarı var mı, aracın genel durumu nasıl, en son ne zaman bakım yaptırıldı gibi sorular size araçla ilgili önemli bilgiler verecektir. Ayrıca kafanıza takılan sorular varsa bunları da satıcıya yönelterek merakınızı giderebilirsiniz.

Satıcıyla uygun bir görüşme ayarlayıp aracı mutlaka kendiniz görmelisiniz. Ancak bu şekilde aracın bir sorunu olup olmadığını anlayabilirsiniz. Aracın tüm kapılarını açarak kontrol edin. Çizik, paslanma gibi kusurlarını inceleyin. Tüm parçaların renginin uyuşup uyuşmadığını bakın. Hatta mümkünse test sürüşü yapmanızı tavsiye ederiz. Bu, aracın çalışırken bir problemi olup olmadığını anlamanın en iyi yoludur. Hatta yanınızda bir bilirkişinin olması sizin fark edemediğiniz sorunları görebilmesi için oldukça önemlidir.

Bazı dolandırıcılar çalıntı araçları uygun fiyata ikinci el olarak satarlar. Bunu anlamanın en iyi yolu şase ve motorun üzerinde bulunan numaraları, ruhsattaki ile karşılaştırmaktır.

Herhangi bir sigorta şirketine giderek aracın şase numarasıyla ve plakasıyla araca ait kaza, borç sorgulaması yaptırabilirsiniz. Bu sayede aracın daha önce kazar yapıp yapmadığını ya da üzerine kayıtlı ödenmemiş borcu olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Related posts
Araba

Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır

2 Mins read
Araçlardan Hangi Vergiler Alınmaktadır Sıfır araç veya ikinci el araç satın alan herkes, mal sahibi olmasının getirisinin yanı sıra gider kalemleri arasında…
Araba

Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?  

2 Mins read
Geniş Aileler İçin En İdeal Araba Modelleri Hangileridir?   İster kadın olsun, ister erkek olsun; bir otomobil yani başka bir deyişle araba…
Araba

Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

2 Mins read
Araç Temizliği Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Araç temizliği yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Otomobil yıkamak ve otomobil yapmak sanıldığından çok özen gerektirir. Araç…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.