Senetle Araba

Senetle Araba Nasıl Alınır?

5 Mins read

Günümüzde araba hem büyük konfor, hem de birçok kişi için sadece hayalden ibaret. Bazısı bu hayalini gerçeğe dönüştürebilir, ancak bazısı için sadece hayalde kalır. Çeşitli yollarla araba sahibi olunabilir. Kredi çekmek bu yollardan sadece bir tanesidir. Ama kredi çekmek herkes için mümkün olamıyor. Senetle araba sahibi olmak, kredi çekemeyenlerin imdadına yetişiyor diyebiliriz.

Kredi çekip faize girmek istemiyorsanız, ya da kredi çekmenizi engelleyen başka bir durum varsa senetle araba sahibi olmanız mümkün. Fakat hayalinizi gerçekleştirme yolundaki adımlarınızı temkinli atmalısınız. Arabayı senet ile satın alırken taraflar güvenilir olmalıdır. Aracınızı hiç peşinat ödemeden satın almanız imkânsız değil. Galeri esnafları bunu ticarete dönüştürmüş durumda. Bahsettiğimiz galeri esnafları bu durumu müşterilere kolaylık olarak gösterip onları birer araç sahibi yapmakta.

Senetle Araba Nasıl Alınır

Bu işlem için karar verdiğinizde cebinizdeki paranın bir kısmını aracın rehin olması için notere ödemeniz gerekiyor. Geri kalan parayı arabayı satın almak için galericiye ödeyeceksiniz. Peki, bu işlem nasıl yapılıyor? Aslında sizin çekemediğiniz ya da çekmek istemediğiniz banka kredisini, galerici kendi adına çekiyor. Galericinin bu işten kazancı nedir dersek, zaten alacağınız arabayı size satarken kârını ekleyip öyle satıyor. Krediyi çekerken ödemesi gereken bir faiz miktarı var. Galerici bu yüzdeye kendisi de ekleme yapıyor ve buradan da karı büyük oluyor. Baktığımız zaman galericiyi büyük kârda, alıcıyı ise zararda görebilirsiniz. Ancak hayalini kurduğunuz, almak istediğiniz arabanın sahibi olmak için oldukça büyük bir kolaylık.

Gördüğümüz gibi satıcı, hem kâr payı ile hem de kendi eklediği faizle büyük kazanç sağladı. Senetle araba satın almanın en kârlısı galericiler olduğundan, senet kullanarak araba satan bir galerici oldukça kolay. Eğer aklınızda peşinat ödemeden, senetle araba sahibi olma fikri varsa, galericiler size ellerinden gelen en büyük yardımı yapacaklardır. Pek çok galerici senetle araba satma konusunda deneyimlidir ve bunu sık sık uygular. Senetle araba sahibi olmak oldukça kolay. Bunun için cebinizde peşinatınız varsa hemen gidip bir galericiyle anlaşabilirsiniz.

Eğer sizi araba sahibi yapacak galericilere güvenmeniz konusunda sıkıntılar varsa bu konuya hemen açıklık getirelim. Bu noktada notere ödediğimiz para devreye giriyor. Bu parayı araca rehin koydurmak amacıyla ödemiştik. Araca rehin koydurmak ne anlama geliyor? Aslında rehin koydurma işlemiyle galerici, arabayı koruma altına alır. Yani satın aldığınız aracı, borcun tamamını ödenmeden satamazsınız. Galerici bu şekilde arabasını güvence altına alıp, size satabiliyor. Arabayı senetle almaya karar verdiğinizde önemli bir süreç başlayacak. Çünkü senet, hafife alınmayacak, dikkat edilmesi gereken bir husustur. Arabanızı alırken senedi hazırlayan taraf satıcı, yani galericidir. Galericinin hazırladığı senet, belirli bir gün ile sınırlıdır. Her ay para ödemenize gerek yoktur. Yalnızca, belirlediğiniz günde tüm parayı galericinize teslim etmekle mükellefsiniz. Borcunuzu galericiye zamanında ödememeniz durumunda, galerici senedi avukata verir. Eğer senet gününe kadar ödediğiniz taksitler varsa bunların hepsi artık size geri dönmeyecek. Galerici rehin verdiği aracı geri alır. Bu durumda söyleyebileceğiniz hiçbir söz yoktur. Araç benim diyemezsiniz. Eğer senetle araba almak istiyorsanız ve karar verdiyseniz, bu ihtimalleri bir kez daha gözden geçirmenizi tavsiye ederiz. Senet tarihini geçirmeniz durumunda ödediğiniz tüm para ve araba uçup gidebilir.

SENETLE ARABA ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

Günümüzde araba alım satımları, eldeki arabanın yenisiyle değiştirilmesi artık alışılan bir durum. Ancak araba sahibi olmak aslında o kadar kolay değil. Beraberinde getirdiği çeşitli sorular, alıcıların akıllarını bulandırıp, karar vermelerini zorlaştırıyor. Hele ki tecrübesiz alıcılar araba alırken neleri dikkat etmeleri gerektiğini, onlara uygun aracı nasıl bulacaklarını bilmiyorlar.

