Senetle Araba

Senetle Araba Almak

4 Mins read

Birçok kişinin hayalidir araba sahibi olmak. Araba sahibi olmak için çok sayıda alternatif çözüm var ancak son zamanlarda senetle araba almak en çok ilgi görenlerin başında yer alıyor. Başta İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi büyük illerde peşinatsız, senetle araba satan galerilerde daha fazla hareketlilik yaşanıyor.

Araba hayali kimileri için gerçeğe dönüşmekte, kimileri için ise bir hayal olarak kalmakta. Böyle zamanlarda banka kredisi alternatif çözüm yolu olarak görülebiliyor. Ancak kredi çekememe durumu ile karşı karşıya kalmak araba sahibi olmanıza engel değil. Sahibinden ya da galeriden senetle araba alma şansınız var. Faiz ödemek istemeyen ya da herhangi nedenlerden dolayı kredi kullanmak istemeyen kullanıcılar senet ile araba sahibi olabilir. Fakat bu konuda çok dikkatli davranılması gerekiyor.

Senetle Araba Almak

Senetle Araba Satan Galeriler

Alıcı ve satıcı tarafların güvenilir olması önemli. Sizin karşı tarafa yaklaştığınız tutum ile satıcının da benzer düşünceler içerisinde olduğunu unutmayın. Diğer yandan şartları net bir şekilde belirlemeniz gerekli. Tutarın tamamı mı senetle ödenecek, peşinat olacak mı, ödeme tarihleri ne şekilde belirlenecek? Özellikle satıcı tarafın galeri olması durumunda bu hususları net bir şekilde belirlemeli ve anlaşmalısınız. Son dönemlerde özellikle Wowwo ile artan senetli araba satışlarıyla birlikte bu şekilde hizmet vermeye başlayan çok sayıda galerici var. Şöyle ki kredi çekmek istemeyen ya da kredi notu sıkıntısından dolayı kredi çekemeyenlerin yerine galericiler kendileri üzerine kredi çekip araçların bedellerini ödüyor. Size ise senetlerin tarihi geldiğinde ödemeyi yapması kalıyor. Galericilerin bu işten ne karı oluyor derseniz şöyle özetleyelim…

Galericiler kendileri üzerine çektikleri krediyi 15 ay vade ve 0,80 faiz oranı ile çekiyor. Fakat size %2 – %3 oranında geri satmış oluyor. Bu şekilde aradaki vade farkı kadar kar sağlamış oluyor. Ek olarak 40 Bin TL’ye almış olduğu aracı size 45 Bin TL’ye satarak buradan da kazanç sağlıyor. Durumu özetlediğimizde banka kredi verdiği için kazanıyor, galerici çektiği krediye vade farkı uygulayarak kazanıyor üzerine arabanın alım – satım işleminden de kazanıyor. Tek kaybeden sizmişsiniz gibi gözükebilir ancak araba sahibi olmanız için başka bir yolunuz yoksa siz de kazanmış oluyorsunuz.

Tamamı Senetle Araba Satanlar

Bu sebeplerden ötürü çok sayıda galerici peşinatsız ve taksitle araba satmaya çok sıcak bakmıyor diyebiliriz. Hem banka kredisinden hem de aracın satış bedeli üzerinden kar sağladığı için tamamı senetle araba satışları daha cazip bir hal alıyor.

SENETLE ARABA NE ZAMAN ALINMALI?

Satın alacağınız araba için tercihinizi ikinci el ya da sıfır olarak yapabilirsiniz. Alacağınız aracın sıfır ya da ikinci el fark etmeksizin, piyasa üzerinde ki en uygun fiyatlı araç olmasına dikkat edeceksinizdir. Hatta aracın özelliklerinden çok bütçenizi zorlayıp zorlamayacağı sizi daha çok ilgilendirecektir. Ancak aracın değerinin değişmesini sadece sahip olduğu özelliklerin değiştirmediğini bilmenizde fayda var. Çünkü araba değerleri, belirli zamanlara göre değişiklik gösteriyor. Bu zamanları bilir ve takip ederseniz, size en uygun aracı, en uygun fiyatla alabilirsiniz. Sosyoekonomik parametreler, piyasa üzerindeki hareketliliği dönemsel olarak etkiler. Yarattığı etki araba galerilerine, oto pazarlarına ve web siteleri üzerindeki satışlara kadar yayılır.

