Senetle Araba

Senetle Araba Alma

2 Mins read

Araba almak isteyen insanlar günümüzde daha çok bankalara giderek kredi çekmek istiyor. Kredi çekme seçenekleri sunulan taşıt kredi faiz oranları ile insanların hiç kimseye bağımlı kalmadan kendi geliri ile borcunu ödemesine yardımcı oluyor. Tabi bunu yapabilmeniz için bankalar ile geçmişinizde bir sorun olmaması gerekiyor. Kredi notunuzun iyi veya çok iyi olması gerekiyor. Eğer bu seviyede değilseniz bankalar üzerinden kredi çekerek araç almanız mümkün olmayacaktır. Bu duruma gelindiğinde iki farklı seçenek karşınıza çıkıyor. İlk bir tanıdığınızdan para alarak araç satın almak diğer seçenekse senetle satış yapan galeriler ile irtibata geçerek araç satın almak olacaktır.
Senetle Araba Alma
Tabi bu duruma gelindiğinde öncelik bu şekilde hizmet veren satıcıların kullanıcıdan talep ettiklerine bakmak gerekiyor. İlk olarak yapılması gereken bu şekilde araç satış yapan tanıdık bir galericiye gitmek olacaktır. Galericilerden bazıları bu yolu sunarken daha çok tanıdık insanlara araç satmayı istiyorlar. Ayrıca birçok galerici bunun için bankaların verdiği faizin daha üzerinde bir hesaplama yapıyor. Örnek olarak 10 bin TL’ye banka 12 ayda 12 bin TL olarak alırken galerici bu rakamı daha yukarı çekebilir. Buna razı gelebilmekte gerekmektedir. Araç almaya gerçekten ihtiyacınız varsa bunu kabul etmeniz gerekiyor. Ancak gene de bazı detaylar konusunda istikrarlı olmalı ve karşınızda ki insanın güvenini sağlamalısınız.

Senetle araba almaya karar verdiğinizde dikkat etmeniz gereken çok sayıda önemli detay vardır. Size bu seçenek ile araç satmak isteyen galericiler ilk olarak sizden tek bir senet almak isterse bunu kabul etmeyin. Onlara demeniz gereken tek bir senet yerine tüm borcun olduğu senetlerin hazırlanmasını istediğiniz olacaktır. 24 ay ödenecek şekilde anlaşma sağlanmışsa toplam 24 tane senet size sunulmalıdır. Her ödemenizin ardından senedi onların elinden almanız gerekiyor. Bu sayede borcunuzu ödemekte zorlandığınızda galerici sadece kalan senetler için sizi mahkemeye verebilir. Ancak tek bir senet olursa tüm borç için mahkemelik olur ve ödediğiniz diğer miktarlar otomatik olarak devre dışı sayılabilir.

Günümüzde bazı galericiler senetle araç satışında alıcı için kendi yardımı ile bankadan kredi çekiyor. Ancak bunun yanında çekilen kredi miktarının üzerinde %2’lik fark koyarak ödemenin gerçekleştirilmesini istiyor. Bu fark çok olarak görülmemeli. Galericinin almış olduğu riski göz önüne alırsak bu alınması gereken bir fark olarak kabul edilmelidir. Bazı galericiler bu türden satışlarda karşı taraftan belirli bir peşinat talep ediyor. Bu peşinatın karşılanması senetlere yazılacak miktarın daha uygun olmasına yardımcı oluyor. Eğer hiç peşinat ödemeden bir araç satın almak istiyorsanız ödemeniz gereken miktar çok yüksek rakamlara çıkacaktır. O nedenle ne olursa olsun senetle araba alma işlemi yapmak istiyorsanız mutlaka ön ödeme yapmalısınız.

İkinci el araba sektöründe son yıllarda senetle araba satan firma sayısı giderek artıyor. Bunda ülkemizde insanların bankalar ile gerçekten iyi geçinemediğinin bir gösterge olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu duruma gelinmesinde şu ana kadar yapılan sayısız olumsuz uygulamanın etkisi vardır. Kredi notunun devreye alınması ile birlikte herkese verilen notlar yüzünden kredi çekmek artık eskisi gibi kolay değildir. Unutmamanız gereken bir başka nokta ise ikinci el araç alırken mutlaka araçtan anlayan birisini yanınızda götürmek olacaktır. Eğer birini bulamazsanız aracı yetkili servise götürerek sorunun çözülmesini sağlama hakkınız var. Bu sayede senetle de olsa alacağınız ikinci el araçta sorun yaşamadan sahip olabilirsiniz.

Related posts
Senetle Araba

Araba Alacaklara Alternatifler! (Senetle Araba, Eminevim Araba, Fuzul Oto)

4 Mins read
Araba sahibi olmak veya mevcut var olan arabanızı değiştirmek istiyor olabilirsiniz. Öncelikli olarak araba satın almanın bir yatırım aracı olmadığını bilmeniz gerek….
Senetle Araba

İzmir Peşinatsız Senetle Araba Satan Yerler

1 Mins read
İzmir’de sıfır peşinatlı senetle araç almak isteyen kişiler, bankadan kredi çekmeden araç sahibi olabilirler. Kredi notu düşük olup kredi çekemeyenler, peşinatsız ve…
ArabaSenetle ArabaTaksitle Araba

Senetle Araba Almanın Kolaylıkları

2 Mins read
Taksitle araba almak otomotiv piyasasını canlandırarak araçların satılması için çok tercih edilen bir yöntemdir. Özellikle büyükşehirlerde yaşayan insanların ulaşım ve alışverişleri için…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.