Araba alıcılarının tercihi sıfır veya ikinci el arabadan yana. Sıfır alınacak arabalar genellikle sorun çıkaran araçlar olmadığından alıcılar içi rahat oluyor ve aracı alırken tedirgin yaklaşmıyorlar. Bu sıfır araçların kusursuz olduğu anlamına gelmez. Ancak ikinci el araçlara göre daha güvenilir olduğunu söylemek mümkün. Yine de sıfır araç almak isteyenler için nelere dikkat etmeleri gerektiğine bir göz atalım.

Sıfır bir araç almaya karar verdiniz ve hatta alacağınız aracı buldunuz. Arabayı teslim almadan önce, aldığınız bayinin servisinde uzman incelemesi yaptırıp, bir hatasının olup olmadığına dair imzalı rapor talep etmelisiniz. Eğer siz aracı kullanırken araçta üretime dair bir arıza meydana gelirse, sizin yasal güvenceniz bu imzalı uzman incelemesi raporu olacaktır. Aksi takdirde, aracı aldığınız bayi sorumluluğu kabullenmeyebilir.

İkinci el araç almanın, sıfır araçlara göre daha riskli grup olduğundan bahsetmiştik. Çünkü artık bu işin ustası olmuş, insanları kolaylıkla kandırabilen dolandırıcılar karşımıza çıkabilir. Öyle ki bu dolandırıcılar, hurda olmuş araçları size tertemiz, sağlam diye gösterebilir, uzun yol yapmış araçların kilometresini düşürebilir, çalıntı araçları size satmaya çalışabilirler. Ve bunlar gibi bir sürü sahtekârlıkla karşınıza gelebilirler. Şimdi ikinci el araç almaya karar verdiysek nelere dikkat etmemiz gerektiğine bakalım. Bakacağınız araç grubu, yetkili servis tarafından bakım ve onarımları yapılmış ve kilometresi varsa hasarı kaydedilmiş araçlar olmalı. Eğer bu grupta beğendiniz bir araç varsa aracın çalıntı olma ihtimaline karşı şase ve motor numaralarını, ruhsattaki şase ve motor numarasıyla karşılaştırın, aynı olması gerekmekte.

5664 – OTO KONTROL HİZMETİ

Ayrıca aracın plakası, marka ve modelinde ruhsattakiyle eşleşmeli. Ruhsatta diğer bakmanız gereken şey, ilk tescil tarihiyle aracın model yılının aynı olmasıdır. Eğer aynıysa aracınızın pert kaydı yoktur ticariden çıkma bir araç değildir. 5664 numarasına araç plakasını göndererek, motor ve şase numaralarını buradan da sorgulayabilirsiniz. Sigortacınıza danışarak, aracın kaçıncı sahibi olacağınıza ve pert-hasar kaydı olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Eğer araç sizden önce çok fazla kişi tarafından kullanıldıysa tercih etmemenizi öneririz. Aracı dışarıdan da incelemelisiniz. Araç boyanmışsa mutlaka hasar almış demektir. Eğer mümkünse alacağınız aracı düşük kilometreli tercih edin. Aracın içi dışı iyi incelenmeli. Aracın içi çok yıprandıysa muhtemelen 250.000 km’yi geçmiştir ve çok yıpranmıştır. Almanızı tavsiye etmeyiz. Günümüzde kullanılan sanal işlemlere itibar etmeyin. Size aracı getireceğini söyleyen, ödemeyi veya kaporayı banka üzerinden hiçbir şekilde göndermeyin. Eğer mümkünse almak istediğiniz aracı bir servise götürerek muayene ettiriniz ve uzman incelemesi raporu isteyiniz. Araçla ilgili en güvenilir bilgileri size bu rapor verecektir. Aracınızı almaya karar verdiğinizde ödemenizi noter huzurunda yapmalısınız.

Related posts
Senetle Araba

Araba Alacaklara Alternatifler! (Senetle Araba, Eminevim Araba, Fuzul Oto)

4 Mins read
Araba sahibi olmak veya mevcut var olan arabanızı değiştirmek istiyor olabilirsiniz. Öncelikli olarak araba satın almanın bir yatırım aracı olmadığını bilmeniz gerek….
Senetle Araba

İzmir Peşinatsız Senetle Araba Satan Yerler

1 Mins read
İzmir’de sıfır peşinatlı senetle araç almak isteyen kişiler, bankadan kredi çekmeden araç sahibi olabilirler. Kredi notu düşük olup kredi çekemeyenler, peşinatsız ve…
ArabaSenetle ArabaTaksitle Araba

Senetle Araba Almanın Kolaylıkları

2 Mins read
Taksitle araba almak otomotiv piyasasını canlandırarak araçların satılması için çok tercih edilen bir yöntemdir. Özellikle büyükşehirlerde yaşayan insanların ulaşım ve alışverişleri için…
CORONAVIRUS NEWSLETTER

Get the top stories on the pandemic in your inbox.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.