Piyasada ki artışlar aylara göre hareketlilik kazanırlar. Piyasanın en durağan dönemi için Ocak ve Şubat aylarını söyleyebiliriz. Çünkü Yılın son zamanları olan Kasım ve Aralık ayları, markaların kampanya dönemidir. Araba kampanyaları bu süreçte de devam eder. Bazı alıcılar, yeni çıkacak modelleri beklediğinden bu dönemde araba almayı tercih etmezler. Araç alım satımlarında en çok tercih edilen aylar mart, nisan ve mayıs olduğundan en hareketli dönem, ilkbahar dönemidir. Yıl içinde hareketliliğin yoğun olduğu tek dönem değildir. Yaz ayları tamamlandıktan sonra da hareketlilik devam eder. Ekim ayına kadar da bu hareketlilik durgunlaşmaz.

İkinci el araçların değerlerini etkileyen diğer farklı durumlar da var. Mesela ikinci el araçlar ÖTV zammından etkilenmediğinden, zam uygulandığı dönemlerde ikinci el araba alım satımlarında durgunluk olmayacaktır. Araç değerleri gün içindeki hareketlilikten de etkilendiğinden, aceleniz yoksa sürekli araştırma halinde olmanız, en uygun zamanı yakalamanızı sağlayacaktır. Seyahat planlamalarının yapıldığı, arabaya en çok ihtiyaç olan dönemlerden bayram zamanları, alım satımların yoğun olduğu zamanlardır. Kimisi ailesiyle veya arkadaş grubuyla tatile çıkmak için, kimisi memleket ziyareti yapmak için araba almaya bu zamanda karar verir. Ya da bu zamana kadar ertelenmiş araba alma istekleri, genelde bu dönemlerde açığa çıkar. Bu dönemler araba satın almak için pek uygun zamanlar değildir. Çünkü talep ve ihtiyaç doğrultusunda artan araba alımları, fiyatların da yükselmesinde çok etkili olacaktır. İkinci el araç fiyatların diğer bir etkilendiği zaman vergi indirimlerinin uygulandığı zamanlar. İndirim uygulandıktan sonra aşağı yukarı 2 hafta sonunda araç fiyatlarında oynama görülür. Bu zamanları araba almak için tercih edebilirsiniz. Fiyatlar vergi indirimiyle düşecektir. Ocak ve nisan ayları arasında alım satım hareketliliğinin durağan olduğunu gösteren istatistikler, bu zamanlarında araç almak için uygun olabildiğini bize kanıtlıyor. Diğer takip edebileceğiniz durum hava durumları. Çünkü kötü hava şartlarında araçlarını bir an önce elden çıkarmak isteyen satıcılar, araçlarını genelde düşük fiyata satarlar. Durgunluğun da olduğu bu dönemde araç almak mantıklı olacaktır.

Araba markaları yeni model çıkaracakları zaman eski modellerinde indirim yaparlar. Yeni modeller ise uçuk fiyatlarda satışa sunulur. Bu, eski aracın kötü, donanımsız, yenisine nazaran daha geri olduğunun göstergesi değildir. Sadece yeni çıkan aracın tasarımı, yüksek fiyatta satılmasını gerektirir ve eski araçların fiyatını anında düşürür. Bu yüzden markaların fiyatlarında indirim uyguladığı araçlar için olumsuz şeyler düşünüp almaktan vazgeçmek doğru bir düşünce değildir.

Eğer ki ben banka kredisi ile uğraşmak ya da senetle araba sahibi olmak istemiyorum diyenlerdenseniz, alternatif olarak Emin Otomotiv, Fuzul Oto, Birarabam gibi kurumlardan çekiliş yöntemi ile araba sahibi olabilirsiniz.

Related posts
Senetle Araba

Araba Alacaklara Alternatifler! (Senetle Araba, Eminevim Araba, Fuzul Oto)

4 Mins read
Araba sahibi olmak veya mevcut var olan arabanızı değiştirmek istiyor olabilirsiniz. Öncelikli olarak araba satın almanın bir yatırım aracı olmadığını bilmeniz gerek….
Senetle Araba

İzmir Peşinatsız Senetle Araba Satan Yerler

1 Mins read
İzmir’de sıfır peşinatlı senetle araç almak isteyen kişiler, bankadan kredi çekmeden araç sahibi olabilirler. Kredi notu düşük olup kredi çekemeyenler, peşinatsız ve…
ArabaSenetle ArabaTaksitle Araba

Senetle Araba Almanın Kolaylıkları

2 Mins read
Taksitle araba almak otomotiv piyasasını canlandırarak araçların satılması için çok tercih edilen bir yöntemdir. Özellikle büyükşehirlerde yaşayan insanların ulaşım ve alışverişleri için…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.